Wybierając danie obiadowe, zwróć przede wszystkim uwagę, by było sycące i zawierało dużo warzyw.
Przygotowując potrawy dla osób chorych na celiakię, warto zadbać o to, by w trakcie gotowania, nie dostały się do nich jakiekolwiek ilości produktów zawierających gluten. W tym celu można używać naczyń, garnków i desek przeznaczonych tylko do gotowania żywności bezglutenowej. Szczególnie ważne, by przestrzegać tej zasady w przypadku przyrządów drewnianych. Dobrze jest, też mieć pod ręką listę produktów, które są dla ciebie bezpieczne. Jeżeli robisz w domu tosty lub mielisz zboże, to toster i młynek używaj wyłącznie do pieczywa lub zboża bezglutenowego. Pamiętaj, by woda lub olej, stosowane do gotowania i smażenia, nie miały wcześniejszego kontaktu z produktami zawierającymi gluten.
Makaron kukurydziany z pesto i fasolką szparagową – dla 4 osób
- 400g makaronu kukurydzianego typu penne
- 200g fasolki szparagowej
- 1 pęczek bazylii
- garść ziaren słonecznika
- 2-3 ząbki czosnku
- ½ szklanki oliwy z oliwek
- 5 kopiastych łyżek startego parmezanu
Bazylię, ziarna słonecznika, czosnek, parmezan i oliwę razem zmiksować, można doprawić pieprzem i/lub solą. Uważać na ilość soli, ponieważ parmezan jest słony. W ten sposób otrzymacie pesto.
Należy ugotować fasolkę i makaron; makaron - w dużej ilości osolonej wody. Po odcedzeniu wszystkie składniki szybko wymieszać i od razu jeść.
Zupa z czerwonej soczewicy – dla 4 osób
- 1 szklanka soczewicy
- 5-6 pomidorów lub 2 puszki pomidorów
- 1 cebula
- kawałek imbiru
- 2-3 ząbki czosnku
- przyprawy: majeranek, mięta, oregano
- 4 łyżki oliwy
W garnku rozgrzać oliwę i podsmażyć cebulę, czosnek i imbir. Gdy cebula będzie szklista, dodać umytą soczewicę i całość przez ok. 3-4 minuty mieszać. Potem trzeba dodać pokrojone pomidory bez skórki lub z puszki. Całość dusić kilka minut. Dolać gorącej wody - tyle, by zupa była gęsta. Dodać przyprawy, posolić , popieprzyć i gotować aż soczewica będzie miękka, zwykle ok.,20minut. Można podawać z pieczywem tostowym bezglutenowym
Potrawka z fasoli adzuki - dla 3 osób
- 200g fasolki adzuki
- 1 szklankę brązowego ryżu
- 3 łyżeczki oliwy z oliwek
- 2-3 ząbki czosnku
- Kawałek imbiru
- 1-2 cebule
- 1 fenkuł (koper włoski)
- 4-5 świeże pomidory średniej wielkości lub 1 puszka całych pomidorów bez skórki
- Pół pęczka zielonej pietruszki i koperku
- Kurkuma, cynamon, kardamon, kumin, chili zmielone lub suszone
- Kawałek kombu lub wakame
200 g fasolki namoczyć na noc, rano wylać wodę, w której się namoczyła. Gotować w dużej ilości świeżej zimnej wody z dodatkiem 2 cm kombu bądź liścia wakame. Na początku gotowania usuwać pianę. Gotować ok. 40-60 min. na małym ogniu, by fasola była miękka, ale nie rozgotowana. 1 szklankę ryżu brązowego ok. 200 g, najpierw umyć , potem zalać 3 szklankami wrzącej wody. Dodać kombu lub wakame, gotować na małym ogniu pod przykryciem ok. 40 - 60 min.
Na patelnię wlać 3 małe łyżeczki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno, dodać pokrojony czosnek i imbir oraz 1 lub 2 cienko pokrojone cebule, 1 fenkuł cienko pokrojony. Następnie chili mielone lub 1-2 suszone strączki – uważać na ilość by nie było bardzo ostre, potem trochę soli, 4-5 średniej wielkości pomidory pokrojone w kostkę, trochę posiekanej pietruszki – 1-2 łyżki, 1 szczyptę kurkumy i wszystko podsmażyć. Następnie szczyptę kardamonu i / lub kuminu (kmin rzymski) wymieszać i na koniec dodać trochę cynamonu np. ½ łyżeczki – tu ilość dostosować do swoich potrzeb smakowych. Dusić przez ok. 10 min, po czym wyjąć strączki chili. Przed podaniem posypać, pietruszką lub koperkiem.
Pasztet z zielonej soczewicy
- 250g zielonej soczewicy
- 2 cebule
- 3 ząbki czosnku6 młodych lub 3 średnie stare marchewki
- 1 jajko koniecznie zerówka- ekologiczne
- 2 łyżki oliwy z oliwek nierafinowanej
- Mielona kolendra
- ¼ łyżki chili o ile lubisz ostre dania
- Sól
Soczewicę wkładamy do miski, zalewamy wodą i moczymy przez 1h. Po tym rozgrzewamy piekarnik do 180˚C. Cebulę kroimy w drobną kostkę, czosnek siekamy. Na patelni podsmażamy, aż się zeszklą. Do garnka wkładamy odcedzoną z wody soczewicę, dodajemy zeszkloną cebulę z czosnkiem, pokrojoną w kostkę marchewkę, wodę - tyle, by zakrywała soczewicę oraz przyprawy. Całość gotujemy na małym ogniu, aż soczewica zmięknie, zwykle przez 25 minut. Zdejmujemy z ognia odcedzamy, dodajemy jajko, oliwę i całość miksujemy. Całość przekładamy do foremek do pieczenia posmarowanych oliwą lub wyłożonych papierem do pieczenia i pieczemy ok. 45 min. Można podawać do z bezglutenowym pieczywem i sałatkami z warzyw sezonowych.