1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Tajemnica otyłości u dzieci

123RF.com
123RF.com
Substancje przenikające do krwi kobiet ciężarnych mogą być przyczyną otyłości dzieci.

Według ekspertów od spraw zdrowia skali otyłości wśród dzieci nie tłumaczą same zmiany w trybie życia i w diecie. Dlatego naukowcy poszukują innych czynników, które także mogą ponosić winę za to, że tyjemy już od przedszkola. Na liście podejrzanych znalazły się zarazki (a konkretnie wirus AD-36, który poza infekcją górnych dróg oddechowych wpływa także na komórki macierzyste tkanki tłuszczowej), temperatura pomieszczeń (komfortowo wysoka w zimie i niska w lecie sprawia, że nie wydatkujemy energii na regulowanie temperatury organizmu), zbyt mała ilość snu (ci, którzy śpią krótko, jedzą więcej, a szczególnie chętnie węglowodany) oraz zanieczyszczenia środowiska.

Tworzywa sztuczne zawierają bisfenol A, który przenika do organizmu i może powodować zaburzenia hormonalne sprzyjające nadwadze. Teraz naukowcy z Danii i Norwegii mówią także  o podobnym wpływie PFOA - związków kwasu perfluorooktanowego. Substancje te wchodzą w skład środków zabezpieczających przed zabrudzeniem lub wchłanianiem wody dywany, tekstylia, skóry. Znajdują się także w teflonie i goreteksie. Te związki chemiczne są wyjątkowo trwałe w przyrodzie, przenikając do organizmów zwierząt i roślin.

Okazuje się, że córki kobiet, które podczas ciąży miały we krwi wysoki poziom PFOA, są dwukrotnie bardziej zagrożone nadwagą w wieku 20 lat niż córki kobiet nieprzebywających w zanieczyszczonym środowisku. Za wcześnie jeszcze, by szczegółowo wyjaśnić mechanizm tego procesu, ale jest to kolejny dowód na to, że otyłości nie należy kłaść wyłącznie na karb objadania się i braku ruchu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze