Są ludzie, którzy są szczęśliwi i zadowoleni z życia. Są i tacy, którzy narzekają na swój los i doświadczają wielu negatywnych emocji. Jaka jest różnica między tymi, którzy mają pozytywne samopoczucie a tymi, którzy cierpią?
Badania psychologiczne zapewniają nam cenny wgląd w to, od czego zależy nasze poczucie szczęścia. Istnieje 6 podstawowych zmiennych, które odnoszą się do subiektywnego dobrego samopoczucia.
Stabilne poczucie własnej wartości
Pozytywnie myślenie o sobie w największej mierze decyduje, czy jesteśmy zadowoleni z naszego życia, czy nie. Wysokie poczucie własnej wartości pomaga nam być w relacjach z innymi ludźmi a także popycha do rozwoju. Gdy zaś się rozwijamy, zmieniamy, podejmujemy wyzwania życiowe, doświadczamy pozytywnych emocji, bo potrafimy sobie radzić z własnym życiem.
Poczucie sprawczości
Chaos z życiu jest przytłaczający i bardzo negatywnie wpływa na psychikę. Dlatego poczucie sprawczości jest kluczowym wskaźnikiem subiektywnego samopoczucia. Jeśli wierzymy, że mamy wpływ na zewnętrzne okoliczności, doświadczamy błogiego poczucia bezpieczeństwa. A także mamy odwagę, by osiągać nasze cele, mamy nadzieję i wiarę w przyszłość.
Ekstrawersja
Przeprowadzono badanie z udziałem studentów, którzy zostali poproszeni o opisywanie swojego nastroju przez tydzień. Okazało się, że szczęśliwsi byli studenci o usposobieniu ekstrawertycznym. Ekstrawertycy są bardziej towarzyscy, w ich życiu jest więcej relacji międzyludzkich i dzięki temu częściej doświadczają pozytywnych emocji. Optymizm
Optymiści wierzą, że wydarzą się dobre rzeczy a przeciwności losu się odwrócą. Dzięki temu nie przeżywają napięcia, związanego z zamartwianiem się i kreowaniem czarnych scenariuszy. Ważne jest jednak, żeby od pozytywnego optymizmu odróżniać nierealistyczny, który prowadzi do nadmiernego ryzyka i lekceważenia objawów problemów. Jednak zdrowa dawka optymizmu w pozytywny sposób pomaga nam angażować się w osiąganie sukcesu.
Pozytywne relacje społeczne
To kolejny wskaźnik dobrego samopoczucia. Istnieją dwa główne „składniki” pozytywnych relacji społecznych: przyjmowanie i udzielanie pomocy i emocjonalna zażyłość. Społeczne poparcie daje nam zdolność do radzenia sobie z życiem w bardziej efektywny sposób. W efekcie czujemy się na świecie bezpieczniej. Emocjonalnej zażyłości doświadczamy, kiedy jesteśmy połączony z innymi poprzez głębokie i znaczące związki.
Poczucie sensu i celu życia
Zadowolenie z życia zależy od odkrycia naszego celu życia, naszej osobistej misji i wizji. Kiedy możemy poczuć, że to co robimy ma jakiś większy sens niż krótkoterminowe cele, nasze życie jest szczęśliwsze. Duchowość pomaga nam się otworzyć na odkrycie misji życia.
Większość z tych zmiennych jest ze sobą powiązanych. Pojawiają się, gdy jesteśmy gotowi rozwijać się w tym obszarze. Określ, gdzie czujesz, że potrzeba ci więcej równowagi i jasności.