1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Zapomniane Kwiaty – nowa kolekcja zapachów od L’Occitane

Wody perfumowane z kolekcji Zapomniane Kwiaty L'Occitane: Barbotine - Wrotycz, Noble epine - Głóg i Mèlilot - Nostrzyk (Fot. materiały partnera)
Wody perfumowane z kolekcji Zapomniane Kwiaty L'Occitane: Barbotine - Wrotycz, Noble epine - Głóg i Mèlilot - Nostrzyk (Fot. materiały partnera)
L’Occitane en Provence czerpie z natury to, co najlepsze i korzysta z aktywnych składników kosmetycznych znajdujących się w roślinach. W najsłynniejszych produktach L’Occitane znajdują się wyciągi i olejki z prowansalskiej lawendy, róży z Grasse, kwiatów wiśni, migdałów i nieśmiertelnika oraz cenne masło shea. W tym roku marka zainteresowała się również roślinami, które niezwykle rzadko wykorzystuje przemysł kosmetyczny i perfumeryjny, a które znamy doskonale z naszych łąk. Oto głóg, wrotycz i nostrzyk w zupełnie nowej, aromatycznej odsłonie!

Nowe pomysły inspirowane przeszłością

W nowym rozdziale historii L’Occitane wyruszamy w podróż do przeszłości w poszukiwaniu tego, co zapomniane – roślin, które kiedyś pojawiały się w kompozycjach zapachowych, a dziś zostały zapomniane przez perfumiarzy. Historia tej zapachowej podróży zaczęła się od spotkania marki L’Occitane, zaangażowanej w ochronę przyrody i bioróżnorodności z młodą badaczką pasjonującą się botaniką i perfumiarstwem.

Kiedy L’Occitane zdecydowało się w 2015 roku wspierać badania Anne-Sophie Bouville na temat „Zapomnianych roślin perfumeryjnych”, dostrzegliśmy wyjątkową okazję do ponownego odkrycia i zaprezentowania bezcennego dziedzictwa botanicznego. Była to również okazja, aby zdmuchnąć kurz z archiwów i usłyszeć historie roślin, które przetrwały próbę czasu. Wszystko po to, aby dać im nowe życie. To było naprawdę ekscytujące doświadczenie, otwierające drogę do nieznanego celu.

Sama Anne-Sophie tak wspomina początki współpracy z L’Occitane: „Naszym celem było odkrycie wiedzy na temat kwiatów, które zostały zapomniane przez perfumiarzy, ale czasami są wykorzystywane w innych dziedzinach. Projekt miał także aspekt filantropijny, gdyż chcieliśmy udostępnić tę wiedzę i podzielić się nią ze społeczeństwem”.

I tak rozpoczęły się skrupulatne, głębokie badania archiwów w Saint-Hilaire, Międzynarodowego Muzeum Perfum w Grasse – jedynej instytucji tego typu na świecie i nieocenionego partnera w tym projekcie obok Université Côte d’Azur. W rezultacie tych badań odkryto aż 800 zapomnianych przez przemysł perfumeryjny roślin. Po rygorystycznym procesie selekcji, podczas którego nie tylko zbadano właściwości roślin i ich potencjał zapachowy, ale także porównano je z rygorystycznymi specyfikacjami oraz wymaganiami przemysłowymi i rolniczymi L’Occitane wybrano cztery kwiaty reprezentujące cztery wszechświaty przesiąknięte mitami. Trzy z nich zostały właśnie ożywione w nowych zapachach: nostrzyk, głóg i wrotycz.

Kwiaty przywrócone do życia

Tym, co wyróżniało ten projekt, było kolektywne podejście, ponieważ wymagał on zaangażowania ekspertów z różnych dziedzin, wykorzystania różnych metod pracy i różnego podejścia do badań. Aby przywrócić do życia zapomniane kwiaty i dowiedzieć się o ich historii jak najwięcej, L’Occitane zarzuciło szeroką akademicką sieć badań, obejmujących różne dziedziny wiedzy: chemię, botanikę, językoznawstwo, teologię, a nawet antropologię. W uzupełnieniu badań pomogła również specjalistyczna wiedza działów badawczo-rozwojowych L’Occitane w zakresie węchu, pozyskiwaniu składników, wyborze roślin, metodach uprawy i technikach ekstrakcji. Dzięki temu projektowi L’Occitane wspiera swoich producentów-partnerów w opracowaniu sposobu zbiorów lub uprawy tych nowych składników w sposób odpowiedzialny i zrównoważony z najwyższym poszanowaniem różnorodności biologicznej.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Od producentów po perfumiarzy, L’Occitane czerpie z bogatego dziedzictwa Francji i łączy tę wyjątkową wiedzę z wiedzą naukową, rewolucjonizując i kreując wyjątkowe kompozycje będące olfaktoryczną, ekscytującą przygodą i podróżą do przeszłości.

Trzy światy zapachów

Aby podkreślić wyjątkowe pochodzenie składników, L’Occitane stworzyło je we współpracy z trzema znanymi perfumiarzami zjednoczonymi tą samą ambicją – pokazać historię i osobowość każdego z kwiatów, tworząc wokół nich oryginalne i wyraziste kompozycje zapachowe. To było wyzwanie, które pokochali, a każda z trzech kompozycji ukazuje wyjątkowe, liryczne doświadczenie skupione na zmysłach, niebanalnym składniku, ziemi i ludziach. Projekt butelki inspirowany jest wyglądem tradycyjnych drzwi prowansalskich, stanowiąc zaproszenie do otwarcia każdego z trzech wszechświatów.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Mèlilot czyli nostrzyk

Dawna legenda głosiła, że kwiaty nostrzyka dodane do wody do kąpieli, miały moc ukojenia serca i leczyły melancholię. Niestety perfumiarze dosyć szybko porzucili nostrzyk na rzecz kumaryny, która była łatwiej dostępnym składnikiem, a nostrzyk znalazł się w annałach historii, pomimo jego ogromnej wartości dla ludzkości i różnorodności biologicznej. Słodka koniczyna – bo tak też nazywany jest nostrzyk – jest wyjątkową rośliną będącą naturalnym nawozem doglebowym i wspaniałym kwiatem miododajnym.

Aby w pełni wykorzystać jego walory aromatyczne, marka L’Occitane postanowiła wykorzystać do pozyskania składnika perfumeryjnego technikę infuzji.

Według kreatorek zapachu Melilot – Nostrzyk Julie Massé i Véronique Nyberg, ta elegancka i zaskakująca kompozycja łączy w sobie subtelność i słodycz prowansalskiej słodkiej koniczyny z zielonymi nutami roślinnymi i mlecznymi.

„Zastosowanie nostrzyka w perfumiarstwie było zupełnie nowym i całkowicie fascynującym doświadczeniem” – mówi Julia Masse, kreatorka perfum.

W kolekcji kosmetyków Zapomniane Kwiaty, Nostrzyk od L'Occitane znajdziesz: Wodę perfumowaną Zapomniane Kwiaty Mélilot – Nostrzyk, 50 ml - 319 zł, Żel pod prysznic Zapomniane Kwiaty Mélilot – Nostrzyk, 250 ml - 69 zł, Mleczko do ciała Zapomniane Kwiaty Mélilot – Nostrzyk, 250 ml - 119 zł, Krem do rąk Zapomniane Kwiaty Mélilot – Nostrzyk, 30 ml - 37 zł (Fot. materiały partnera) W kolekcji kosmetyków Zapomniane Kwiaty, Nostrzyk od L'Occitane znajdziesz: Wodę perfumowaną Zapomniane Kwiaty Mélilot – Nostrzyk, 50 ml - 319 zł, Żel pod prysznic Zapomniane Kwiaty Mélilot – Nostrzyk, 250 ml - 69 zł, Mleczko do ciała Zapomniane Kwiaty Mélilot – Nostrzyk, 250 ml - 119 zł, Krem do rąk Zapomniane Kwiaty Mélilot – Nostrzyk, 30 ml - 37 zł (Fot. materiały partnera)

Noble epine – po prostu głóg

Ten mały kwiatek przywołuje na myśl pierwsze słoneczne dni, gdy mijają majowe przymrozki i w Prowansji odbywają się festiwale z okazji nadejścia wiosny. W rolnictwie wykorzystuje się głóg do tworzenia tzw. głogowych żywopłotów otaczających pola, zapobiegających wchodzeniu na nie zwierząt mogących zniszczyć plony, a jednocześnie służących jako schronienie, kryjówka i spiżarnia dla ptaków. Wydaje się, że kwiat głogu nigdy nie został w pełni wykorzystany przez perfumiarzy, którzy musieli się poddać z powodu trudności w wiernym odtworzeniu jego zapachu. Decyzja o wykorzystaniu absolutu kwiatu głogu była dla L’Occitane zarówno naturalna, jak i odważna. Zbiór wrażliwych kwiatów to delikatny proces, ponieważ ich płatki są bardzo kruche i niezwykle szybko po zerwaniu zaczynają fermentować. W tym przypadku L’Occitane skorzystało z wiedzy Jean-Pierre'a Paviera, który od ponad 12 lat prowadzi zrównoważone zbiory kwiatów z certyfikowanych organicznie łąk Lus-la-Croix-Haute i dba o ochronę różnorodności biologicznej w tym rejonie.

Kompozycja zapachowa Noble Epine – Głóg autorstwa Shyamali Maisondieu jest czuła i delikatna. Szlachetny zapach oddaje poezję i delikatność kwiatów głogu zebranych na południu Francji i połączonych ze świeżymi aromatami owoców oraz otulających nut migdałów i piżma.

„W języku francuskim głóg poetycko nazywany jest tajemniczym imieniem „szlachetnego ciernia” – mówi Shyamala Maisondieu, kreatorka perfum.

Kolekcja kosmetyków Zapomniane Kwiaty Noble Epine - Głóg od L'Occitane to: Woda perfumowana Zapomniane Kwiaty Noble Epine - Głóg, 50 ml - 319 zł , Żel pod prysznic Zapomniane Kwiaty Noble Epine - Głóg, 250 ml - 69 zł , Mleczko do ciała Zapomniane Kwiaty Noble Epine - Głóg, 250 ml - 119 zł , Krem do rąk Zapomniane Kwiaty Noble Epine - Głóg, 30 ml - 37 zł (Fot. materiały partnera) Kolekcja kosmetyków Zapomniane Kwiaty Noble Epine - Głóg od L'Occitane to: Woda perfumowana Zapomniane Kwiaty Noble Epine - Głóg, 50 ml - 319 zł , Żel pod prysznic Zapomniane Kwiaty Noble Epine - Głóg, 250 ml - 69 zł , Mleczko do ciała Zapomniane Kwiaty Noble Epine - Głóg, 250 ml - 119 zł , Krem do rąk Zapomniane Kwiaty Noble Epine - Głóg, 30 ml - 37 zł (Fot. materiały partnera)

Barbotine to… wrotycz

Wrotycz pospolity to aromatyczna bylina o kwiatach w złotym kolorze. W mitologii greckiej symbolizował wieczną młodość, prawdopodobnie ze względu na długi okres kwitnienia. Pod względem olfaktorycznym jest bardzo podobny do aromatycznych

roślin i jest cennym sojusznikiem agroekologów, ponieważ pomaga utrzymać owady z dala od wrażliwych upraw. Wrotycz zniknął z użycia w perfumiarstwie ze względu na zmianę trendów i jego intensywnie ziołowy, niemal „apteczny” zapach.

Olejek eteryczny z wrotycza stał się bazą zapachu Barbotine, tym samym powstał nowy, naturalny łańcuch dostaw, a Magalie i Philippe Mary z Jouques, pionierzy w dziedzinie rolnictwa regeneracyjnego zostali głównymi dostawcami wrotycza dla L’Occitane.

Woda perfumowana Barbotine – Wrotycz autorstwa Fabrice’a Pellegrina i Iliasa Ermenidisa jest słodka i świeża. Barbotine to aromatyczny, delikatnie kwiatowy zapach z ciepłymi, drzewnymi nutami – odważna interpretacja prowansalskiego kwiatu.

„Aby stworzyć Barbotine, zagłębiłem się w zapachowe wspomnienia spacerów po ścieżkach Prowansji w słoneczny dzień. Czuć wtedy w powietrzu ciepły zapach ziemi, kwiatów i aromatyczną woń dzikich krzewów” – mówi Fabrice Pellegrin, perfumiarz.

W kolekcji kosmetyków  Zapomniane Kwiaty Barbotine - Wrotycz oprócz Wody perfumowanej Zapomniane Kwiaty Barbotine - Wrotycz, 50 ml - 319 zł i Mleczka do ciała Zapomniane Kwiaty Barbotine - Wrotycz, 250 ml - 119 zł , znajdziesz również Żel pod prysznic Zapomniane Kwiaty Barbotine - Wrotycz, 250 ml - 69 zł , Krem do rąk Zapomniane Kwiaty Barbotine - Wrotycz, 30 ml - 37 zł i Mydło w kostce Zapomniane Kwiaty Barbotine - Wrotycz, 50 g - 24 zł (Fot. materiały partnera) W kolekcji kosmetyków Zapomniane Kwiaty Barbotine - Wrotycz oprócz Wody perfumowanej Zapomniane Kwiaty Barbotine - Wrotycz, 50 ml - 319 zł i Mleczka do ciała Zapomniane Kwiaty Barbotine - Wrotycz, 250 ml - 119 zł , znajdziesz również Żel pod prysznic Zapomniane Kwiaty Barbotine - Wrotycz, 250 ml - 69 zł , Krem do rąk Zapomniane Kwiaty Barbotine - Wrotycz, 30 ml - 37 zł i Mydło w kostce Zapomniane Kwiaty Barbotine - Wrotycz, 50 g - 24 zł (Fot. materiały partnera)

Laboratorium pomysłów

Wychodząc poza sferę olfaktorycznej kreacji, projekt Zapomniane Kwiaty przywrócił pełną chwałę kwiatom, które zdobią nasze pola i ogrody, ale zostały zapomniane przez świat perfumiarstwa. Praca nad linią Zapomniane Kwiaty była źródłem bezcennych odkryć.

Odkryliśmy nie tylko rośliny, ale także niezwykle ciekawe historie i cenne praktyki, które udostępniliśmy światu, poszerzając wiedzę na temat tych kwiatów i ich właściwości oraz ich uprawy. Projekt ten umożliwił L’Occitane dalszy rozwój wiedzy specjalistycznej w zakresie pozyskiwania naturalnych składników i współpracy z producentami, ponieważ konieczne było utworzenie zupełnie nowych łańcuchów dostaw, aby sprostać wymaganiom w zakresie rozwoju zapachów i zachowania różnorodności biologicznej. Ten wyjątkowy, interdyscyplinarny eksperyment dał nowe spojrzenie na kwiaty i otworzył drogę do nowych, innowacyjnych metod tworzenia kosmetyków i kompozycji zapachowych. To właśnie ta filozofia przenika i emanuje z każdego projektu L’Occitane.

„Przywracanie zapomnianych kwiatów do ponownego wykorzystania ich w perfumiarstwie, było wyjątkową przygodą i ekscytującym wyzwaniem” – mówi Fabrice Pellegrin, perfumiarz.

Zapraszamy do poznania kolekcji zapachów Zapomniane Kwiaty L'Occitane.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze