1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Jesteśmy przebodźcowani i doświadczamy stresu informacyjnego, bo sami sobie to robimy

Jesteśmy przebodźcowani i doświadczamy stresu informacyjnego, bo sami sobie to robimy

Nasze mózgi nieustannie domagają się dostarczania nowych bodźców, bo są do tego przyzwyczajone. Jednak kiedy dociera do nas zbyt dużo bodźców, nasz system poznawczo-emocjonalny zaczyna się bronić. (Ilustracja: iStock)
Nasze mózgi nieustannie domagają się dostarczania nowych bodźców, bo są do tego przyzwyczajone. Jednak kiedy dociera do nas zbyt dużo bodźców, nasz system poznawczo-emocjonalny zaczyna się bronić. (Ilustracja: iStock)
Jak dobrze to znasz – nie wysypiasz się, masz kiepski nastrój i problemy z koncentracją, a do tego stale narzekasz na wszechobecny natłok informacji? Bardzo prawdopodobne, że cierpisz na stres informacyjny, co znaczy, że po prostu jesteś przebodźcowany. Może nawet zdajesz sobie z tego sprawę, ale jednocześnie nie umiesz przestać co chwila sięgać po telefon i nie potrafisz usiedzieć, nie nie robiąc, nawet przez 30 minut. Pora na detoks informacyjny.

Aż 61 proc. Polaków odczuwa przynajmniej jedną z dolegliwości wskazujących na doświadczanie stresu informacyjnego (zaburzenia snu, obniżony nastrój, problemy z koncentracją), a co trzecia osoba twierdzi, że nie potrafi usiąść w ciszy i nic nie robić przez 30 minut – tak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Huawei CBG Polska. Słowem: jesteśmy przebodźcowani. Nasze mózgi nieustannie domagają się dostarczania nowych bodźców, bo są do tego przyzwyczajone. Jednak kiedy dociera do nas zbyt dużo bodźców, nasz system poznawczo-emocjonalny zaczyna się bronić.

Codziennie korzystamy z telefonów i komputerów, wystawiając się na nadmiar nowych informacji. Jedziemy do pracy – sięgamy po telefon, w przerwie od pracy – sięgamy po telefon. Gdy mamy usiąść i nic nie robić, zaczynamy czuć niepokój i nie potrafimy cieszyć się chwilą odpoczynku. Ponadto często mamy zainstalowaną na telefonie pocztę elektroniczną i regularnie do niej zaglądamy po godzinach pracy i w weekendy. Korzystamy z komunikatorów, które stale wysyłają nam powiadomienia.

(Infografika: materiały partnera) (Infografika: materiały partnera)

A chociaż pozornie korzystanie z mediów społecznościowych sprawia nam przyjemność, tak naprawdę ciągłe „siedzenie” na telefonie przynosi więcej szkody niż pożytku. Dlatego też świadome ograniczenie bodźców i zachowanie higieny cyfrowej stało się czymś bardzo istotnym i coraz więcej osób chce dążyć w tym kierunku, korzystając ze współczesnej technologii w sposób, który pozwoli skupić się tylko na wartościowych treściach.

Zwłaszcza że z badań wynika, że docierające do nas informacje mają destrukcyjny wpływ na nasze samopoczucie – treści polityczne sprawiają, że gorzej lub znacznie gorzej czuje się 42 proc. z nas, a informacje gospodarcze psują humor 21 proc. ankietowanych. Co ciekawe, treści o życiu celebrytów mają negatywny wpływ na samopoczucie aż 16 proc. Polaków.

– Wielu użytkowników technologii kompletnie nie radzi sobie z możliwościami, jakie zaoferowała nam cyfrowa rewolucja, pozwalając jednocześnie na przytłoczenie się nadmiarem niepotrzebnych informacji. Psychologowie zwracają coraz częściej uwagę, że jedną z najważniejszych kompetencji dojrzałego „cyfrowego obywatela” jest umiejętność sprawnego i trafnego oddzielania tego, co jest ważne, od tego, co określa się czasami mianem „junk info”, śmieciowych informacji – mówi dr Jakub Kuś, psycholog nowych technologii.

Badanie pokazuje, że znaczna część Polaków chce ograniczyć dopływ informacji, których po prostu mamy przesyt. 38 proc. badanych już ograniczyło social media (z czego 61 proc. poczuło się dzięki temu lepiej), a co piąty respondent deklaruje taką chęć. Ponadto coraz częściej ograniczamy kontakt z portalami internetowymi i pocztą elektroniczną, korzystanie z mediów tradycyjnych, a także dostęp do komunikatorów.

(Infografika: materiały partnera) (Infografika: materiały partnera)

Nie znaczy to jednak, że w ogóle mamy zrezygnować z dobrodziejstw technologii. W końcu ułatwia nam ona codzienne funkcjonowanie. Ważne, żeby korzystać z nich świadomie, ograniczając bierne korzystanie z social mediów, które ma tylko wypełnić nam czas.

Warto także zrobić sobie minidetoks od Internetu i np. ustanowić weekendy (albo tylko niedziele) dniami wolnymi od social mediów. Postarajmy się wtedy w ogóle nie zaglądać na Instagrama i Facebooka, a zamiast tego sięgnijmy po książkę, idźmy na spacer czy zróbmy cokolwiek innego, co pozwoli naszej głowie odpocząć od bodźców.

Badanie zostało wykonane w lipcu 2023 roku na zlecenie Huawei CBG Polska przez SW Research metodą CAWI na grupie reprezentatywnej 1048 osób.

Źródło: materiały prasowe Huawei CBG Polska „Polak przebodźcowany. Co trzecia osoba nie jest w stanie wysiedzieć w ciszy przez 30 minut”

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze