1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Esencja kobiecości: jaką jesteś kobietą?

Esencja kobiecości: jaką jesteś kobietą?

fot.123rf
fot.123rf
Każda z nas jest wyjątkowa. Ale wszystkie nas łączy jedno – esencja naszej kobiecości. Instynktowna i intuicyjna. Kiedy nie masz z nią kontaktu, odcinasz się od pełni bycia kobietą. Możesz temu zapobiec.

1. Stara mądra kobieta w tobie

Aspekt własnej psychiki, który może być bardzo pomocny na ścieżce budzenia kobiecości, nazywany jest Starą Mądrą Kobietą. To intuicyjna, pierwotna, wszystkowiedząca i wspierająca cię na ścieżce rozwoju kobieta, którą możesz prosić o wskazówki i inspiracje. Jedną z technik pomagających nawiązać kontakt z tym mądrym, wewnętrznym aspektem jest twórcza wizualizacja.

Usiądź lub połóż się wygodnie. Zamknij oczy i wraz z kolejnymi wydechami rozluźniaj całe ciało. Wyobraź sobie dróżkę w lesie. Poczuj, jak idziesz nią przed siebie. Zauważ, jak wyglądają drzewa i jaka jest pora dnia. Dochodzisz do dużej, porośniętej roślinami skały, w której znajduje się otwór, wejście do ciemnego tunelu. Idziesz w stronę delikatnie migoczącego światła. Tunel się kończy, a ty widzisz otwarte drzwi i palące się za nimi ognisko. Przechodzisz przez próg. Widzisz kobiecą postać siedzącą przy ognisku. Ma długie włosy oraz zmarszczki na twarzy. Wygląda jak prastara, rdzenna Indianka. Daj sobie chwilę na oswojenie się z jej obecnością. Następnie przywitaj się z nią i podejdź bliżej. Teraz zadaj jej ważne dla siebie pytania, możesz też poprosić, aby przekazała ci coś. Po uzyskaniu odpowiedzi pożegnaj się i wróć tą samą drogą, którą przyszłaś. Zobacz ponownie las, następnie powiedz do siebie: „wracam całkowicie do tu i teraz”. Poczuj podłoże, na którym leżysz lub siedzisz. Przeciągnij się. Jeśli chcesz, możesz zapisać inspiracje ze swojej wewnętrznej podróży.

2. Wilczyca, czyli dziki aspekt kobiety

Clarissa Pinkola Estés w książce „Biegnąca z wilkami” pisze o archetypie wilczycy w każdej kobiecie. Reprezentuje on naszą naturalną potrzebę przebywania blisko przyrody, spędzania czasu w samotności, celebrowania wolności i dzikości, wyrażania siebie poprzez twórczość. Jeśli tłumimy w sobie te impulsy, możemy odczuwać huśtawki nastrojów, a nawet depresję, czyli symboliczne „zamrożenie” życiowej energii. Wilczyca potrzebuje przestrzeni na wyrażanie wszystkich uczuć i emocji. Jej archetyp może obudzić się w przyrodzie, kiedy jesteś sama i w pełni otwierasz się na kontakt z żywiołami: wody, powietrza, ziemi i ognia. W samotności możesz najlepiej poczuć, czego tak naprawdę pragnie twoje serce oraz dusza, i co powinnaś zrobić, aby zacząć żyć pełnią własnych możliwości. Szanuj swoją potrzebę wolności. Dzięki świadomemu kontaktowi z aspektem wilczycy możesz przebudzić pokłady twórczej energii.

3. Jakie boginie w tobie tańczą?

Zdaniem Carla Gustava Junga w naszej psychice, a dokładniej w nieświadomości zbiorowej, zakorzenione są archetypy boginiczne, związane z mitologiami kultur świata. W zachodniej kulturze najbardziej znane są archetypy wyrażane przez greckie boginie: np. Atenę, Afrodytę czy Persefonę. Każdy z tych wzorców może się obudzić na różnych etapach życia.

ARTEMIDA – niezależność i samodzielność życiową stawia na pierwszym miejscu. Lubi aktywność fizyczną, sport i kontakt z przyrodą. Nie potrzebuje relacji uczuciowej, aby czuć się dobrze w życiu. W związki wchodzi niełatwo, ponieważ obawia się utraty wolności. Jej idealny partner
powinien mieć własne pasje i akceptować jej potrzebę wolności. Artemida może inspirować się Afrodytą i otworzyć bardziej na świat zmysłów i swoją seksualność.

AFRODYTA – bogini miłości i romantyzmu, uwielbia stan zakochania, dlatego często się zakochuje. Każdą miłość przeżywa całą sobą i często zmienia obiekt uwielbienia. Oczekuje od ukochanej osoby stałej adoracji i uzależnia swoje poczucie własnej wartości
od wybranka. Częsta zmiana partnerów może powodować odczucie wewnętrznej pustki. Afrodyta powinna pokochać siebie i nauczyć się spędzać czas również sama ze sobą.

DEMETER – ma bardzo silny instynkt macierzyński, zajmowanie się dziećmi sprawia jej przyjemność, jest cierpliwa i empatyczna. Lubi się dzielić z innymi. Dom symbolizuje dla niej wnętrze człowieka, dlatego dba o jego wygląd i stwarza bardzo ciepłą atmosferę. Powinna pomyśleć bardziej o sobie i dać sobie prawo do przyjemności
i odpoczynku.

HERA – małżeństwo i partnerstwo stawia w życiu na pierwszym planie. Jest odpowiedzialną, zaangażowaną w związek i kochającą partnerką. Pociągają ją mężczyźni, którzy odnoszą sukcesy
i czymś się pasjonują. Mogą mieć również słabość do innych kobiet, na co Hera czasami przymyka oko. Może nawet zgadzać się na niesprawiedliwe traktowanie. Powinna zatem z uważnością dobierać partnerów i być niezależna finansowo. Dobrze, żeby zadbała również o świat swoich pasji i zainteresowań.

PERSEFONA – ma bardzo twórczą osobowość, lubi spędzać czas w samotności, pisząc lub malując. To dawczyni czasu, energii, atencji, która przyciąga do siebie mnóstwo potrzebujących wsparcia osób. Dzięki własnym doświadczeniom i pracy nad sobą dobrze rozumie innych ludzi i może być dla nich swoistą „terapeutką”. Przyciąga zwykle partnerów słabszych psychicznie lub zagubionych, którzy nie pozwalają jej w pełni rozwinąć skrzydeł. Powinna nauczyć się stawiania granic
.

ATENA – jest bardzo inteligentna i błyskotliwa. Pracę i rozwój osobisty
stawia w życiu na pierwszym miejscu. Jest pełną energii wojowniczką, która staje w obronie słabszych, lojalną partnerką i wspaniałym przyjacielem, jednak niełatwo dopuszcza innych do swojego wewnętrznego świata. Odczuwa lęk przed okazaniem swoich uczuć i utratą kontroli. Potrafi się otworzyć tylko przed partnerem, który pierwszy pokaże uczucia i swoją wrażliwość.

Która bogini przyciąga cię na danym etapie twojego życia najbardziej? Ta, którą wybierzesz, oznacza, że jakaś część twojej psychiki pragnie rozwinąć aspekty tej bogini. Która bogini cię odpycha? Ta informacja oznacza, że sfera związana z tą boginią jest również istotna dla twojego rozwoju.

4. Kobiety w twoim rodzie

Zapewne nie wszystkie je znałaś, ale wszystkie one stanowią część twojego DNA. Kobiety w twoim rodzie. Poświęć chwilę na uszanowanie ich obecności w twoim życiu, śladów, jakie zostawiły w twoim DNA. Nawet jeśli większość z nich już nie żyje, uświadom sobie, że wszystkie one miały swoje marzenia i tęsknoty, problemy, upadki i wzloty, miłości i zranienia, były matkami, rodziły z łatwością lub trudnością… Wyobraź sobie, że wszystkie stoją za twoimi plecami, jedna za drugą. Teraz wizualizuj białozłote światło i wyobraź sobie, że przesyłasz je mentalnie do wszystkich tych kobiet, w intencji pokoju i harmonii. Cokolwiek się wydarzyło i jakiekolwiek były wasze relacje, szanujesz ich esencję kobiecości, mniej lub bardziej przebudzoną. Jeśli chcesz, możesz w myślach podziękować tym kobietom za ich obecność. Następnie pozwól, aby ich obraz rozmył się i powróć do świadomości swojego ciała. Kolejne 10 minut przeznacz na relaksację ciała i umysłu, najlepiej w pozycji leżącej.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze