1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kuchnia
  4. >
  5. Wege przepisy Ewy Ługowskiej, autorki bloga Misa Mocy

Wege przepisy Ewy Ługowskiej, autorki bloga Misa Mocy

Jagielnik to jedna z alternatywnych wersji sernika (Fot. Ewa Łagowska)
Jagielnik to jedna z alternatywnych wersji sernika (Fot. Ewa Łagowska)
Zobacz galerię 9 zdjęć
Oto kilka przepisów z książki "Misa Mocy" autorstwa Ewy Ługowskiej, która od lat prowadzi bloga o tym samym tytule. Znajdziecie tam przepisy na zdrowe dania kuchni wegańskiej, bezglutenowej bez użycia białego cukru oraz praktyczne porady dotyczące zdrowego stylu życia.

Wrapy z fermentowanej kaszy gryczanej

(20 wrapów o średnicy 20 cm):

500 g kaszy gryczanej niepalonej, woda, olej do smażenia, sól

Kaszę dokładnie wypłucz na sitku, wsyp do miski i zalej wodą – powinna sięgać około 3 cm ponad powierzchnię kaszy. Odstaw na mniej więcej dobę. Część wody z moczenia kaszy zlej do naczynia, a kaszę przełóż do blendera kielichowego i blenduj, aż osiągnie konsystencję gęstej śmietany. W razie potrzeby dolej wody z kaszy. Odstaw na osiem godzin. Po tym czasie masa powinna wyrosnąć oraz zacząć delikatnie fermentować. Dopraw ją solą i smaż wrapy z obu stron na rozgrzanej patelni delikatnie posmarowanej olejem. Wrapy przechowuj w lodówce w zamkniętym pojemniku.

Nie używaj metalowych naczyń i sztućców do fermentującej kaszy. Wsyp ziarna do szklanej lub ceramicznej misy i w razie potrzeby mieszaj drewnianą łyżką.

Sałatka z czerwonej fasoli i orzechów włoskich

100 g ugotowanej czerwonej fasoli (może być ze słoika lub puszki), 50 g orzechów włoskich, 1/2 czerwonej papryki, 1 gruszka, 1/2 czerwonej cebuli, 4 łyżki octu balsamicznego, 2 łyżki oleju tłoczonego na zimno, na przykład rzepakowego, lnianego lub z wiesiołka, 1 łyżeczka substancji słodzącej, np. ksylitolu, garść natki pietruszki, wegański parmezan do posypania, sól i pieprz.

 Fot. Ewa Łagowska Fot. Ewa Łagowska

Orzechy upraż na suchej patelni, aż delikatnie zbrązowieją. Paprykę pokrój w kostkę, gruszkę wraz ze skórką w plasterki, cebulę – w cienkie piórka. Przełóż je do miski razem z fasolą. Dodaj posiekaną natkę pietruszki (możesz zostawić odrobinę do dekoracji), sól, pieprz, substancję słodzącą, olej oraz ocet balsamiczny i dokładnie wymieszaj. Na koniec posyp parmezanem i ozdób natką pietruszki.

De Volaille z kaszy jaglanej z pieczarkami

Ciasto: 1/2 szklanki suchej kaszy jaglanej, 2 łyżki łupiny babki jajowatej, 2 łyżki mąki z ciecierzycy, szczypta soli, olej do smażenia, mąka kukurydziana lub z ciecierzycy do obtaczania.

Farsz: 250 g pieczarek, 1 cebula, 1 duży ząbek czosnku, 2 łyżki oleju do smażenia, 1 łyżeczka suszonego majeranku, kilka gałązek świeżego tymianku (lub 1 łyżeczka suszonego), sól i pieprz.

 Fot. Ewa Łagowska Fot. Ewa Łagowska

Kaszę dokładnie wypłucz i ugotuj do miękkości w wodzie w proporcji 1:2. Po ugotowaniu przykryj i odstaw do przestygnięcia. W czasie gdy kasza się gotuje, przygotuj farsz. Cebulę drobno posiekaj, czosnek przeciśnij przez praskę. Smaż je na rozgrzanym oleju, aż cebula się zeszkli. Dodaj pokrojone w drobną kostkę pieczarki i przyprawy (jeżeli używasz świeżego tymianku, drobno posiekaj listki). Smaż około 10–15 minut. Po usmażeniu odstaw do wystygnięcia. Do lekko ciepłej kaszy dodaj mąkę z ciecierzycy, łupinę babki jajowatej i sól. Dokładnie zagniataj, aż składniki się połączą. Uformuj kulę i odstaw na 15 minut, żeby ciasto się skleiło. Po tym czasie podziel ciasto na osiem równych części i uformuj z nich kulki. Każdą rozgnieć palcami, aż powstanie cienki, okrągły placek. Wyłóż na niego 1,5–2 łyżeczki farszu, zlep brzegi i uformuj wałek. Obtocz go w mące i smaż z obu stron na rozgrzanym oleju. Pozostałym farszem możesz obsypać de volaille i ozdobić talerz. To danie doskonale smakuje z surówką z kiszonej kapusty.

Gofry z cukinii i białej fasoli

250 g cukinii, 220 g ugotowanej białej fasoli, np. ze słoika, 100 ml oleju + odrobina do posmarowana gofrownicy, 100 ml napoju roślinnego (np, sojowego czy migdałowego), 1 duży ząbek czosnku, 1/2 czerwonej cebuli, 70 g skrobi lub mąki ziemniaczanej, 150 g mąki owsianej, 3 łyżeczki proszku do pieczenia.

 Fot. Ewa Łagowska Fot. Ewa Łagowska

Cukinię zetrzyj na średnich oczkach. Czosnek przeciśnij przez praskę. Cebulę drobno pokrój. Ugotowaną białą fasolę dokładnie zblenduj. Rozgrzej gofrownicę. Wszystkie składniki przełóż do miski i dokładnie wymieszaj. Gofrownicę posmaruj olejem i nalej porcję ciasta. Smaż, aż gofry staną się rumiane.

Jagielnik z frużeliną jagodową na kruchym spodzie

(na formę o średnicy 24 cm):

Ciasto: 150 g mielonych orzechów włoskich, 40 g skrobi ziemniaczanej, 100 g mąki owsianej, 2 łyżki ksylitolu lub erytrolu, około 50 ml napoju roślinnego (tzw. mleko roślinne, np. sojowe czy migdałowe), 40 g oleju rzepakowego lub słonecznikowego.

Masa: 300 g kaszy jaglanej, około 500 ml napoju roślinnego, wybrana substancja słodząca.

Frużelina: 400 g jagód, 100 g ksylitolu lub erytrolu, 2 płaskie łyżki skrobi ziemniaczanej.

Do dekoracji: 300 g jagód, listki mięty.

 Fot. Ewa Ługowska Fot. Ewa Ługowska

Zacznij od przygotowania ciasta. Do miski wsyp suche składniki i dokładnie wymieszaj. Dodaj olej i wyrób ciasto ręką. Następnie wlej napój roślinny i ponownie wyrób. Jeśli ciasto jest wciąż sypkie, dodaj więcej napoju. Całość wyłóż na spód formy, rozprowadź po całym dnie i dociśnij. Na koniec podziurkuj gęsto widelcem. Włóż do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza na 25 minut. Po upieczeniu wyjmij i wystudź. Przygotuj masę. Kaszę jaglaną dokładnie wypłucz naprzemiennie zimną i ciepłą wodą. Gotuj w napoju roślinnym z dodatkiem wybranej substancji słodzącej. Im bardziej miękka będzie kasza, tym łatwiejsze będzie uzyskanie gładkiego kremu. Jeśli napój za wcześnie odparuje, dodaj go więcej. Po ugotowaniu zblenduj na puszystą masę. Następnie przygotuj frużelinę. Umyte jagody wrzuć do garnka, dodaj substancję słodzącą i gotuj, aż owoce puszczą sok. Do szklanki wsyp skrobię ziemniaczaną, dolej wodę z jagód i bardzo dokładnie wymieszaj, tak by nie zostały grudki. Następnie wlej wszystko do garnka i energicznie mieszaj. Gdy frużelina zgęstnieje, zdejmij garnek z palnika. Gdyby powstały grudki, można zblendować. Na upieczony spód wylej masę jaglaną, następnie posyp ją 2⁄3 jagód i zalej frużeliną. Udekoruj jagodami i listkami mięty. Wstaw do lodówki na minimum osiem godzin.

Konfitura z dzikich owoców

1,5 l dojrzałych owoców (czarnego bzu, czeremchy, kaliny), 6–7 łyżek ksylitolu.

Owoce wypłucz w wodzie, odcedź, przełóż do garnka i smaż, aż się rozgotują. Żeby oddzielić pestki od miąższu, przetrzyj owoce przez sito. Najlepiej rób to małymi porcjami i bardzo dokładnie, żeby wykorzystać jak najwięcej produktu. Przecier podgrzej z dodatkiem ksylitolu. Gorący przełóż do wyparzonych słoiczków, szczelnie zakręć i odwróć do góry dnem. Po wystygnięciu możesz postawić słoiczki na półce w spiżarni.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze