1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Proste ćwiczenia na szczęście

Proste ćwiczenia na szczęście

fot.123rf
fot.123rf
Poniżej pięć medytacji zorientowanych na szczęście, przygotowanych przez trenerkę rozwoju osobistego Dagmarę Gmitrzak.

Ćwiczenie Brama do szczęścia

Jak zanurzyć się w chwili obecnej i poczuć szczęście, tak po prostu? Czy to w ogóle możliwe? Tak, jeśli wyobrazisz sobie, że między jedną myślą a drugą znajduje się swoista „brama do szczęścia”. To stan bycia w pełni tu i teraz, w chwili obecnej. Doświadczanie szczęścia z tego powodu, że jesteś. Czy nie byłoby wspaniale czuć się tak każdego dnia?

Gdybyśmy nie byli tak bardzo przywiązani do swojej przeszłości oraz do myśli, które generuje nasz umysł, bylibyśmy o wiele szczęśliwsi. Dlatego gdziekolwiek jesteś, uświadom sobie strumień swoich myśli. Każda z nich związana jest z jakimś konceptem. Jakby to było, gdybyś choć na chwilę wyszła poza świat swoich myśli oraz historii, jakie wydarzyły się w twoim życiu? Zanurkowała w przestrzeń między myślami? Będąc świadomie w tej przestrzeni, możesz poczuć stan szczęścia wynikający z faktu, że żyjesz. Możesz oddychać świadomie, dziękując za dar życia. Doświadczać każdego wdechu i wydechu jak czegoś zupełnie nowego.

Ćwiczenie W harmonii z przyrodą

Wybierz jakieś miejsce, w którym będziesz otoczona przyrodą. Usiądź na ławce lub na ziemi i po prostu obserwuj naturę. Wybierz jeden element z otoczenia, np. drzewo. Pomyśl o jego rozległych korzeniach, o grubym pniu i rozłożystej koronie, o listkach, które poruszają się na wietrze. Uświadom sobie, że to drzewo jest żyjącą istotą. Stań naprzeciwko niego lub usiądź na trawie pod nim. Poczuj, jak twoja świadomość łączy się z drzewem. Twoje serce odczuwa jego obecność. Czujesz spokój, bezpieczeństwo, a być może również szczęście bycia w chwili obecnej. To drzewo żyje pełnią siebie, tu i teraz. Właśnie tego możesz się od niego nauczyć.

Ćwiczenie Endorfiny jak delfiny

Zapraszam cię do letniej zabawy. To będzie technika wykorzystująca moc wyobraźni. Słowo „endorfiny” przypomina słowo „delfiny”. Przyjmij, że kiedy wyobrazisz sobie te niezwykłe ssaki, twój mózg zacznie wydzielać więcej substancji poprawiających samopoczucie.

Wyobraź sobie teraz piękne, szmaragdowe morze lub ocean i bawiące się w nim delfiny. Radośnie skaczące nad powierzchnią wody. Delfiny w pełni szczęścia. Uśmiechnij się na ich widok i utrzymaj ten uśmiech przez kolejne 2–3 minuty. Oddychaj spokojnie. Następnie sprawdź, jak zmieniło się twoje samopoczucie.

Ćwiczenie Pozytywna praca z marzeniem

Marzenie będzie tylko fantazją, dopóki nie uczynimy kroków w stronę jego realizacji. Ale samo fantazjowanie o nim może również sprawić, że odczujemy radość i szczęście. Wystarczy, że wyobrazisz sobie, jak twoje marzenie się spełnia.

Ujrzyj oczami wyobraźni siebie oraz tę sytuację, o której marzysz.

Już sam widok spełnionego marzenia może spowodować, że twój mózg zacznie wydzielać więcej endorfin. A zatem, jeśli będziesz potrzebowała poczuć się lepiej, przypomnij sobie o swoim marzeniu, wzbudź w sobie pozytywne uczucia, delektuj się nimi, następnie zapytaj siebie: „Co mogę zrobić już teraz, aby przybliżyć się do pełnej manifestacji mojego marzenia?”.

Ćwiczenie Malowanie intuicyjne 

W skrócie chodzi o malowanie prosto z serca, bez logicznego konceptu, bez strategii. Po prostu weź kartkę papieru, kolorowe kredki lub farby i namaluj swoje szczęście. Możesz to np. zrobić w formie mandali, którą wypełniasz kolorami lub wzorami. Podczas malowania liczy się tylko twój akt tworzenia. Nie oceniaj tego, co robisz. Ciesz się tym, że możesz teraz wyrazić swoją kreatywność.

Dobrej zabawy!

Zobacz więcej ćwiczeń 

Dagmara Gmitrzak trenerka rozwoju osobistego, socjolog, terapeutka technik holistycznych, autorka książek, www.rozwojosobisty.waw.pl

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze