1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Poczucie sprawczości pomaga walczyć z chorobą

123rf.com
Jak wesprzeć chorych w walce o jakość życia w trakcie i po przebytej chorobie nowotworowej? Wnioski cenne dla służby zdrowia przynoszą badania z Uniwersytetu SWPS Wrocław.

Badanie wykazuje, że na poczucie jakości życia w chorobie nowotworowej wpływa przekonanie o kontroli osobistej i przekonanie o tym, że pacjent może kontrolować przebieg terapii. „Poziom jakości życia zwiększa się, kiedy pacjent ma przekonanie, że leczenie może przynieść pozytywny skutek i że lekarze należycie kierują leczeniem. To poczucie wpływa na lepszą jakość życia w chorobie, zarówno w aspekcie fizycznym, emocjonalnym, społecznym, jak i symptomatycznym, w tym symptomów specyficznych dla raka płuc”, mówi dr Izabela Pawłowska z Uniwersytetu SWPS Wrocław, autorka badania przeprowadzonego na 112 osobach z diagnozą raka płuc w trzech odstępach czasu: kilka dni po zabiegu, miesiąc po i 4 miesiące po operacji usunięciu guza.

Aby ulżyć pacjentom w procesie leczenia guza płuc większą należy zwrócić uwagę na zwiększanie poczucia kontroli nad życiem i zmianę poznawczego nastawienia do choroby, w czym pacjentom mogą pomóc psychoterapeuci. Rodzina powinna wzmacniać wewnętrzne zasoby tj. siłę psychiczną, optymizm czy elastyczne podejście do doświadczeń. Psycholog zaznacza, że ważne jest edukowanie w zakresie strategii radzenia sobie z problemem, aby pacjent miał świadomość, że może korzystać z różnych strategii, w zależności od tego, jakie są wymagania sytuacji

„Wykryłyśmy jeszcze jedną niezwykle ważną zależność. Pacjenci, którzy byli przekonani że są w stanie skutecznie radzić sobie z własnymi emocjami i z bólem w miesiącu po operacji raka płuc, mieli lepszą jakość życia w 4 miesiące po zabiegu. Przede wszystkim, tacy pacjenci skarżyli się na mniej symptomów choroby i mieli lepsze samopoczucie fizyczne”, dodaje prof. Aleksandra Łuszczyńska, która brała udział w projekcie badawczym

Badanie zostało przeprowadzone w ramach pracy doktorskiej pt. „Jakość życia wśród osób z rakiem płuc i jej psychospołeczne determinaty: badanie podłużne w okresie 4 miesięcy po resekcji guza” pod opieką naukową prof. Aleksandry Łuszczyńskiej, obronionej w 2015 roku w Uniwersytecie SWPS Wrocław.

mat.pras.SWPS

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze