1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Jak usprawnić pracę mózgu?

Jak usprawnić pracę mózgu?

fot.123rf
Chętnie korzystamy z osiągnięć techniki, a coraz rzadziej z potęgi własnego umysłu. Zapominamy, że w każdym z nas jest zalążek geniuszu. Jak twierdzi prof. Tony Buzan, aby go rozwinąć i polepszyć jakość swojego życia, warto choć raz w roku nauczyć się czegoś nowego.

Kto z was narzeka na współczesny zalew informacji? – pyta Tony Buzan podczas seminarium w ramach konferencji TEDx. Wszyscy podnoszą rękę. Robi to zresztą sam Tony Buzan, dziś już 73-letni światowy ekspert w sprawach mózgu i metod uczenia się. – To największa bolączka naszych czasów, nazywanych erą nauki i technologii – tłumaczy. – Okazuje się, że aby zarządzać informacją, musimy najpierw nauczyć się zarządzać ludzkim mózgiem.

A to jest możliwe tylko dzięki poznaniu zasad jego funkcjonowania, czym Tony Buzan zajmuje się już ponad 40 lat (polecam odcinki dziś już mocno oldschoolowego programu popularnonaukowego „Use your head”, w którym w latach 70. odkrywał potęgę ludzkiego umysłu). – Umysł jest najbardziej skomplikowanym i tajemniczym narzędziem na świecie. W sekundę potrafi skojarzyć obrazy czy słowa, co nie udaje się najszybszym komputerom – twierdzi prof. Buzan. Poza tym w odróżnieniu od nawet najbardziej wyspecjalizowanych sprzętów pamięć naszego mózgu nigdy się nie zapełnia. Im więcej się uczymy, tym jeszcze więcej jesteśmy w stanie się nauczyć. – Mówi się, że zdolność uczenia się zmniejsza się z wiekiem. Zgadzam, się, to normalne, ale nie naturalne. Naturą mózgu jest bowiem ciągle działać na największych obrotach – dodaje.

Mózg ma nieograniczoną moc, jeśli jest odpowiednio stymulowany. A to znaczy, że aby w pełni z niego korzystać, powinniśmy pobudzać jednocześnie obie jego półkule. Prawą, która posługuje się wyobraźnią, obrazami, kolorami, muzyką i trójwymiarowością. I lewą, która stawia na logikę, słowa, liczby oraz analizę. Jeśli zatem chcesz czegoś się naprawdę nauczyć, zgłębić, zapamiętać i wykorzystywać w życiu, musisz dostarczać pracy wszystkim swoim zmysłom. Mózg – odpowiednio „karmiony” – potrafi się odwdzięczyć dobrą pamięcią, kreatywnością i rozwiązać niejeden problem.

Jak zrewolucjonizować swoje myślenie o myśleniu? Przeczytaj wywiad z Tonym Buzanem!

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze