1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Len, jedwab, wełna? Najlepsze rodzaje materiałów do szafy kapsułowej

Len, jedwab, wełna? Najlepsze rodzaje materiałów do szafy kapsułowej

Vistula&Braun (Fot. materiały partnera)
Vistula&Braun (Fot. materiały partnera)
Idea garderoby kapsułowej to skompletowanie takich ubrań, które nie tylko będą do siebie pasować i tworzyć wiele różnych możliwości stylizacyjnych na każdą okazję. Ważne jest również przedłożenie jakości nad ilość, a więc inwestowanie w materiały, które – odpowiednio pielęgnowane – posłużą przez lata oraz będą komfortowe w noszeniu. Jakie są rodzaje materiałów, czym różni się tkanina od dzianiny oraz które typy odzieży sprawdzą się najlepiej w przypadku szafy kapsułowej?

Rodzaje materiałów – najlepsze tkaniny do szafy kapsułowej na lata

Szukając ubrań do szafy kapsułowej, która zgodnie z jednym ze swoich głównych założeń ma być aktualna i w doskonałym stanie przez wiele lat, trzeba czytać składy na metkach ubrań. Tylko w ten sposób zdobędziesz wiedzę na temat wykorzystanego włókna oraz jego pielęgnacji.

Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje materiałów: naturalne, sztuczne i syntetyczne. Czym się od siebie różnią i jakie mają właściwości? Jakie będą najlepsze tkaniny i dzianiny do garderoby kapsułowej?

Naturalne materiały do garderoby kapsułowej

Pierwszym typem materiałów są te wyprodukowane z surowców naturalnych, a więc pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Zaliczamy do nich wykorzystywane w przemyśle odzieżowym:

  • bawełnę,
  • len,
  • wełnę (np. moher, merino, kaszmir, alpakę),
  • jedwab naturalny,
  • konopie.

Każda z nich ma szczególne właściwości. Cechą wspólną jest przepuszczalność powietrza, co wpływa na wysoki komfort użytkowania. Naturalne materiały są przyjazne dla skóry.

Wiskoza – jaki to materiał? Właściwości materiałów sztucznych

Kolejna grupa to materiały sztuczne, których nazwa może być myląca i kojarzyć się negatywnie. Wbrew pozorom zostały one również wykonane z surowców naturalnych, ale poddanych obróbce w laboratorium. Najpopularniejsza jest tutaj wiskoza. Jaki to materiał? Sztuczny, ale wykonany z celulozy, czyli pulpy drzewnej.

Oprócz niej do szycia odzieży wykorzystuje się także:

  • tencel (inaczej lyocell lub sztuczny jedwab uzyskany z masy celulozowej),
  • modal (z celulozy drzewnej),
  • acetal (często wykorzystywany jako podszewka, również stworzony z celulozy),
  • cupro (z celulozy pozyskiwanej z nasion bawełny).

Materiały tego typu charakteryzują się przewiewnością i lekkością. Sprawdzają się więc w letniej garderobie kapsułowej.

Tkaniny syntetyczne – przykłady i cechy

Ostatnią grupą materiałów są te syntetyczne, do których zaliczyć można:

  • poliester (jest pochodną ropy naftowej),
  • poliakryl,
  • akryl,
  • poliamid (inaczej nylon),
  • elastan (wykorzystywany najczęściej jako kilkuprocentowy dodatek, który ma poprawić elastyczność włókien).

Charakteryzują się one odpornością na plamy, zagniecenia, wypychanie, zniszczenie. Szybko schną, więc często stosowane są w odzieży technicznej, sportowej. Materiały syntetyczne nie są jednak przewiewne i mogą sprawiać dyskomfort podczas noszenia. Nie są polecane na co dzień jako główny składnik odzieży. Warto jednocześnie wiedzieć, że niewielki ich dodatek pozytywnie wpływa na trwałość odzieży i mniejszą podatność na powstawanie zagnieceń. Sprawdzą się więc np. w strojach do pracy.

Vistula&Braun (Fot. materiały partnera) Vistula&Braun (Fot. materiały partnera)

Rodzaje materiałów – czym się różni tkanina od dzianiny

Wybierając ubrania, warto też mieć świadomość różnicy między tkaniną a dzianiną. To dwa typy materiałów, które różnią się sposobem produkcji oraz właściwościami. Tkanina – jak sama nazwa wskazuje – jest tkana (przeplatana) przy pomocy osnowy i wątku, czyli dwóch prostopadłych układów nici. Nie jest elastyczna i zachowuje swoją formę. Wykorzystuje się ją np. do szycia garniturów, koszul, eleganckich sukienek, spodni materiałowych. Może mieć niewielki dodatek elastanu, który zapewnia jej elastyczność.

Dzianina to materiał dziany, który powstał z rzędów lub kolumn połączonych oczek. Dzięki temu jest elastyczna i rozciągliwa w każdym kierunku. Wykorzystuje się ją najczęściej do szycia kompletów dresowych, T-shirtów, casualowych sukienek.

Jakość dzianiny i tkaniny zależy od gramatury, wykorzystanych surowców oraz długości włókien i splotu.

Najlepsze materiały do garderoby kapsułowej

Jakie rodzaje materiałów będą więc najlepsze do stworzenia szafy kapsułowej? Wybór między tkaniną a dzianiną zależeć będzie od przeznaczenia danego elementu odzieży. Wygodne, codzienne stroje mogą być wykonane z bawełny czy wełny swetrowej o większej elastyczności. Jeśli chcesz, aby eleganckie ubranie trzymało formę, wybierz tkaninę. Możesz też wykorzystać najnowsze osiągnięcia w dziedzinie materiałoznawstwa i postawić na innowacyjne włókno 3DWOOL, które znaleźć można w kolekcji Vistula, które łączy zalety tkaniny wełnianej z komfortem dzianiny typu dżersej. Dzięki temu możesz czuć się w klasycznym garniturze jak w drugiej skórze.

W szafie kapsułowej powinny przede wszystkim znaleźć się tkaniny i dzianiny z materiałów organicznych, a więc naturalne i sztuczne. Zapewniają one odpowiedni komfort termiczny nawet upalnym latem i mroźną zimą. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj wełna, która dopasowuje się do temperatury otoczenia i ciała, więc będzie zapewniać ciepło, ale nie doprowadzi do przegrzania. Ponadto ma właściwości bakteriobójcze i wodoodporne.

Przez cały rok warto nosić także jedwab. Chociaż wydaje się on cienki i delikatny, będzie odpowiedni również na jesień i zimę. O każdej porze roku sprawdzą się także różne rodzaje bawełny oraz wiskozy. Len będzie odpowiedni na lato. Inspiracji do szukania elementów garderoby kapsułowej warto szukać w markach, które stawiają właśnie na tego typu materiały, np. Vistula i jej produkty z kaszmirem, wełną i jedwabiem.

Vistula&Braun (Fot. materiały partnera) Vistula&Braun (Fot. materiały partnera)

Marynarka z wełną, jedwabna sukienka czy lniana odzież letnia – jak o nie dbać?

Aby ubrania z szafy kapsułowej dobrze się prezentowały przez długi czas, trzeba nauczyć się o nie dbać. Jak powinno się prać i prasować bawełnę, jedwab, wełnę, len, wiskozę i jedwab?

Braun i Vistula łączą siły! Dowiedz się więcej o ich współpracy >>

Bawełna – jak prać i prasować?

Bawełna to najpopularniejszy rodzaj materiału naturalnego. Zawdzięcza to swojej uniwersalności: można z niej uszyć zarówno przewiewny T-shirt, jak i grubszy sweter. Nadaje się na ubrania dla dzieci i alergików. Jest wygodna i łatwa w pielęgnacji. Jeśli na metce nie znajdziesz innego oznaczenia, możesz ją prać w pralce w temperaturze od 30 do 60°C. Po praniu najlepiej ją kilka razy strzepnąć, aby zmniejszyć ilość zagnieceń. Bawełnę można prasować w temperaturze około 150-180°C. Warto odświeżać ją przy pomocy pary. Żelazko z generatorem pary przyda się zwłaszcza w przypadku jeansów czy ubrań z bawełny o grubszym splocie.

Jedwab – jak o niego dbać?

Jedwab to jeden z najszlachetniejszych materiałów pozyskiwanych z surowców zwierzęcych (kokonów hodowlanego jedwabnika morwowego lub dziko żyjącego jedwabnika dębowego). Charakteryzuje się delikatnością i szlachetnym połyskiem. Może być wykorzystywany w garderobie kapsułowej na każdą porę roku. Wymaga prania ręcznego w letniej wodzie z wykorzystaniem specjalnych detergentów. Można wykorzystać program do prania ręcznego lub delikatnego w pralce automatycznej. Unikaj wirowania, wyżymania i wykręcania jedwabiu po praniu.

Ubrania wykonane z jedwabiu można prasować wyłącznie na lewej stronie i na niskiej temperaturze ok. 120 stopni. Najlepiej wykorzystać program do delikatnych materiałów, np. tryb Eco w żelazkach z generatorem pary Braun CareStyle 7 Pro, które zadba też o stałą temperaturę. Jeśli jedwabne ubranie dobrze wysuszysz po praniu, możesz je także wygładzić, prasując w pionie przy użyciu pary o mocnym wyrzucie. W przypadku żelazka Braun można prasować ze stałą mocą pary 190 g/min oraz wykorzystać tryb z dodatkowym jej wyrzutem do nawet 650 g//min1.

Vistula&Braun (Fot. materiały partnera) Vistula&Braun (Fot. materiały partnera)

Wełna – sposób pielęgnacji

Wełna to materiał o szczególnych właściwościach, ponieważ potrafi dopasować się do temperatury ciała i otoczenia. Dzięki temu zimą grzeje, a latem lub podczas ruchu – chłodzi. Jest nawet wykorzystywana do szycia bielizny termoaktywnej dla sportowców. Można zdecydować się na różne jej rodzaje: kaszmir, merino, alpakę, moher czy nowoczesne 3DWOOL z kolekcji Vistula.

Wełna jest łatwa w pielęgnacji, ponieważ nie trzeba jej często prać, a jedynie wietrzyć, ewentualnie zamrozić. Do odświeżania przyda się również para lub żelazko z generatorem pary Braun i programem iCare, który utrzymuje stałą, bezpieczną temperaturę dla każdego materiału, nawet tak wrażliwej na jej wahania wełny. Podczas prania należy wybrać specjalny program do tego typu włókien. Ubrań wełnianych nie należy wirować i wyżymać. Aby je wysuszyć, połóż je na ręczniku i lekko dociśnij. Następnie całość zroluj, ponownie lekko dociskając. Susz na płasko.

Sprawdź, jak prać i prasować różne rodzaje wełny >>

Vistula&Braun (Fot. materiały partnera) Vistula&Braun (Fot. materiały partnera)

Len – właściwości i sposób pielęgnacji

Len to bardzo przewiewny materiał naturalny, który będzie idealny na lato. Można go prać w pralce w temperaturze 30-40°C (jeśli symbole na metce nie wskazują inaczej). Wymaga jednak sprawnego prasowania i dobrego żelazka, ponieważ potrafią na nim powstawać uporczywe zagniecenia. Ponownie przyda się żelazko z generatorem pary i funkcją dodatkowego wyrzutu nawet do 650 g/min. Odpowiednia temperatura żelazka to nawet 220°C. W tym wypadku przyda się tryb Turbo dostępny w generatorach pary Braun, który stworzony został do materiałów trudnych do wygładzenia.

Wiskoza – temperatura prania i prasowania

Tkanina wiskozowa będzie idealna na letnie sukienki, bluzki i koszule, a dzianina przyda się na sezon przejściowy. Ten materiał jest przyjemny w dotyku i ładnie się układa. Można ją prać w pralce w temperaturze 30-60°C (warto sprawdzić na metce). Może być trudna do wyprasowania, bo łatwo ulega zagnieceniom. Wykorzystaj żelazko z generatorem pary i dobrze wyprofilowaną stopą, umożliwiającą gładkie poruszanie się u każdym kierunku (np. technologia FreeGlide 3D w generatorach pary Braun CareStyle 7 Pro).

Jeśli połączysz świadome zakupy i wybór perełek do garderoby kapsułowej z odpowiednią pielęgnacją ubrań, zyskasz doskonale skomponowaną szafę, wspierającą cię każdego dnia przez wiele sezonów. Znikną poranne dylematy, bo codziennie czekać na ciebie będą doskonałej jakości, zadbane, wyprasowane ubrania, które naprawdę lubisz.

1Dotyczy modelu Braun CareStyle 7 Pro IS 7286 BK.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze