1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda
  4. >
  5. Skóra sucha, atopowa, odwodniona

Skóra sucha, atopowa, odwodniona

123RF.com
123RF.com
Skóra sucha, bardzo sucha i wrażliwa często jest odwodniona, co wpływa na nieprzyjemne odczucie ściągnięcia i osłabia jej właściwości ochronne.

Staje się wtedy mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych o różnym charakterze (promienie UV, zmiany temperatury, czynniki atmosferyczne, zanieczyszczenia czy stres). Preparaty do pielęgnacji tego rodzaju skóry powinny aktywnie wspomagać jej system immunologiczny, łagodzić podrażnienia, neutralizować wolne rodniki- przyspieszające proces starzenia- regenerować jej strukturę i wzmacniać naturalną warstwę ochronną naskórka.

Dlaczego skóra jest sucha ?

Skóra zawiera ok. 20% wody znajdującej się w organizmie, z czego ok. 70% jest w skórze właściwej a w ostatnich warstwach naskórka ok. 13%. Jeżeli z naskórka wyparowuje więcej wody niż dociera do jego głębszych warstw skóra staje się odwodniona i sucha. Skóra zdrowa jest miękka i elastyczna, ponieważ zawiera wodę i lipidy (naturalna emulsja skóry). Lipidy są głównym elementem spoiwa odpowiedzialnego za prawidłowe przyleganie komórek naskórka, stanowią barierę powstrzymującą ucieczkę wody i w ten sposób pomagają skórze utrzymać odpowiedni stopień nawilżenia. Jeśli skóra wytwarza za mało lipidów, następuje zaburzenie w składzie lipidów powierzchniowych i międzykomórkowych oraz ubytki substancji zdolnych zatrzymać wodę, w efekcie dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania płaszcza hydro-lipidowego i suchości skóry.

Jakie lipidy mamy w skórze? Są to ceramidy (1,3,6) i glukozylceramidy, fosfolipidy, cholesterol, trójglicerydy, kwasy i alkohole tłuszczowe, sterole.

Funkcje bariery skóry pełnią lipidy, głównie ceramidy. W skórze suchej ubytki ceramidów prowadzą do dysfunkcji bariery ochronnej naskórka i powstania niektórych zmian skórnych.

Kiedy mamy do czynienia za skórą odwodnioną ?

Ze skórą odwodnioną mamy do czynienia w przypadku, kiedy z naskórka wyparowuje więcej wody niż dociera do niego z głębszych warstw skóry. Odwodnienie może dotyczyć każdego rodzaju skóry, nawet tłustej i skłonnej do zmian trądzikowych. Zawsze towarzyszy skórze suchej - zatem każda skóra sucha jest jednocześnie odwodniona. Niski poziom wilgoci powoduje poważne zakłócenia w jej funkcjonowaniu m.in. degenerację struktur kolagenowych i elastylowych. Odwodnienie w efekcie prowadzi do zwiotczenia skóry i powstawania zmarszczek

Co to jest atopowe zapalenie skóry (egzema) ?

Jest to genetycznie uwarunkowana nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna na czynniki środowiska, co prowadzi do zaburzeń rogowacenia objawiających się pogrubieniem warstwy rogowej naskórka oraz zwiększoną kohezją korneocytów. Zmiany skórne mają charakter ognisk rumieniowych z drobnymi grudkami. Skóra objęta zapaleniem staje się sucha, zaczerwieniona, podrażniona, często powstają łuszczące się płatki lub pęcherzyki. Pęcherzyki mogą się sączyć, tworząc strupy, lub pękać pozostawiając drobne ranki. Genetyczne czynniki determinują  następstwa osłabienia funkcji bariery, prowadząc do wzrostu utraty wody w naskórku oraz zwiększania możliwości  penetracji alergenów i substancji drażniących. Skóra u osób atopowych nawet jeśli jest bez klinicznych objawów chorobowych, wykazuje defekt bariery naskórkowej i zmniejszoną zdolność retencji wody w naskórku i dlatego stanowi większe ryzyko wystąpienia podrażnienia a także kolonizacji bakterii

Czym charakteryzuje się skóra wrażliwa ?

Jest delikatna w dotyku, może być lekko szorstka i napięta. Często jest zaczerwieniona, skłonna do podrażnień, swędzenia i pieczenia. Ten rodzaj skóry jest bardzo trudny w pielęgnacji, może występować przy każdym rodzaju cery, często w powiązaniu z cerą suchą, alergiczną i płytko unaczynioną. Ma osłabione funkcje płaszcza ochronnego (zaburzony płaszcz lipidowy powoduje skłonność do wysuszania,  złuszczania,  małych pęknięć i zmian zapalnych), łatwo ulega uczuleniom, jest skłonna do tzw. rumienia.

Czym charakteryzuje się skóra alergiczna ?

Skóra alergiczna może występować przy każdym rodzaju cery. Nazywana jest w ten sposób z powodu widocznej reakcji uczuleniowej na określony alergen. Reakcja alergiczna skóry najczęściej objawia się stanem zapalnym w postaci wyprysku kontaktowego, zaczerwienienia, wysypki, swędzenia. Taka reakcja występuje zawsze po kontakcie z substancją-alergenem po kilku godzinach lub dniach.

Skóra wrażliwa i alergiczna niekoniecznie są takie same. Alergiczna reaguje przy każdym kontakcie z alergenem , natomiast wrażliwa nie za każdym razem.

Najczęstszym powodem różnych dysfunkcji jest SUCHOŚĆ SKÓRY. Te dysfunkcje to:

  • wrażliwości skóry
  • podatności na alergie
  • odwodnienia skóry
  • atopii
  • wyprysku kontaktowego
  • szorstkości, nadmiernego złuszczania, świądu, pękania i pieczenia
  • rozszerzonych naczynek
  • degeneracji struktur kolagenowych i elastynowych
  • zwiotczenia skóry i zmarszczek
JAKIE ROZWIĄZANIA DLA SKÓR DYSFUNKYJNYCH ZAWIERAJĄ PREPARATY ZIAJA MED ?
  • specjalistyczne preparaty o ściśle ukierunkowanym działaniu
  • szeroki wybór preparatów skierowanych do odpowiednich potrzeb skóry
  • biodostępne składniki aktywne o udowodnionej, wysokiej skuteczności działania
  • emulsje o charakterze lamelarnym (ciekłokrystalicznym) przypominające budową strukturę naskórka (kuracja lipidowa (fizjoderm))
  • synergiczne działanie specjalistycznie opracowanych baz emulsyjnych ze składnikami aktywnymi
  • bez substancji potencjalnie drażniących- olejów mineralnych, barwników, zapachów
Kuracja lipidowa - dla zachowania prawidłowego funkcjonowania skóry odwodnionej, atopowej, bardzo wrażliwej. Naśladuje składem fizjologiczną budowę stratum corneum i chroni lipidy spoiwa międzykomórkowego warstwy rogowej naskórka. Uzupełniając niedobory ceramidów, trójglicerydów, NNKT, cholesterolu, skwalanu, aktywnie i długotrwale regeneruje naturalną strukturę lipidową oraz zapobiega TEWL – transepidermalnej utracie wody. Aktywując funkcje naprawcze przywraca skórze równowagę hydro-lipidową, zapewnia odpowiednią gęstość, nawilżenie, jędrność i elastyczność. Idealna dla skór wrażliwych i alergicznych. Oparta na  fosfolipidowym emulgatorze, który tworzy emulsję o strukturze lamelarnej, naśladującą naturalną strukturę lamelarną lipidów naskórka. Nie narusza ciągłości warstwy lipidowej naskórka. Jest bezpieczna i bio-kompatybilna ze skórą. Bez substancji potencjalnie drażniących – parabenów, olejów mineralnych barwników, zapachu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze