1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Relacje z ludźmi – kiedy warto się wycofać?

Relacje z ludźmi – kiedy warto się wycofać?

Bywają neutralne, ale zwykle mamy na tym polu coś do przerobienia. Relacje z drugą osobą mogą nas budować, inspirować, ale mogą też niszczyć. Kiedy warto odejść? (Fot. iStock)
Bywają neutralne, ale zwykle mamy na tym polu coś do przerobienia. Relacje z drugą osobą mogą nas budować, inspirować, ale mogą też niszczyć. Kiedy warto odejść? (Fot. iStock)
Chcesz zakończyć jakąś relację lub ograniczyć kontakt, ale zastanawiasz się, czy to nie jest zbyt radykalna decyzja? A może jednak są ku temu powody? Ilse Sand, duńska psychoterapeutka, w swojej książce o trudnych relacjach zwraca uwagę na ważne aspekty, które pojawiają się w związkach międzyludzkich... Oto kilka podpowiedzi, które pomogą ci sprawdzić, czy jesteś w dobrej relacji.

Druga osoba przydzieliła mi rolę, w której źle się czuję

Czasem – zwłaszcza gdy mamy nie najwyższą samoocenę – zachowanie poczucia własnego „ja” w kontaktach z drugą osobą bywa sporym wyzwaniem. Zwłaszcza, gdy ta osoba nie pozwala nam wyjść poza rolę, w której chce nas widzieć („problematyczne dziecko”, „powiernik”, „ratownik”, „popychadło”). Mamy prawo uznać, że nam to nie odpowiada. Może pora zrzucić zużyty kostium.

Nie czuję się ważny

Jeśli druga osoba znaczy dla ciebie o wiele więcej niż ty dla niej, pozostawanie w relacji może być źródłem cierpienia i niskiego poczucia własnej wartości. Jeśli tak bardzo absorbuje cię druga osoba, że najchętniej przez cały czas przebywałbyś razem z nią, a ona wolałaby widywać się z tobą od czasu do czasu lub mieć relację bardziej powierzchowną – może będzie łatwiej nie widywać się w ogóle.

Druga osoba rani moje poczucie własnej wartości

Czasami inni ludzie mówią nam rzeczy, których nie mamy ochoty słuchać – zwracają nam uwagę na pewne zachowania, nierzadko przyczyniając się w ten sposób do naszego wzrostu. Co innego kiedy przyjaciel lub ktoś z rodziny szydzi z ciebie, krytykuje cię w niewybredny sposób, okazuje brak szacunku. Masz prawo powiedzieć „nie” i się wycofać.

Nie potrafię już czuć się swobodnie w towarzystwie tej osoby

Kiedy trudno nam poczuć się swobodnie z drugim człowiekiem, najczęściej wynika to z braku akceptacji dla uczuć, jakie w nas wzbudza. Może tu chodzić zarówno o uczucia pozytywne, jak i negatywne. Jeśli twoje emocje nie są bardzo gwałtowne, spróbuj pozostać w danej sytuacji. Zrób kilka głębokich wdechów i zaakceptuj pojawiające się uczucia. Może zechcesz je wyrazić na piśmie albo porozmawiać z przyjacielem? Niekiedy uczucia bywają tak przytłaczające lub sprzeczne, że – w celu zrozumienia ich i znalezienia na nie miejsca w sobie – najlepiej będzie skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Problemy drugiej osoby są dla mnie obciążające

Jeśli ktoś obciąża cię swoimi problemami, a sam nie chce wziąć odpowiedzialności za ich rozwiązanie, rezygnacja z kontaktu może przynieść ulgę. Wysłuchiwanie skarg i patrzenie, jak bliska osoba cierpi z powodu tego samego problemu, ale nie podejmuje żadnych kroków w kierunku zmiany sytuacji – może być przytłaczające.

Zaczynam nudzić się z tym człowiekiem

Być może w waszej relacji wydarzyło się coś, co spowodowało, że masz dosyć tej osoby albo nie czujesz się z nią bezpiecznie. Może tylko wymieniacie puste frazesy zamiast się nawzajem motywować i inspirować do rozwoju? Szczera rozmowa o tym, co się między wami dzieje, może wyeliminować uczucie nudy. Niewykluczone też, że po prostu „wyrośliście” z siebie. Nie ma sensu walczyć o podtrzymanie relacji, która spełniła już swoją rolę, ani oczekiwać, że całe życie będziemy pielęgnować te same przyjaźnie.

Druga osoba dopuszcza się psychicznej lub fizycznej przemocy

Twoje bezpieczeństwo to priorytet – przemoc fizyczna to chyba najbardziej oczywisty powód, by zrezygnować z relacji. Ponieważ nie zawsze łatwo jest określić, na czym dokładnie polega przemoc psychiczna, Ilse Sand podpowiada, jakie elementy mogą się na nią składać. Są to: nieuzasadnione oskarżenia, okazywanie podejrzliwości, krytyka ciebie jako człowieka, sarkazm, obgadywanie, ataki osobiste, ignorowanie przez dłuższy czas, umniejszające uwagi, używanie wyzwisk, negatywne porównania (na przykład z rodzeństwem), ganienie w nieprzyjemny sposób, pełen nienawiści wzrok, przewracanie oczami podczas rozmowy, groźby zastosowania przemocy, groźby zniszczenia twoich rzeczy. Dlatego powiedz „stop”, zadbaj o swoje granice – z miłości do siebie.

Źródło: I. Sand, „Relacje nad przepaścią. Jak je naprawić lub kiedy warto z nich zrezygnować” (Wyd. Larum).

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze