Ucieczki z domu

ucieczki z domu
123rf.com

Zbliżają się wakacje, a więc czas sprzyjający wyjazdom, tym planowanym i tym nieplanowanym. To także czas eksperymentów, także tych z dorosłością. Ucieczki nastolatków z domu są problemem, z którym stykamy się nie od dziś.
Nadal jednak mamy kłopot, jak o tym rozmawiać i jak się zachować. Zazwyczaj ucieczka dziecka jest dla całej rodziny szokiem i zupełnym zaskoczeniem. Czy aby na pewno nie było żadnych sygnałów zapowiadających tych zdarzenie? Spróbujmy uczciwie przed samymi sobą odpowiedzieć sobie na pytanie: czy były jakieś powody, które mogły przyczynić się do ucieczki? Lub inaczej: czy dziecko dawało sygnały, że coś w jego życiu idzie nie tak jak trzeba? Zazwyczaj, gdy zaczniemy dokładnie analizować całą sytuację, uda nam się odnaleźć pewne wskazówki.

Co może być przyczyną ucieczki z domu?

Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, że dziecko wyraża w ten sposób chęć zmiany. Jest to skrajna postać zademonstrowania swojego zdania, często sprzeciwu i niezgody na jakąś sytuację.

Patryk uciekł z domu w wieku 15 lat, ponieważ w jego domu rodzinnym trwała wojna między rodzicami. Była to wojna na słowa i na pięści. Chłopak przez długi czas znosił tę sytuację, starał się łagodzić, być arbitrem w sporze między rodzicami. Jednak nie udało mu się. Nie udało się, ponieważ udać się nie mogło – dziecko nie jest w stanie wprowadzić pokoju między walczącymi rodzicami, jeśli oni tego nie zechcą. W końcu Patryk to zrozumiał i poddał się. Przestał walczyć o pokój, ale postanowił zawalczyć o inne życie dla siebie, poza domem. Zdecydował się uciec i w ten sposób zmienić sytuację, w której żył.

W powyższej historii możemy odnaleźć dziecko, które żyje w cieniu konfliktu rodziców. W takiej konfiguracji rodzinnej dziecko nie ma szans na zaistnienie, na realizowanie swoich potrzeb. Rodzice tak zajęci swoimi sprawami nie dostrzegają spraw dziecka. Jego ucieczka z domu była krzykiem rozpaczy: „Zauważcie mnie! Ja też żyję w tej rodzinie. Ja cierpię. Mam tego dosyć.”

Uciekają dzieci nie tylko z rodzin, gdzie jest przemoc czy uzależnienia. Uciekają też dzieci z tzw. dobrych domów.