1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda
  4. >
  5. Stylizacje na komunię – jak się ubrać na tę okazję? Wskazówki i inspiracje

Stylizacje na komunię – jak się ubrać na tę okazję? Wskazówki i inspiracje

Stylizacje na komunię – wskazówki i inspiracje (Fot. Edward Berthelot/Getty Images)
Stylizacje na komunię – wskazówki i inspiracje (Fot. Edward Berthelot/Getty Images)
Nie bez przyczyny mówi się: „Jak cię widzą, tak cię piszą”. Możemy mieć odmienny gust czy różną stylistykę, ale są okazje i uroczystości, które wymagają od nas przestrzegania pewnych zasad etykiety i umiejętności dostosowania się do sytuacji. Jedną z nich jest komunia, która powinna być nie tylko ważna dla przystępującego do niej dziecka – ale także rodziców, chrzestnych, rodziny i gości.

Jak się ubrać na komunię?

Jednym z częstych dylematów jest strój na komunię. Niektórzy uważają, że jest to chwila, w której liczy się skromność, inni zaś z chęcią stawiają na ekstrawagancję i przepych. Jaką opcję wybrać? Nim przejdziemy do konkretnych propozycji, warto uzmysłowić sobie, jakim rodzajem uroczystości jest komunia.

Bez względu na to, czy jesteśmy osobami wierzącymi, praktykującymi lub nie, komunia jest uroczystością sakralną, w której dziecko po raz pierwszy przyjmuje hostię. Według założeń Kościoła Katolickiego dziecko od tego momentu może obcować z Bogiem i doświadczyć łaski życia wiecznego. W związku z tym nasz ubiór powinien podkreślać wzniosłość i charakter uroczystości.

Ale co to znaczy odpowiedni? Ładnie, elegancko i z umiarem?

Przede wszystkim bierzemy pod uwagę kilka aspektów:

  • pogodę;
  • porę uroczystości;
  • stopień pokrewieństwa z dzieckiem lub pełniona funkcja na uroczystości;
  • sylwetka ciała;
  • wygoda.

Na samym początku podkreślmy, że cekiny, duże dekolty i sukienki mini lepiej zostawić na inne okazje, np. wesela i imprezę sylwestrową. Nie oznacza to jednak, że strój na komunię musi być nudny, „babciny” i niczym się niewyróżniający. Uwzględnij najnowsze wiosenne trendy, ale pamiętaj, że strój powinien odzwierciedlać osobowość, ale nie odciągać uwagi od okoliczności. Na przykład stylizacja na komunię dla mamy powinna podkreślać jej elegancję, ale i rolę, którą odgrywa.

Postaw zatem na klasyczny krój, który uwidoczni kobiecość. Dostosowanie kreacji do sylwetki jest tu kluczowe – panie z dużym biustem śmiało mogą postawić na kopertowe dekolty, a jeśli chcą ukryć fałdki na brzuchu, mogą poszukać czegoś plisowanego i wiązanego w pasie, dzięki czemu nadadzą sylwetce lekkości.

Jeśli nie masz pomysłu, co pasowałoby do długiej i plisowanej spódnicy, to ten artykuł może ci pomóc w wyborze odpowiedniej opcji – Co założyć do plisowanej spódnicy? 7 pomysłów na stylizacje, które odtworzycie 1:1.

Unikaj bardzo obcisłych strojów, które nie tylko uwidocznią mankamenty, ale i nie są stosowne w takiej sytuacji. Wyższe buty wysmuklą sylwetkę i sprawią, że strój będzie „bardziej wyjściowy”, ale jeśli nie lubisz szpilek lub nie czujesz się w nich komfortowo, możesz postawić na buty na grubym słupku lub koturnie.

Sukienka to nie wszystko!

Dobrym wyborem są również stylizacje na komunie ze spodniami. Nie chodzi jednak o modne jeansy i białą bluzkę, która będzie imitować strój galowy. Materiałowe spodnie i bluzka z lejącego się materiału będą zdecydowanie lepszą alternatywą, podobnie jak kombinezon lub spodnie z dobrze skrojonym żakietem. Nie zapomnij przy tym o dodatkach! To one nadają stylizacji świeżości, nowoczesności i polotu. Duże kolczyki mogą mienić się barwami, a dobrana kolorystycznie kopertówka będzie idealnym uzupełnieniem całości.

Podobne porady tyczą się mamy chrzestnej i najbliższych członków rodziny. A jak się ubrać na komunię jako gość? Goście swoim strojem także podkreślają swój stosunek do uroczystości i rodziny dziecka. Można zatem postawić na pastelowe kolory lub wyraziste wzory, ale także z pominięciem przesadnych dekoltów czy mini.

Nie zapominajmy o męskiej części uczestników! Ojciec dziecka oraz chrzestny powinni w tym dniu zaopatrzyć się w dobrze skrojony garnitur w towarzystwie muchy lub krawatu. Nie jest on obowiązkowy dla pozostałych gości, którzy mogą zastąpić go elegancką koszulą i casualowymi spodniami. Komunia to uroczystość, na którą lepiej nie zakładać trampek i butów w stylistyce sportowej – elegancja obejmuje mokasyny, które sprawdzą się na każdą pogodę.

Komunia to nie tylko kościół

Ze względu na zmieniające się czasy i poglądy zmienia się także forma celebrowania i obchodzenia różnych uroczystości. Kiedyś komunia kończyła się domowym obiadem w gronie najbliższych, teraz wynajmowane są sale bankietowe z cateringiem, a nawet tańcami.

Jest to indywidualna decyzja, w jaki sposób przebiegnie dalsza część celebrowania komunii, dlatego w takim wypadku można zaopatrzyć się w drugą kreację, która będzie pasować do dalszej formy świętowania, zapewni komfort i pełną swobodę ruchów.

Pamiętajmy jednak, że część kościelna jest formalna, co warto uwzględnić w dress codzie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze