1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda
  4. >
  5. Wampirzy lifting – renesans zabiegu ostrzykiwania osoczem bogatopłykowym 

Wampirzy lifting – renesans zabiegu ostrzykiwania osoczem bogatopłykowym 

Wampirzy lifting to trochę myląca nazwa dla zabiegu ostrzykiwania osoczem bogatopłykowym, bo z liftingiem to nie ma wiele wspólnego. Bardziej adekwatna byłaby nazwa wampirza regeneracja.(Fot. iStock)
Wampirzy lifting to trochę myląca nazwa dla zabiegu ostrzykiwania osoczem bogatopłykowym, bo z liftingiem to nie ma wiele wspólnego. Bardziej adekwatna byłaby nazwa wampirza regeneracja.(Fot. iStock)
Kilkanaście lat temu wampirzy lifting był hitem. Dziś na fali mody na naturalność zabieg ten znowu stał się bardzo modny, ale warto wiedzieć, że z liftingiem ma on niewiele wspólnego. Świetnie sprawdza się za to jako booster regenerujący i odmładzający w zabiegach skojarzonych o czym rozmawiamy z dr. Franciszkiem Strzałkowskim z Klinki Strzałkowski.

Lifting wampirzy to zabieg stary, ale zainteresowanie nim w gabinetach oraz wyszukiwarkach internetowych nie słabnie. Skąd taka popularność?
Uważam, że duże zainteresowanie tzw. wampirzym liftingiem może być spowodowane tym, że jest to zabieg naturalny, co wpisuje się w panujące w kosmetologii trendy. Nie ma w nim żadnych sztucznych substancji - tylko osocze bogatopłytkowe, które jest pozyskiwane z naszej własnej krwi. To zabieg bezpieczny. Materiał pobrany od pacjenta jest biozgodny z jego organizmem, co niweluje ryzyko wystąpienia alergii oraz innego rodzaju nietolerancji. Nie ma też ryzyka niepożądanych działań czy powikłań - jedyne co może się wydarzyć po, to jakieś małe zaczerwienienie albo drobne siniaczki po nakłuciach.

Poza tym można go wykonać prawie każdemu (jedyne przeciwskazania to choroby nowotworowe i małopłytkowość). Na dużą popularność wpływ może mieć również to, że jest to zabieg dość prosty w wykonaniu. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy, ani drogich urządzeń.

Jakie efekty daje wampirzy lifting i w jakim wieku można go wykonać?
W każdym wieku tzw. wampirzy lifting rewitalizuje skórę. Ideą osocza bogatopłykownego jest stymulacja procesów regeneracyjnych skóry, przez pobudzenie fibroblastów do tworzenia nowego kolagenu. Zawarte w osoczu różnego rodzaju czynniki wzrostu, stymulują skórę do przebudowy a po 7-14 dniach można zaobserwować tworzenie nowych naczyń krwionośnych, co powoduje, że skóra potencjalnie jest lepiej dotleniona i odżywiona, i w związku z tym ma lepszą kondycję. Natomiast sama plazma (osocze) działa jak serum - ma właściwości nawilżające.

Czego konkretnie można się spodziewać po zabiegu? W internecie (Wikipedii) można znaleźć informację, że lifting wampirzy to dobra alternatywa dla botoksu.
Nie mogę się zgodzić z taką opinią, to nadużycie. Choćby dlatego, że botoks po prostu inaczej działa - paraliżuje mięsień, a osocze poprawia jakość skóry.

Ponadto osocze jest często, przez wiele osób i zdecydowanie przeceniane. Sam wykonuję zabiegi z osoczem bardzo często, ale praktycznie w ogóle nie jako zabieg solo. Osocze jest dobrym dopełnieniem wszelkich zabiegów biostymulujących, ważnym elementem zabiegów skojarzonych, w których najpierw dochodzi do kontrolowanego uszkodzenia tkanki - np. przy laserze frakcyjnym, dermapenie, radiofrekfencji igłowej.

Tylko przy tego typu zabiegach osocze ma możliwość w pełni wykazania swoich właściwości odnowy biologicznej. I tak też osocze czy płytki krwi działają w naturze - cały potencjał czynników wzrostu czy produkcji kolagenu uwalnia się w sytuacji styczność z uszkodzoną tkanką. Na przykład, kiedy się skaleczymy - sączy się krew, trombocyty czyli płytki krwi się gromadzą i tworzy się blizna - powstaje zrost, gromadzi się kolagen, bo jest uszkodzona tkanka.
Kiedy w miejsce uszkodzonej skóry podamy osocze, ono wtedy zadziała o wiele mocniej, niż kiedy wtłoczymy je w zdrową tkankę. Osocze ma przede wszystkim właściwości regeneracyjne, pozwala na dużo szybszą rekonwalescencję skóry.

Czyli trochę myląca jest nazwa wampirzy lifting, bo z liftingiem to nie ma wiele wspólnego
Tak, zdecydowanie bardziej adekwatna byłaby nazwa wampirza regeneracja.
Wampirzy lifting to stara nazwa, dawniej wszystko co miało w nazwie lifting było bardzo popularne i nośne.
Oczywiście wykonanie tego zabiegu solo poprawia jakość skóry, odmładza, ale pacjentka nie może oczekiwać, że po tym zabiegu bruzda nosowo wargowa zostanie wypełniona, czyli osocze nie jest w stanie zastąpić innych zabiegów z medycyny estetycznej, które w istocie mają potencjał liftingujący, np. kwas hialuronowy.

Na jakie partie ciała można stosować tzw. wampirzy lifting.?
W zaleceniach Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego zabieg mezoterapii z osoczem bogatopłykowym rekomendowany jest przy łysieniu androgenowym co pół roku. Stosuję się go również przy zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej przy zagęszczeniu skóry brzucha, skóry nad kolanami, albo łokcie. Ortopedzi wstrzykują też osocze bogatopłytkowe do stawów w celu regeneracji.

Co to jest wampirzy lifting, jak konkretnie wygląda zabieg, skąd pobierana jest krew?
Krew (ok. 10-15 ml)pobierana jest z żyły łokciowej albo promieniowej (nie trzeba być na czczo). Krem aplikowana jest od razu do specjalnej wirówki, gdzie jest na specjalnych parametrach wirowana, co pozwala podzielić krew na frakcje. W wyniku tego procesu na samym dnie wirówki znajdą się erytrocyty (komórki czerwone), później jest kożuszek leukocytów - biała mgiełka (białe ciałka krwi) i dość dużo trombocytów, a później zaczyna się frakcja żółtą czyli osocza, gdzie na samym dole jest osocze bogatopłytkowe a na wierzchu jest osocze skąpopłytkowe. Nam zależy, żeby wziąć tę warstwę, gdzie jest najwięcej płytek krwi.

Czy to osocze wstrzykiwane jest do skóry w czystej postaci?
Tak, bez żadnych dodatków. Osocze musi być pobrane tuż przed zabiegiem. Zwłoka w czasie powoduje, że staje się ono uboższe w swoje regeneracyjne właściwości. Osocze aplikujemy do skóry na dwa różne sposoby: przez wstrzyknięcie albo wmasowujemy.
Wcieramy, kiedy wcześniej został zrobiony zabieg lasera frakcyjnego, który wykonał w skórze tunele transportowe dla tego preparatu.
Kiedy ciągłość tkanki została naruszona głębiej (np. radiofrekfencją mikroigłową)- na poziomie 2-4 mm, wtedy konieczne jest wstrzyknięcie.

Jeśli jednak wampirzy lifting wykonywany jest solo po jakim czasie widać efekty i jak długo się utrzymują?
Efekty widać już po kilku dniach i związane są głównie z potencjałem nawilżającym osocza, jednak trzeba uczciwie powiedzieć, że są krótkotrwałe. Potencjał regeneracyjny również na pewno w zabiegu solo się ujawni, ale bardzo skąpy, dlatego dla pożądanego efektu należy wykonać serię zabiegów.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze