1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Kolagen: wsparcie od wewnątrz. Wszystko co warto o nim wiedzieć

Fot. materiały partnera
Fot. materiały partnera
Pierwsze promienie wiosennego słońca już od kilku tygodni nieśmiało rozgrzewają nasze policzki. Tym samym po kilku miesiącach mroźnej i szarej zimy, wraz z naturą do życia budzimy się też my. Szukamy sposobów, by zatroszczyć o siebie, zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Nowy sport, zbilansowana dieta, a może pogłębienie swojej wiedzy w temacie suplementacji? Efekty będą lepsze, gdy do tematu szeroko rozumianej dbałości podejdziemy holistycznie. Suplementowanie kolagenu może nam w tym pomóc. Jak? Czytajcie dalej, wyjaśniamy.

Kolagen, czyli główne białko budulcowe wszystkich organizmów zwierzęcych – w tym ludzkiego- to jedna z najgłośniejszych substancji w branży beauty ostatnich lat. Jest on ważnym elementem wspierającym pracę wewnątrz ciała człowieka (kości, stawy i mięśnie), ale również poprawia wygląd z zewnątrz (skóra, włosy i paznokcie). Pełni funkcję ochronną i wzmacniającą1. Warto więc wiedzieć, że po skończeniu 20 lat, nasz organizm z roku na rok produkuje o 1% mniej kolagenu, przez co możemy zaobserwować np. pierwsze zmarszczki czy pogłębiający się cellulit. Jednym ze skutecznych sposobów spowalniających ten proces jest suplementacja zanikającego stopniowo białka, o której opowiemy w dalszej części artykułu.

Fot. materiały partnera Fot. materiały partnera

Na co zwracać uwagę wybierając suplement z kolagenem?

Zastanawiasz się jakie korzyści może nieść za sobą suplementacja kolagenu, a przede wszystkim czym się kierować wybierając odpowiedni dla siebie produkt? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i sprawdzamy co z naukowego punktu widzenia decyduje o jakości kolagenu. Do głównych czynników wskazujących na jakość, a co za tym idzie jego skuteczność, zalicza się: rodzaj hydrolizy, informacja o przeprowadzonych badaniach klinicznych oraz inne składniki zawarte w produkcie (np. witamina C, która wspiera wchłanianie kolagenu). Przed zakupem warto również sprawdzić smak i dostosować do siebie formę podania (np. tabletki, proszek), dzięki temu zwiększymy szansę na regularność przyjmowania suplementu.

Który kolagen jest najlepszy?

Decydującym czynnikiem przy wyborze idealnego kolagenu powinna być informacja czy posiada on dowody naukowe potwierdzające skuteczność jego działania, co w praktyce oznacza czy został on poddany badaniom klinicznym. Drugą sprawą jest ilość kolagenu, którą zawiera dany produkt. Pamiętaj, im wyższa jakość kolagenu tym niższa jego ilość jest potrzebna aby wywołać korzystny efekt fizjologiczny. Należy zatem brać pod uwagę także inne aspekty, np. czy jest to kolagen natywny czy hydrolizowany, czy peptydy kolagenowe danego produktu powstały w wyniku hydrolizy chemicznej (niższa wchłanialność) czy enzymatycznej (wyższa wchłanialność). Kolagen hydrolizowany o niskiej masie cząsteczkowej lepiej się wchłania, przez co jest szybciej transportowany do tkanek. Z czego to wynika? Łatwość przyswajania jest odwrotnie proporcjonalna do wielkości cząsteczki.

Hydroliza kolagenu - rodzaje i dlaczego jest tak ważna?

Aby kolagen mógł więc z łatwością przedostać się do tkanek, w których jest potrzebny, musi najpierw ulec hydrolizie (rozpadowi). Jest to konieczne z uwagi na to, że cząsteczka kolagenu jest zbyt duża, by mogła ulec absorpcji w jelicie. Istnieje kilka rodzajów hydrolizy np.: chemiczna, termiczna oraz enzymatyczna2. Aminokwasy z kolagenu hydrolizowanego enzymatycznie wchłaniają się lepiej niż z hydrolizowanego chemicznie. Są więc kluczowym elementem produktów, które poprawiają elastyczność skóry, zmniejszają zmarszczki i redukują cellulit. Istnieją również badania, które udowaniają, że kolagen hydrolizowany enzymatycznie ma pozytywny wpływ na paznokcie i zwiększa objętość włosów3.

Fot. materiały partnera Fot. materiały partnera

Kolagen wołowy czy rybi - kolagen jakiego pochodzenia jest najbardziej skuteczny?

Nie istnieją badania porównawcze wskazujące na wyższość kolagenu rybiego nad wołowym lub vice versa. Wybór jednego z tych rodzajów kolagenu oparty jest na osobistych preferencjach (rodzaj diety, alergie itp.)4. Jeżeli nie masz żadnych przeciwskazań w swojej diecie, zdecyduj się na suplement diety zawierający kolagen, którego działanie zostało przebadane klinicznie oraz posiadający inne witaminy i minerały, o korzystnym wpływie na skórę, włosy i paznokcie.

Cała prawda o Verisolu® - kolagen przebadany klinicznie

Najważniejszym kryterium świadczącym o wysokiej jakości stosowanego produktu są badania kliniczne potwierdzające efekty jego stosowania. Obecnie w medycynie za wiarygodne dowody naukowe uznaje się wyniki badań opartych na dowodach naukowych i aktualnych danych EBM (Evidence Based Medicine). Złotym standardem EMB są badania kliniczne randomizowane, prowadzone metodą podwójnie ślepej próby kontrolowane placebo. Właśnie takie dowody na skuteczność działania posiada kolagen VERISOL®, zawarty w REMÉ. Peptydy kolagenowe VERISOL® posiadają badania kliniczne potwierdzające ich skuteczność już w ilości 2,5 g. Stosowanie 2,5 g peptydów kolagenowych VERISOL® może poprawić elastyczność skóry, zmniejszyć objętość zmarszczek czy zredukować widoczność cellulitu.

Fot. materiały partnera Fot. materiały partnera

Kolagenowa Formuła Piękna REMÉ: wzbogacony skład i pyszne podanie

Kolagenowa Formuła Piękna REMÉ, suplement diety, mający w składzie nie tylko przebadane klinicznie peptydy kolagenowe VERISOL®. Formuła wzbogacona została o witaminy i minerały, pomagające we wchłanianiu białka, a jednocześnie wzmacniające od wewnątrz kondycję skóry, włosów i paznokci5. W składzie możemy znaleźć witaminę C (pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania skóry), cynk i selen (wspomagają kondycję paznokci), witaminy z grupy B (ryboflawinę, niacynę, biotynę) oraz jod, które odpowiadają za zdrowy wygląd skóry, a także miedź i selen. Produkt jest bezglutenowy i nie zawiera laktozy ani dodatku cukrów, jedynie te występujące naturalnie.

materiały partnera materiały partnera

Kolagenowa Formuła Piękna REMÉ dostępna jest w postaci proszku, który z łatwością możemy mieszać z koktajlami owocowymi, lemoniadą czy wodą. Do wyboru mamy 5 smaków: neutralny, pomarańcza i marakuja, truskawka i opuncja oraz nowe limitowane smaki: caffè late o smaku orzechowym i caffè latte o smaku waniliowym- orzechowa wersja zawiera 40 mg kofeiny na porcję, a waniliowa 32 mg/na porcję.

Najważniejszą zasadą jest regularność. Należy pamiętać też, żeby nie przyjmować suplementu na pusty żołądek. Poza tym możesz go pić o dowolnej porze dnia i łączyć ze swoimi ulubionymi napojami lub przekąskami. Kawowe wersje najlepiej smakują przygotowane na bazie letniego mleka roślinnego lub tradycyjnego.

____________

1 Di Lullo, Gloria A.; Sweeney, Shawn M.; Körkkö, Jarmo; Ala-Kokko, Leena & San Antonio, James D. (2002). "Mapping the Ligand-binding Sites and Disease-associated Mutations on the Most Abundant Protein in the Human, Type I Collagen". J. Biol. Chem. 277 (6): 4223–31. doi:10.1074/jbc.M110709200. PMID 11704682.

2 Proksch E, Schunck M, Zague V, Segger D, Degwert J, Oesser S. Oral intake of specific bioactive collagen peptides reduces skin wrinkles and increases dermal matrix synthesis. Skin Pharmacol Physiol. 2014;27(3):113-9. doi: 10.1159/000355523. Epub 2013 Dec 24. PMID: 24401291.

3 https://sisneo.com/en/blog/differences-and-benefits-between-hydrolyzed-collagen-and-collagen%20.

4 Ricard-Blum S. The collagen family. Cold Spring Harb Perspect Biol. 2011 Jan 1;3(1):a004978. doi: 10.1101/cshperspect.a004978. PMID: 21421911; PMCID: PMC3003457 .

5 Oesser S. The oral intake of specific Bioactive Collagen Peptides has a positive effect on hair thickness. Nutrafoods 2020, 1:134-138

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze