1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Czym Chata Bogata! - obiad (nie tylko) polski - pierwsza edycja projektu w Polsce

Czym Chata Bogata! - obiad (nie tylko) polski - pierwsza edycja projektu w Polsce

W niedzielę 27 listopada o godzinie 13 odbędzie się w Warszawie pierwsza edycja projektu Czym Chata Bogata! – obiad (nie tylko) polski, zorganizowanego przez Fundację Rozwoju Oprócz Granic. Tego dnia do wspólnego posiłku zasiądą nieznane sobie osoby – cudzoziemcy i rodziny polskie. Przestrzeń przy stole ma być miejscem wzajemnej wymiany, dzielenia się, pytań i odpowiedzi, a spotkanie może być dopiero początkiem nowej znajomości.

Jest to pierwsza taka inicjatywa w Polsce, ale pomysł na nią pojawił się w odpowiedzi na ogromny sukces podobnego projektu czeskiego stowarzyszenia Slovo 21 (Rodina Odvedle – Rodzina z sąsiedztwa). W Czechach projekt cieszy się dużą popularnością. Dzięki niemu od 2004 roku do wielokulturowych stołów zasiadło prawie 900 rodzin. Akcja dzieje się w kilku czeskich miastach, jest pokazywana w kilku stacjach telewizyjnych oraz opisywana w gazetach.

Inicjatywa ta wzbudziła zainteresowanie wielu organizacji pozarządowych w całej Unii Europejskiej. Polska dołączyła do niej pierwsza już w tym roku, a w 2012 roku do stołów zasiądą także mieszkańcy Belgii, Hiszpanii, Malty, Słowacji, Węgier oraz Włoch.

Projekt ma służyć promowaniu tematyki migracji w Polsce i uświadomieniu Polakom, że wokół nas są cudzoziemcy, mieszkają podobnie do nas, często lubią te same potrawy. Z kolei cudzoziemcom ma uświadomić, że Polacy także żyją podobnie do nich, mają podobne radości i borykają się z podobnymi trudnościami. Ideą jest, aby Polacy i cudzoziemcy zbliżyli się do siebie, rozpoczęli dialog na stopie nieformalnej.

Akcja będzie miała miejsce raz w roku  - w ostatnią niedzielę listopada. Zgłoszenie się do niej jest bardzo proste - wystarczy wypełnić formularz online i przesłać go do Fundacji. Oprócz podania podstawowych informacji, tj. dane osobowe rodziny, wiek, zawód, zainteresowania, znajomość języków,  każdy uczestnik określa także, czy chce zaprosić do swojego domu drugą rodzinę, czy sam chce być gościem. Po otrzymaniu zgłoszenia Fundacja kontaktuje się z każdą rodziną, aby omówić szczegóły spotkania. Za nawiązanie kontaktu  z uczestnikami odpowiedzialni będą asystenci, którzy pomogą im także na każdym kroku przygotowań.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze