1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Jak odkryć talenty u dziecka?

Jak odkryć talenty u dziecka?

123rf.com
123rf.com
W każdym dziecku drzemie gen geniusza, który trzeba rozwinąć. Zaangażowanie rodziców w rozwój dziecka jest bezcenne.

Rozmawiaj z dzieckiem jak z równym partnerem

Dorośli często nie traktują swojego dziecka jako równego partnera do rozmowy. Powiedzenie „Dzieci i ryby głosu nie mają”  powinno wreszcie wyjść z użycia! Częsta rozmowa z dzieckiem i włączanie go do dyskusji dorosłych, odpowiadanie na jego pytania, nawet te banalne, to najlepszy sposób, by rozwinąć w dziecku umiejętność wyrażania własnych opinii.

Zainwestuj w nowoczesne pomoce naukowe

Współczesne dzieci od urodzenia otoczone są nowymi technologiami i traktują je jako codzienne narzędzie. Nauka online wydaje im się bardziej atrakcyjna, dlatego należy poszukiwać takich rozwiązań, które gwarantują dziecku naukę w bezpiecznej przestrzeni, a oferowany materiał będzie wartościowy.

Zadawaj dziecku pytania

Utrwalanie wiedzy przyswajanej w szkole nie musi kojarzyć się z wielogodzinnym przesiadywaniem nad książkami. Ważne informacje i wiedzę można przemycać nawet w sytuacjach życia codziennego – w zwyczajnej rozmowie, przy wspólnym oglądaniu telewizji lub podczas posiłku. Zadawaj więc swojemu dziecku proste pytania. Najlepiej takie, które zmuszą go do przypomnienia sobie informacji nauczonych w szkole, np. zapytaj o rodzaj drzewa podczas spaceru w parku albo poproś o policzenie reszty w sklepie.

Czytaj razem z dzieckiem

Oswajanie dziecka ze słowem pisanym to najlepszy sposób na pobudzenie pracy mózgu i rozwijanie wiedzy o świecie. Ważne jest, żeby czytanie książek było dla dziecka przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem, więc dobieraj lekturę stosownie do jego zainteresowań i rozmawiaj z nim o lekturach. Książki w domu kładź nie tylko na półkach, ale też w miejscach, do których dziecko ma łatwy dostęp, np. na jego nocnej szafce.

Umiejętnie motywuj dziecko

Dziecko wychowywane w poczuciu niekwestionowanego geniuszu, trudniej zniesie porażki w szkole i jeszcze trudniej zmotywuje się do dalszej walki o lepsze stopnie. Zamiast wyrażać ogólne pochwały, w stylu „Jesteś najlepszy!”, chwal konkretne osiągnięcia. Z takiego założenia wychodzą twórcy platformy edukacyjnej Squla.pl, w której za zdobywanie kolejnych poziomów w edukacyjnych quizach i grach, mały użytkownik otrzymuje punkty, które następnie może wymienić na atrakcyjne nagrody.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze