Twoje dziecko nie lubi swojej przyrodniej siostry? Jak poradzić sobie z trudnym zachowaniem córki – radzi pedagog i terapeuta Ewa Nowak.
Mój mąż ma córkę z poprzedniego związku, z którą utrzymujemy ścisły kontakt. Majka nas odwiedza, czasem z nami wyjeżdża. Nasza wspólna córeczka, Matylda, ma trzy latka. Do tej pory dziewczynki miały bardzo dobry kontakt, a teraz nasza córka odpycha Majkę, krzyczy na jej widok „Wynocha! Nie chcę cię!”. To bardzo przykre dla nas wszystkich, a zwłaszcza dla Majki. Ona ogromnie przeżywa zachowanie naszej córki, płacze; widzę, że ją to strasznie boli. Czuję się za nią odpowiedzialna tak samo jak za własne dziecko. Nie wiem, co robić. Czy na jakiś czas zawiesić kontakty z córką męża?
ODPOWIEDŹ EKSPERTA: Wręcz przeciwnie – należy zacieśnić kontakty. Jeśli to możliwe, wyjedźcie gdzieś na kilka dni we czworo, a jeśli niemożliwe – niech Majka spędzi w waszym domu weekend, a najlepiej na jakiś czas zamieszka. Wielkim błędem będzie zezwolenie na to, żeby trzylatka decydowała, komu wolno do was przychodzić, a komu nie. Matylda jest zazdrosna albo sfrustrowana, że Majka nie zawsze jest z wami. Który z tych powodów wywołuje jej zachowanie – tego trzeba się dowiedzieć. Teraz jednak ważne jest danie Majce wsparcia. Należy z nią porozmawiać na temat psychiki trzylatki i tego, że zazdrość i potrzeba poczucia bezpieczeństwa (dziecko chce mieć wszystkie bliskie osoby zawsze koło siebie) są naturalne dla dziecka w jej wieku. Należy wytłumaczyć Majce, że nie akceptujecie zachowania Matyldy i poprosić ją, żeby zachowała zimną krew i nie reagowała na aroganckie uwagi przyrodniej siostry. Jeśli ją teraz odizolujecie od waszej rodziny, Majka zrozumie, że opinia Matyldy jest także waszą opinią i wy również jej w domu nie chcecie.