1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Ty decydujesz, czy masz ochotę. Wystartowała kampania „Ciąg dalszy po zgodzie”

(Fot. materiały prasowe Fundacji Care International in Poland)
(Fot. materiały prasowe Fundacji Care International in Poland)
Kilkanaście razy dziennie wyrażamy zgodę lub odmawiamy innym. Dlaczego miałoby być inaczej w relacjach intymnych? Właśnie wystartowała kampania społeczna „Ciąg dalszy po zgodzie”, w ramach której do sieci trafiły spot oraz strona pozgodzie.pl z bazą wiedzy na temat zgody w relacjach intymnych. A wszystko w ramach programu „16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć”.

Ta sprawa wstrząsnęła ostatnio całą Polską. To była pierwsza wizyta 19-letniej Karoliny u ginekologa – poleconego, uznanego specjalisty. Lekarz podał jej drinka, molestował, a następnie zgwałcił w gabinecie. Mężczyzna został skazany na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 4 lata. Sąd nakazał mu zapłacenie grzywny i nawiązki dla pokrzywdzonej, jednak nie zabronił wykonywać zawodu. – Ten wyrok jest bardzo rozczarowujący. On jest po prostu zbyt łagodny – ocenia Kamila Ferenc z Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodzin Federa. Skąd taki wyrok? – Pamiętam, że wtedy ja coś zaczęłam pod nosem: „Ale ja tak nie chcę”. Ale to nie były krzyki i głośne sprzeciwy, bardziej takie ciche błaganie – mówi skrzywdzona nastolatka. I właśnie tu tkwi problem. Zgodnie z polskim prawem trudno jest udowodnić gwałt, jeśli kobieta nie broni się czynnie. W Polsce zamiast wymagać od sprawców, aby nie gwałcili, wymaga się od ofiar, żeby dokonywały agresywnej obrony fizycznej.

Przypadek Karoliny z Wrocławia nie jest niestety wyjątkiem. 700 milionów – zdaniem ONZ tyle kobiet przynajmniej raz w życiu doświadczy przemocy. Jak wskazują badania, przemoc, która spotyka kobiety, dotyczy głównie sfery intymnej, a jej sprawcą jest były lub obecny partner – według analizy Fundacji Ster. W Polsce jest to aż 85 proc. przypadków. – Zdecydowaliśmy, że w ramach „16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć” poruszymy właśnie temat zgody, bo polskie prawodawstwo odbiega w tej kwestii od światowych norm. Tego dotyczyć będzie kampania „Ciąg dalszy po zgodzie”. Obecnie nie definiuje ono takiego pojęcia jak świadoma zgoda, a zgodnie z prawem przemoc seksualna nie jest przestępstwem, jeśli odmowa lub protest osoby krzywdzonej były mało wyraźne lub nieoczywiste – mówi Piotr Sasin, dyrektor krajowy Care International in Poland.

„16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć” to globalna akcja organizowana od 1991 roku. Startuje 25 listopada, czyli w Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, a kończy się 10 grudnia – w Dzień Praw Człowieka. Symbolem akcji jest kolor pomarańczowy, który ma oznaczać lepszą, pozbawioną przemocy przyszłość. I to właśnie na ten kolor co roku podświetlane są budynki na całym świecie. W tym roku w Polsce będą to m.in. Most Śląsko-Dąbrowski w Warszawie i Kładka Bernatka w Krakowie. Akcja stała się pretekstem dla Care International in Poland i pięciu organizacji partnerskich – Autonomii, Federy, Fundacji W Stronę Dialogu, Polskiego Forum Migracyjnego oraz SexedPL – do stworzenia kampanii „Ciąg dalszy po zgodzie”, której celem jest uświadomienie młodym osobom, że w relacjach intymnych mają zarówno możliwość wyrażenia zgody, jak i odmowy w kwestii kontaktu seksualnego z drugą osobą. I że to jest coś zupełnie normalnego. Stąd pomysł na promujący kampanię spot „Ciąg dalszy po zgodzie”, którego reżyserką jest pochodząca z Ukrainy Liza Ruda.

– Chciałam, aby każda kobieta, niezależnie od pochodzenia, mogła się utożsamiać z główną bohaterką. Moim celem jest pokazanie młodym kobietom, że są indywidualnościami i nie są gorsze od mężczyzn. Jeśli ktoś obraża się na twoją odmowę i twój brak zgody, nie jest to twój problem – mówi Liza Ruda. Spot kampanii można zobaczyć na ulicach Krakowa i Warszawy, w stołecznej komunikacji miejskiej oraz w mediach społecznościowych. W ramach kampanii uruchomiona została również edukacyjna strona pozgodzie.pl z podstawowymi informacjami na temat zgody w relacjach intymnych uzupełnionymi o kontakty pomocowe. Wszystko w języku polskim, ukraińskim i angielskim.

Źródło: materiały prasowe Fundacji Care International in Poland; Katarzyna Górniak, „Ginekolog zgwałcił 19-letnią pacjentkę, dostał karę więzienia w zawieszeniu. »Skandaliczny wyrok«”, https://fakty.tvn24.pl/zobacz-fakty/ginekolog-zgwalcil-19-letnia-pacjentke-dostal-kare-wiezienia-w-zawieszeniu-skandaliczny-wyrok-st7454024 [dostęp: 27.11.2023]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze