1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Rozwijaj zdolności intuicyjne – proste ćwiczenie

Intuicja, czyli szybkie wejrzenie jakby w głąb rzeczywistości, czasami tej ukrytej. Jest to przebłysk myślowy, który pomaga jak najszybciej i najwłaściwiej ocenić daną sytuację. (Fot. iStock)
Intuicja, czyli szybkie wejrzenie jakby w głąb rzeczywistości, czasami tej ukrytej. Jest to przebłysk myślowy, który pomaga jak najszybciej i najwłaściwiej ocenić daną sytuację. (Fot. iStock)
Słowo intuicja pochodzi z łacińskiego „intuitio” i oznacza wejrzenie. Nie bez przyczyny mówimy więc o zakochaniu od pierwszego wejrzenia.

Pamiętacie modę na Fast Date, czyli szybkie randki? Polegały one na tym, że uczestnicy spotkań mieli tylko 5 minut na zaprezentowanie siebie w krótkiej rozmowie.

Na czym opierał się ten pomysł? Otóż mózg gadzi, najstarsza i najbardziej niepodatna na manipulację część naszego mózgu – bardzo szybko klasyfikuje bodźce. To nasz wewnętrzny ochroniarz. Kiedyś dbał o przetrwanie człowieka pierwotnego, umożliwiając mu podjęcie błyskawicznej decyzji – uciekać lub walczyć. Długie rozważanie mogło się źle dla niego skończyć.

Teraz gadzi mózg daje nam szybki sygnał w kontakcie z nowa osobą: przyjaciel lub wróg; a także: ktoś atrakcyjny lub odpychający. Te informacje pojawiają się bez świadomego analizowania sytuacji i docierają do nas drogą niewerbalną.

Natura intuicji wynika z tego, że jest ona procesem podświadomym, którego nie można kontrolować, można jedynie dopuszczać lub odrzucać podawane przez intuicję rozwiązania. Jest bardziej kreatywna i działa na wyższym poziomie abstrakcji niż myślenie logiczne.

Dlatego tajemnica dużej popularności towarzyskiej wydaje się rozwiązana. Osoby łatwo zawierające znajomości i cieszące się powodzeniem zazwyczaj wysyłają świadomie lub nie – właściwy sygnał do gadzich mózgów innych osób.

Czy wszyscy mamy intuicję?

Według amerykańskiego profesora psychologii Kurta Tepprwaina: „Zdolności intuicyjne posiada każdy, jednak wsku­tek przesadnego korzystania tylko z rozumu intuicja jest tłumiona i prawie w zaniku. Należy zatem przypomnieć i rozwinąć własne zdolności intuicyjne oraz duchową dojrzałość, aby ponownie móc odbierać intuicję świadomie. Nasze życie przebiegałoby zapewne całkiem inaczej, gdybyśmy podążali za tymi impulsami. Kto w swoim życiu stworzy przestrzeń dla rozwoju intuicji, bę­dzie mógł wykonać następny krok. Nie będzie już żadnych pytań, bo będziesz prowadzony przez życie. Wszystko będzie harmonizowało, wszystko będzie zestrojone”.

Trudność, aby zaufać swoim pomysłom, błyskom myśli lub my­ślom niezwykłym, polega po prostu na tym, że intuicja może sprze­ciwiać się rozumowi, uczuciu, przyzwyczajeniu.

Jeśli chcesz zwiększyć swoją intuicję, wykonuj systematycznie następujące ćwiczenie:

Usiądź wygodnie, ale tak, aby kręgosłup był wyprostowany, pooddychaj świadomie kilka minut i skoncentruj się. Następnie wizualizuj, że z twojej głowy wyrasta połączenie z niebem (możesz wyobrażać sobie np., że jest to wiązka światła albo że to gałęzie), a twoje nogi ukorzeniają się i łączą z podłożem. Następnie oddychaj w taki sposób, że wciągasz powietrze jedną dziurką od nosa, zatykając drugą, i robisz zmianę (w ten sposób aktywizujesz obie półkule mózgowe).

Joanna Godecka, dyplomowany life coach, trenerka i praktyczka Integracji Oddechem, należy do International Association of Coaching w Maryland.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze