1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Skąd się bierze zaufanie wśród ludzi?

Skąd się bierze zaufanie wśród ludzi?

123rf.com
Innowacyjny projekt badawczy wykorzystuje robota do określenia tego, w jaki sposób ludzie decydują się zaufać obcym.

Profesor psychologii David DeSteno z Northeastern University wraz z zespołem współpracowników badają wpływ jaki mają niewerbalne sygnały i gesty na podświadomą decyzję o zaufaniu komuś.

- Ludzie mają tendencję do naśladowania wzajemnie języka swoich ciał - powiedział DeSteno. - W ten sposób intuicyjnie sprawdzają, co czują inni i czy im to odpowiada.

Aby przetestować tę hipotezę, naukowcy wykorzystali do badań robota Nexi. Bez wiedzy uczestników Nexi został zaprogramowany do naśladowania gestów podczas rozmowy z niektórymi z nich. Udział robota, którego każdy wyraz i gest może być kontrolowany, pozwolił naukowcom obserwować psychologiczne procesy, które leżą u podstaw ludzkiej decyzji o obdarzeniu zaufaniem.

Badacze z eksperymentu wyciągnęli następujące wnioski - nie ufamy na podstawie jednego lub kilku izolowanych gestów. Jest to raczej „taniec” niewerbalnych sygnałów między nieznajomymi. Jeśli jest on harmonijny, bo płynnie naśladujemy swoje ruchy - pojawia się między ludźmi zaufanie. I nie chodzi o czas, tylko raczej tą powtarzalną zgodność między rozmówcami.

Źródło: Northeastern University

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze