1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Jak naprawić uszkodzone włosy w 3 prostych krokach? O przepis na zdrowe, lśniące pasma zapytaliśmy trycholożkę Magdę Szymczak-Kępkę

Jak naprawić uszkodzone włosy w 3 prostych krokach? O przepis na zdrowe, lśniące pasma zapytaliśmy trycholożkę Magdę Szymczak-Kępkę

(Fot. Spotlight/Launchmetrics/Agencja FREE)
(Fot. Spotlight/Launchmetrics/Agencja FREE)
Farbowanie, suszenie, stylizacja na gorąco, rozjaśnianie, nieodpowiednie szczotkowanie, promieniowanie uv... Sporo tego, a nie wspomniałyśmy jeszcze nawet o połowie czynników, które negatywnie wpływają na kondycję włosów. Każdego dnia nieumyślnie zrywamy miliony wiązań budujących nasze kosmyki. W efekcie fryzura zaczyna się puszyć, tracić blask i naturalną objętość. Dobra wiadomość jest taka, że wyrządzone szkody w dużej mierze można naprawić. Jak? Odpowiedzi szukamy wraz z trycholożką, Magdę Szymczak-Kępkę.

Na osłabione, pozbawione życia włosy najprawdopodobniej zapracowaliśmy sobie sami. Sami też musimy więc postarać się o ich odbudowę. No może z małą pomocą nowej linii produktów Elseve Bond Repair od L’Oréal Paris oraz merytorycznym wsparciem doświadczonej eskpertki. Do dzieła!

Zwierciadło: Zacznijmy od podstaw. Jakie są główne przyczyny uszkodzeń włosów, z którymi spotykasz się w swojej praktyce?

Magda Szymczak-Kępka: Uszkodzenia włosów mogą powstawać na skutek czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Wewnętrzne mogą wpływać na niewłaściwy proces wzrostu włosa, jak i pogorszenie jakości łodygi. Są nimi najczęściej:

  • Dieta: mało wartościowa i zbilansowana dieta, uboga w białko, ujemny bilans kaloryczny.
  • Zaburzenia hormonalne: najczęściej problemy związane z funkcjonowaniem tarczycy, nadmiar męskich hormonów, niedobór żeńskich.
  • Czynniki genetyczne: przyczyniające się do stopniowej miniaturyzacji mieszków włosowych, krótszej fazy wzrostu włosa.
  • Zaburzona higiena rytmu okołodobowego: brak odpowiedniego czasu snu, przestymulowanie organizmu przyczyniające się do ciągłego wzrostu produkcji kortyzolu, tym samym stresu i brak wyciszania układu nerwowego też ma wpływ na uszkodzenia włosów.

Co zaś tyczy się czynników zewnętrznych mogących wpływać na pogorszony wygląd i jakość łodygi (części martwej włosa, którą widzimy codziennie w lustrze), wymieniłabym przede wszystkim cztery następujące:

  • Nadmierna obróbka cieplna używana bez termoochrony: prostownice, lokówki, suszarki z wysoką temperaturą skutkują zwiększonym przesuszeniem, ucieczką wody ze struktury włosa i łamliwością.
  • Niewłaściwa pielęgnacja: w tym m.in. zła technika czesania włosów, używanie niewłaściwej szczotki, tarcie włosów ręcznikiem (nie odciskanie z nadmiaru wody).
  • Zabiegi fryzjerskie: każde rozjaśnianie włosów to mniejsze lub większe uszkodzenia na włosie. Nie da się ich uniknąć. Taki włos bezwzględnie potrzebuje dodatkowej opieki w postaci rozszerzenia rutyny pielęgnacyjnej.
  • Nadmierna ekspozycja na słońce: promieniowanie uv jest jednym z najbardziej szkodliwych czynników działających na łodygę włosa.

Zwierciadło: Zakładam, że proces naprawczy najlepiej byłoby zacząć od wewnątrz. Jakie składniki odżywcze są kluczowe dla regeneracji uszkodzonych włosów i jak wprowadzić je do codziennej diety?

Magda Szymczak-Kępka: Warto pamiętać, że mieszki włosowe posiadają jedne z najszybciej dzielących się komórek w organizmie, a to przekłada się na bardzo dużą aktywność metaboliczną i podatność na wiele bodźców. Również tych związanych z dietą. Jednak włos, aby mógł prawidłowo rosnąć, potrzebuje szeregu różnych składników odżywczych, które we wzajemnej synergii tworzą najlepszej jakości włos. Zmagając się z uszkodzonymi, słabymi włosami, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na:

  • Białko: pamiętajmy, że włosy są zbudowane głównie z białka, dokładniej keratyny. Dlatego odpowiednia ilość białka w diecie jest elementem bezwzględnie ważnym. Białko to nie tylko mięso, nabiał i ryby. Pamiętajmy o jajkach, roślinach strączkowych i orzechach. Te grupy produktów dostarcza nam również innych niezbędnych składników potrzebnych dla zdrowia naszych włosów, o których zaraz wspomnimy.
  • Żelazo: dostarcza ono odpowiednią ilość tlenu w procesie wzrostu włosa, wpływa tez na tempo ich wzrostu oraz jakość. Dlatego warto urozmaicić swoją dietę w produkty bogate właśnie w żelazo. Oprócz mięsa, ryb i jaj, są to między innymi zielone warzywa liściaste, orzechy, nasiona, strączki. W przypadku problemów z wchłanianiem żelaza, warto pochylić się nad dalszą diagnostyką w tym kierunku.
  • Kwasy tłuszczowe Omega 3: wzmacniają strukturę włosów, poprawiają ich elastyczność, ale dbają również o zdrowie skóry głowy, której odpowiednia kondycja jest kluczowa dla wzrostu zdrowych pasm.
  • Witaminy z grupy B: ich niedobory mogą przyczyniać się do łamliwości, kruszenia i wypadania włosów. Tutaj oprócz wcześniej wymienionych grup produktów warto zadbać o regularne spożywanie warzyw korzennych oraz produktów pełnoziarnistych.

A na koniec, bardzo ważne - pijmy wodę! To woda ułatwia transport wszelkich witamin oraz składników odżywczych do mieszka włosowego

Zwierciadło: No tak, ale nawet najbardziej zbilansowany i usystematyzowanie sposobu żywienia to tylko jeden element całej układanki. Niedocenianie roli odpowiedniej pielęgnacji byłoby dużym błędem.

Magda Szymczak-Kępka: Zdecydowanie.

Zwierciadło: Wśród wyrastających jak grzyby po deszczu trendów, niezmiennie króluje metoda OMO. Co o niej myślisz?

Magda Szymczak-Kępka: Tak naprawdę, aby metoda ta przynosiła dodatkowe efekty musielibyśmy prześledzić działanie/ skład/ informacje o testach produktu użytego przed myciem. Większość odżywek ma bowiem składniki, które wraz z użyciem wody i szamponu są zmywalne. Także to gubiłoby sens użycia odżywki przed myciem, gdyż po prostu zostałaby usunięta zaraz po nałożeniu szamponu. Poza tym, odżywkę nakładamy na strukturę włosa, a nie na skórę głowy, więc zdanie niektórych osób, że uchroni to przed działaniem silniejszych detergentów z szamponu na skórę głowy podczas mycia, według mnie nie ma żadnego sensu.

Aby metoda przynosiła efekty musiałaby opierać się na użyciu odżywki (produktu) przed użyciem szamponu, która ma składniki mogące wnikać w strukturę włosa (przenikać do kory włosa), dając dodatkowe korzyści w regeneracji włosa, jak i posiadać w swoim składzie składniki tworzące mocniejszą okluzję ochronną na włosie. Jeśli zależy nam tylko na efekcie lepszego rozczesania przed użyciem szamponu, który utrudnia ten proces, znacznie lepiej sprawdzi się sukcesywne olejowanie włosów.

Zwierciadło: Popraw mnie, jeśli się mylę, ale żadna z powyższych metod nie brzmi jak „ta jedyna”. Czy istnieją inne techniki, które można zastosować w domu, aby skutecznie wspomóc regenerację włosów?

Magda Szymczak-Kępka: Tak, domowa pielęgnacja jest ważna, ponieważ jest to tzw. regeneracja od mycia do mycia, która pozwala cyklicznie tworzyć odpowiednią nie tylko tarczę ochronną przed szeregiem niekorzystnie wpływających na jakość włosów czynników, ale również regenerować niektóre uszkodzenia włosów na poziomie zarówno osłonki, jak i kory włosa. Ta regeneracja jest jednak czasowa, co oznacza, że należy ją powtarzać przy kolejnych myciach, aby sukcesywnie dbać o kondycje łodygi włosa, która - pamiętajmy - jest martwą częścią, z uwagi na co musimy pomóc jej w regeneracji w sposób szczególny.

Zwierciadło: Jakieś konkretne wskazówki?

Magda Szymczak-Kępka: Warto korzystać z rutyny pielęgnacyjnej, która rozpoczyna się od oczyszczania włosów, płynnie przechodząc w ochronę osłonki włosa i regenerację kory włosa. Jest to wyjątkowo istotne przy włosach osłabionych i zniszczonych, np. procesem rozjaśniania, ciągłego prostowania, etc. Nowa linia L’Oréal Paris Elseve Bond Repair zawiera produkty, które pomogą nam w naturalny sposób zachować wspomnianą wcześniej konsekwencję. To kuracja, która składa się z trzech prostych w obsłudze kroków:

  • Po pierwsze, pre-szampon Elseve Bond Repair. Ma on największe stężenie kompleksu bond repair z dwunastoprocentowym kwasem cytrynowym. Mimo że jest nazywany szamponem, jego główne zadanie to regeneracja.

(Fot. Materiały prasowe) (Fot. Materiały prasowe)
  • Po drugie, szampon Elseve Bond Repair. Ten krok pielęgnacyjny skupia się na podstawowym zadaniu szamponu, czyli delikatnym oczyszczaniu skóry głowy i włosów.
(Fot. Materiały prasowe) (Fot. Materiały prasowe)
  • I po trzecie, odżywka Elseve Bond Repair. Dziesięcioprocentowy kompleks bond repair z kwasem cytrynowym ma również za zadanie wzmacniać osłonkę włosa i tworzyć ochronną tarczę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Pamiętajmy, że kwas cytrynowy działa na kilku poziomach, w tym na powierzchni osłonki włosa. Stąd też pojawia się jego kilkuetapowe użycie.
(Fot. Materiały prasowe) (Fot. Materiały prasowe)

Zwierciadło: Najbardziej enigmatycznie brzmi dla mnie krok pierwszy. Mogłabyś wyjaśnić, czym tak właściwie charakteryzuje się pre-szampon i dlaczego stosowanie go jest tak istotne?

Magda Szymczak-Kępka: Pre-szampony to produkty stosowane przed użyciem szamponu. Moglibyśmy się zastanawiać jaki jest sens ich stosowania, jeżeli co do zasady kolejny krok jaki stosujemy, czyli szampon, ma zdolność usuwania pozostałości po innych produktach, również takich jakim są odżywki. Nazwy mogą więc być tu odrobinę mylące, ponieważ sugerują, iż szampon może oczyszczać i po prostu myć. Ale specjalna formuła produktu jakim jest pre-szampon Bond Repair ma tak naprawdę działanie na łodygę włosa. Innymi słowy, składniki zawarte w tym produkcie mogą wnikać w strukturę włosów, wzmacniając je i odbudowując zniszczone obszary. Warto przy tym zaznaczyć, że używanie pre-szamponu nie jest konieczne dla wszystkich typów włosów. Posiadacze zdrowych, dobrze nawilżonych pasm mogą nie odczuwać potrzeby dodatkowej pielęgnacji przed myciem. Ale już przy suchych, „sianowatych”, zniszczonych włosach może to być bardzo pomocny, wręcz rewolucyjny krok w rutynie pielęgnacyjnej. Jak się przekonać, czy produkt jest dla mnie? Zastosuj wg zaleceń producenta i sprawdź. Tak po prostu.

Zwierciadło: Z tego co mówisz płynie dla mnie wniosek, że na uwagę zasługuje tu nie tylko trzyetapowy sposób obsługi nowych, wysoce wyspecjalizowanych produktów L'Oréal Paris Elseve Bond Repair, ale i ich skład. Jednym z najbardziej istotnych składników aktywnych jest tu kwas cytrynowy, a przecież kwasy przez lata kojarzone były raczej z pielęgnacją cery. Dopiero od niedawna z coraz większym zainteresowaniem patrzą na nie włosomaniaczki. Słusznie?

Magda Szymczak-Kępka: Słusznie. A wiesz dlaczego? Kwas cytrynowy jest surowcem wytwarzanym specjalnie do celów przemysłowych i stosowany w szerokiej gamie produktów. Ma wszechstronne działanie, mogące pełnić wiele funkcji w kosmetyce. Obniża poziom pH, zmniejsza zasadowość, ogranicza zjawisko utleniania, chroni już istniejące wiązania wewnątrz kory włosa, a dzięki swojej strukturze, tworzy takżee nowe sieci wiązań. To przekłada się na zwiększoną odporność włosów na czyhające na nie codziennie uszkodzenia.

Zwierciadło: Coś mi mówi, że dopiero się rozkręcasz...

Magda Szymczak-Kępka: Masz rację! Estry kwasu cytrynowego tworzą cienką warstwę ochronną na zewnętrznej osłonce włosa, dzięki czemu zapobiegają utracie wilgoci, przez co łuski włosa zyskują lepszą ochronę warstwy korowej. Odpowiednie formuły produktu z kwasem cytrynowym mają możliwość przenikania przez powierzchnię osłonki włosa, dzięki czemu aktywuje się działanie wzmacniające włosy od wewnątrz.

Dzięki odbudowie wiązań na poziomie kory włosa oraz ochronnej okluzji na powierzchni osłonki, włosy są lepiej przygotowane zetknięcie ze szkodliwymi czynnikami. Będzie to też skutecznie regenerujący proces dla włosów zniszczonych po różnych zabiegach chemicznych czy termicznych.

Zwierciadło: A czy stosowanie produktów do włosów bogatych w kwas cytrynowy u każdego sprawdzi się równie dobrze? Może są tacy, którzy powinni ich unikać lub wręcz przeciwnie – to właśnie w ich przypadku efekty będą najlepsze?

Magda Szymczak-Kępka: Pamiętajmy, że akurat produkty z serii Elseve Bond Repair mają opracowane formuły, w przypadku których nie można brać pod uwagę działania samego kwasu cytrynowego. Zostały one tak zaprojektowane, aby kompleksowo odpowiadać na potrzeby zniszczonej łodygi włosa oraz poprawiać wygląd fryzury poprzez regenerację na poziomie osłonki i kory. Stąd dedykowanymi osobami do użycia tej gamy produktów będą osoby borykające się ze zniszczeniami włosów po zabiegach farbowania, rozjaśniania, stylizacji na gorąco (lokówki, prostownice etc.) oraz te spędzające dużo czasu w niesprzyjających warunkach zewnętrznych, które przekładają się na pogorszenie stanu i jakości łodygi włosa.

Opracowane formuły umożliwiają bezpieczne i efektywne stosowanie kwasu cytrynowego w pielęgnacji włosa, natomiast nie odpowiadają na potrzeby problematycznej skóry głowy. Dlatego tez ważne jest, aby osoby z problemami łupieżowymi czy łojotokowymi zadbały również o wdrożenie odpowiednich produktów i działań pielęgnacyjnych niwelujących również tę pulę problemów.

Zwierciadło: Linia produktowa L'Oréal Paris Elseve Bond Repair reklamowana jest jako linia premium. Dlaczego?

Magda Szymczak-Kępka: Z uwagi skuteczność potwierdzoną badaniami (zapewnia ona natychmiastowe przywrócenie siły włosom*, +82% odbudowa struktury włosów*, -98% złamań**, +90% blasku**) oraz wyjątkowy zapach skomponowany przez francuskich perfumiarzy z wyczuwalnymi nutami grejpfruta, jeżyny, brzoskwini, jaśminu, ananasa, a także piżma, drzewa cedrowego i bursztynu.

Zwierciadło: Na koniec powiedz proszę, jak długo trwa proces regeneracji włosów po rozpoczęciu kuracji L'Oréal Paris Elseve Bond Repair. Albo inaczej - jak szybko możemy spodziewać się pierwszych widocznych efektów?

Magda Szymczak-Kępka: Po około 6 aplikacjach produktów z rutyny, co wynika z przeprowadzonych testów instrumentalnych. Warto dodać, że kluczowe jest tutaj przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących czasu stosowania produktu na włosie.

Zwierciadło: Dziękuję za rozmowę!

Magda Szymczak-Kępka: Dzięki.

* Test instrumentalny po 6 aplikacjach Pre-szamponu, szamponu oraz odżywki Bond Repair.

** Test instrumentalny po zastosowaniu Pre-szamponu, szamponu oraz odżywki Bond Repair.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze