1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Osobowość i stres wpływają na problemy jelitowe i SIBO. Co możesz zrobić, by wspierać swoje wnętrze?

Osobowość i stres wpływają na problemy jelitowe i SIBO. Co możesz zrobić, by wspierać swoje wnętrze?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Jelita to znacznie więcej niż narząd trawienny. Posiadają własny układ nerwowy nazywany naszym „drugim mózgiem”. Wiemy też, że stres może powodować przykre dolegliwości jelitowe oraz zaburzać równowagę mikrobiomu, czyli mikroorganizmów żyjących w jelitach i dbających o nasz dobrostan. Co więcej, w badaniu opublikowanym w grudniu 2022 przez zespół polskich naukowców dowiedziono, że istnieje związek między cechami osobowości a problemami jelitowymi i zespołem rozrostu bakteryjnego SIBO. Dobrą wiadomością jest to, że dbając o swoje wnętrze i mikrobiom, możemy wspierać zarówno swoje ciało, jak i kondycję psychiczną. Przeczytaj i dowiedz się, co możesz zrobić już dziś dla siebie.

Co to jest SIBO i jak rozpoznać, że może cię dotyczyć?

SIBO to akronim od angielskiej nazwy zespołu przerostu bakteryjnego jelita cienkiego – Small Intestinal Bacterial Overgrowth. Nadmiar bakterii w jelicie cienkim powoduje uciążliwe dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak: wzdęcia, bóle brzucha, biegunki lub zaparcia, zgagę, mdłości. Zwykle objawy nasilają się wieczorem oraz po spożyciu probiotyków, produktów fermentowanych, świeżych warzyw i owoców. Choć SIBO toczy się w obrębie układu pokarmowego, to objawy mogą dotyczyć też skóry czy układu nerwowego.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Objawy psychiczne SIBO

Wiele badań sugeruje, że stres przyczynia się do rozwoju zespołu rozrostu bakteryjnego, ale również może być wtórną reakcją u osób doświadczających silnych objawów SIBO. Niedawno polscy naukowcy dowiedli, że u osób mających SIBO częściej obserwuje się cechy neurotyczności (podatność na doświadczanie „negatywnych” emocji, takich jak: strach, niezadowolenie, zmieszanie, poczucie winy, gniew oraz wrażliwość na stres psychologiczny), a rzadziej cechy ekstrawersji (skłonność do rozmów, zabawy, poszukiwania stymulacji) w porównaniu do osób bez SIBO. W badaniu tym osoby z SIBO wykazywały też wyższy poziom lęku i stresu ogólnego, a także w obrębie: napięcia emocjonalnego, stresu zewnętrznego oraz stresu intrapsychicznego związanego z obniżonym poczuciem sensu życia. W przypadku problemów jelitowych, takich jak SIBO, ale też stresu czy lęków, warto więc pamiętać o relacji istniejącej pomiędzy układem nerwowym a pokarmowym.

Jak zdiagnozować i leczyć SIBO?

Do wykrycia SIBO stosuje się najczęściej wodorowo-metanowy test oddechowy. Badanie to wykonuje się z wydychanego powietrza, dzięki czemu diagnostyka SIBO może być całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna.

Zgodnie z rekomendacjami północnoamerykańskiego konsensusu testy oddechowe powinny mierzyć jednocześnie stężenia trzech gazów w wydychanym powietrzu: wodoru, metanu i dwutlenku węgla.

Kryteria te spełnia wodorowo-metanowy test oddechowy dostępny w Instytucie Mikroekologii. Instytut jest placówką medyczną z interdyscyplinarnym zespołem specjalizującym się w diagnostyce SIBO, mikrobioty i problemów jelitowych. Instytut umożliwia wykonanie testu SIBO z domu i stacjonarnie w Poznaniu. Dla wielu osób możliwość diagnostyki z domu to duży komfort, oszczędność czasu i mniej stresu. Zwłaszcza w przypadku testu SIBO, do którego pobranie materiału trwa 3 godziny, a w trakcie mogą wystąpić dolegliwości jelitowe i biegunka. Badanie SIBO można łatwo zamówić w e-sklepie. Gdy wybierzemy wariant wysyłkowy, zestaw do pobrania materiału z dokładną instrukcją otrzymamy kurierem, a po pobraniu materiału wystarczy przesłać go do badania w laboratorium Instytutu Mikroekologii w Poznaniu przy ul. Sielskiej 6. Dla osób preferujących pobranie materiału pod okiem specjalistów dobrym wyborem jest wariant stacjonarny testu SIBO.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Jak możesz wspierać równowagę mikrobioty i twojego wnętrza?

Badania dowodzą, że suplementacja probiotykami wspiera równowagę mikrobioty, zapobiega dolegliwościom jelitowym, a także redukuje poziom stresu oraz objawy zaburzeń lękowych i depresyjnych. Zawsze, a szczególnie w przypadku SIBO, probiotykoterapię należy odpowiednio dopasować. Zespół specjalistów Instytutu bada dokładnie stan mikrobioty jelit, a następnie indywidualnie komponuje zalecenia probiotykoterapii, tak by wspierały zdrowie i samopoczucie od środka.

Chcesz otrzymać wsparcie na twojej drodze do dobrostanu?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej ze specjalistkami Instytutu – sprawdź dostępne terminy tutaj i zadzwoń.

Źródła:

  1. Kossewska J, Bierlit K, Trajkovski V. Osobowość, lęk i stres u pacjentów z zespołem przerostu bakteryjnego jelita cienkiego. Polskie Studium Wstępne. International Journal of Environmental Research i Zdrowia Publicznego. 2023; 20(1):93.
  2. Gąsiorowska J., Czerwionka-Szaflarska M. Zespół przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego a zespół jelita nadwrażliwego. Przegląd Gastroenterologiczny 2013; 8 (3), 165-171.
  3. Jabłkowski M, Białkowska-Warzecha J, Jabłkowska A. Zespół rozrostu bakteryjnego–SIBO. Jak go diagnozować i leczyć w praktyce lekarza rodzinnego w świetle nowych wytycznych?. Lekarz POZ, 2022, 8.1.
  4. Pimentel M, Saad RJ, Long MD, Rao SSC. ACG Clinical Guideline: Small Intestinal Bacterial Overgrowth. Am J Gastroenterol. 2020 Feb;115(2):165-178.

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze