1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak być szczęśliwym - tydzień dobrych myśli

123rf.com
Richard Wiseman, profesor uniwersytetu w Hertfordshire, znany ze swoich badań na temat życia codziennego, twierdzi, że najlepszym sposobem na to, by szczęście na stałe zagościło w naszym życiu, jest pisanie wzmacniających notatek. – Skuteczność pisemnego wyrażania wdzięczności, wyobrażania sobie idealnej przyszłości definiowania uczuć została naukowo udowodniona, a potrzeba do nich tylko długopisu, papieru i trochę czasu – przekonuje.

Proponuje pisanie swoistego pamiętnika. Przez pięć dni w tygodniu, przy czym każdy wpis nie powinien zabierać więcej niż 5 minut. Poprawa nastroju po tygodniu takich zapisków potrafi się utrzymać do miesiąca, a jeśli znów pogorszy się samopoczucie – trzeba po prostu powtórzyć ćwiczenie.

Poniedziałek: Podziękowania

Jest wiele rzeczy, za które można być wdzięcznym. Na przykład posiadanie przyjaciół, udany związek, ciekawa praca, zdrowie, dach nad głową, jedzenie do syta… Albo zwykłe miłe wydarzenia, jak pójście do kina na dobry film, wypicie kawy w sympatycznym towarzystwie, piękny widok po drodze do domu. Pomyśl przez chwilę i zanotuj trzy rzeczy, za które jesteś dzisiaj wdzięczna.

Wtorek: Cudowna chwila

Pomyśl o najpiękniejszych momentach twojego życia. Może o najcudowniejszych wakacjach, koncercie, narodzinach dziecka czy dniu ślubu. Wybierz jeden i wyobraź sobie siebie w tamtym momencie: co wtedy czułaś i co się działo dookoła. Opisz to doświadczenie i emocje z nim związane.

Środa: Wymarzona przyszłość

Opisz swoje życie w przyszłości, wyobraź sobie, że udało ci się zrealizować wszystkie plany, bo ciężko pracowałaś i poświęciłaś temu swój czas, a czasem po prostu miałaś szczęście. Wyobraź sobie, że stałaś się osobą, którą zawsze chciałaś być, a twoje życie osobiste i zawodowe jest spełnieniem marzeń. Może takie zapiski nie pomogą ci w rzeczywistym osiągnięciu celów, ale na pewno poprawią humor.

Czwartek: Kochany/Kochana…

Pomyśl o kimś, kto jest dla ciebie bardzo ważny. Może to być twój partner, dziecko, ktoś z rodziny albo przyjaciel. Wyobraź sobie, że masz jedyną szansę, by powiedzieć tej osobie, jak bardzo jest ci bliska. Napisz jej wyznanie miłości.

Piątek: Coś miłego

Przypomnij sobie wydarzenia minionego tygodnia i zanotuj trzy rzeczy, które naprawdę ci się udały. Mogą to być drobiazgi: jak zakup nowej sukienki czy przybicie gwoździa pod obraz, ale mogą być też bardziej istotne, jak załatwienie ważnej sprawy w urzędzie, ciekawa oferta pracy czy inne istotne wydarzenie.

Źródło: Richard Wiseman, „59 sekund”, W.A.B. 2010

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze