1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją: wystawa o depresji w samym centrum Warszawy

Dzień walki z depresją (Fot. Tim Robberts/Getty Images)
Dzień walki z depresją (Fot. Tim Robberts/Getty Images)
23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Dlatego właśnie dziś rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak wraz z Fundacją GrowSPACE i innymi organizacjami otworzy w Warszawie wyjątkową wystawę zatytułowaną „Dobrze, że jesteś”. Nie w galerii ani w muzeum, ale w samym centrum Warszawy, tuż przy wyjściu z Metra Centrum.

Celem tej niezwykłej akcji jest promowanie profilaktyki zdrowia psychicznego, udostępnianie miejsc, w których możemy szukać pomocy, a także szerzenie wiedzy o depresji, która jest poważną chorobą.

– Depresja to choroba, która dotyka ludzi w różnym wieku, w tym coraz częściej również dzieci i młodzież. Niemówienie o depresji nie sprawia, że problem znika – wręcz przeciwnie, może prowadzić do ignorowania jej objawów i braku odpowiedniej pomocy. Dlatego ważne jest normalizowanie rozmów na temat depresji, mówienie w sposób otwarty i akceptujący o problemach zdrowia psychicznego i podejmowanie inicjatyw, które będą się przyczyniały do zmiany ich społecznego obrazu – mówi Monika Horna-Cieślak, rzeczniczka praw dziecka. – Wystawa „Dobrze, że jesteś” to działanie, które sprzyja zrozumieniu tej choroby i wspiera osoby zmagające się z depresją. Cieszę się, że organizacje młodzieżowe zaprosiły mnie do udziału w tej inicjatywie – dodaje rzeczniczka.

Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE tłumaczy, że słowo „depresja” weszło do naszego potocznego języka i nie zawsze zdajemy sobie sprawę, czym jest i jak poważne konsekwencje może nieść ze sobą ta choroba. Dlatego w tym ważnym dniu organizatorzy akcji chcą mówić między innymi o tym, jak: rozpoznać objawy, kiedy szukać pomocy i w jaki sposób udzielać wsparcia.

Wystawa prezentowana będzie w piątkowe przedpołudnie (do godziny 11.00). W tym czasie rzeczniczka praw dziecka wspólnie z organizacjami będzie rozdawać materiały edukacyjne i profilaktyczne. W ramach wydarzenia poruszone zostaną różne tematy: edukacja o depresji jako chorobie, emocjonalne BHP, zapobieganie kryzysom zdrowia psychicznego, a także umiejętność wspierania innych osób. Ważnym aspektem będzie także informowanie o miejscach, gdzie można uzyskać pomoc. Szczególna uwaga skierowana będzie na sytuację dzieci i młodzieży.

Źródło: materiały prasowe

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze