1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Kasze w zdrowej diecie dla dzieci

Kasze w zdrowej diecie dla dzieci

123rf.com
123rf.com
Nawyki żywieniowe powstają w dzieciństwie. Warto więc dbać o to, by od pierwszych miesięcy życia w diecie znalazły się kasze, ponieważ to niezwykle wartościowe pożywienie. Jak przekonać dzieci do jedzenia kaszy?

„W ciągu pierwszego roku życia dziecko rośnie niezwykle szybko oraz znacznie zwiększa masę ciała niemal trzykrotnie. Dla tak intensywnego rozwoju niezbędna jest pełnowartościowa dieta, w której niezastąpionym komponentem jest kasza. Zaczynamy od kaszek bezglutenowych (np. kukurydziana) po 4. miesiącu życia, a potem stopniowo rozpoczynamy podawanie zbóż zawierających gluten (manna). Kluczowym momentem jest przełom pierwszego półrocza, bowiem od 6. miesiąca życia znacznie wzrasta zapotrzebowanie maluszka na wiele składników odżywczych. Warto wtedy zacząć podawać kasze obfitujące w żelazo, cynk i magnez, takie jak: jaglana, gryczana oraz owsiana – mówi Katarzyna Foszner, ekspert kampanii kampanii Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień ds. żywienia i proponuje kilka sposobów na zachęcenie dziecka do jedzenia zdrowych ziaren:

Pamiętaj, aby pierwsze porcje podawane maluchowi były małe. Jeśli dziecko odmówi, nie należy go zmuszać, stosować nakazów czy przekupywać. Jednocześnie nie można się zniechęcać, Warto podjąć kilka prób, za każdym razem zmieniając nieco formę podania: raz z mięsem (albo warzywami) a raz na słodko. Staraj się, aby kasza była atrakcyjnie podana. Warto ozdobić ją kolorowymi warzywami czy owocami, ułożyć w fantazyjne kształty lub postaci z bajek. Większość dzieci szaleje za słodyczami, spróbuj więc podać kaszę w formie deseru lub słodkiego śniadania. Do tego celu idealnie nadaje się m.in. kasza manna czy kukurydziana. Jeśli jest to danie śniadaniowe, wystarczy ugotować kaszę na mleku, a następnie zmiksować truskawki lub udusić jabłko, posłodzić i tak przygotowanymi owocami polać ugotowaną kaszkę. Całość warto ozdobić kawałkami owoców i jogurtem lub serkiem homogenizowanym (pamiętajmy, by nabiał był wysokiej jakości!). Jeśli jest to deser, kaszę można ugotować na soku owocowym, dodać posiekane orzechy i ozdobić świeżymi owocami. Dzieci naśladują rodziców – także przy stole. Najlepszą zachętą dla maluszka będzie więc włączenie kaszy do jadłospisu całej rodziny i wspólne jedzenie posiłków. Możliwość wyboru. Pozwól dziecku wybierać. Pokaż mu kilka rodzajów kaszy i do każdego postaraj się opowiedzieć krótką historię, wplątując w nią ulubione postaci z bajek. Na dzieciach może zrobić wrażenie fakt, że Świnka Peppa codziennie na śniadanie jadła kaszkę mannę, a Pociąg Tomek ma tyle sił, bo na obiad je kaszę gryczaną! Gdy zaprezentujesz maluchowi wszystkie kasze, zapytaj, która mu się najbardziej podoba i z której wspólnie z Tobą chce przygotować posiłek. Wspólne zakupy. Wybierz się z maluchem do sklepu. Powiedz, że idziecie teraz na zakupy, żeby wybrał sobie (sam) najładniejszą miseczkę oraz łyżeczkę lub widelczyk, które będą służyły tylko do jedzenia specjalnie przygotowanej kaszy. Nie zmuszaj do jedzenia. Nigdy nie proponuj jedzenia kaszy, gdy dziecko jest najedzone. Pilnuj regularności posiłków i unikaj podawania przekąsek oraz słodkich napojów między jedzeniem (zwłaszcza że cukier przyczynia się nie tylko od otyłości ale także do próchnicy).

na podst.mat.pras. kampanii

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze