1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Zabawa, która łączy pokolenia

Zabawa, która łączy pokolenia

Zabawa jest prawem dzieci zapisanym w Konwencji ONZ. (Fot. Materiały prasowe Lego)
Zabawa jest prawem dzieci zapisanym w Konwencji ONZ. (Fot. Materiały prasowe Lego)
To tylko zabawa – powtarzamy. Bagatelizujemy ją, umniejszamy jej wartość. Mylimy się? Bardzo. Bawimy się od pierwszego dnia życia i to zdecydowanie więcej niż „tylko” zabawa. Bo każda, dosłownie każda, ma swój ukryty cel – uczy i rozwija. Na różnych polach, w wielu obszarach.

Bawiąc się dziecko zdobywa kolejne umiejętności – ruchowe, ale także te intelektualne, poszerza zakres swojej wiedzy o otaczającym je świecie. Zabawa uczy, co znaczy dawać, ale także co znaczy tracić. Co znaczy podzielić się, ustąpić, współpracować, czy dać się poprowadzić. Dzięki zabawie wiemy, co lubimy, co nas interesuje, a z czym zupełnie nie jest nam „po drodze”.

Prawo do zabawy

Bawią się wszystkie dzieci, robią to w sposób naturalny. Nie wiemy jednak, że prawo do zabawy jest jednym z podstawowych praw dziecka! Z najnowszego badania LEGO® Play Well 2024 wynika, że tylko 30% polskich rodziców ma świadomość, że jest ono prawem zapisanym w Konwencji ONZ.
Wnioski ze wspomnianego badania wskazują także bardzo jasno, że zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych jest nie tylko formą spędzania wolnego czasu, ale stanowi ważny element rozwoju młodych ludzi i – co szalenie ważne – jest świetną okazją do zacieśniania rodzinnych relacji.

Mamo, tato, co możesz mi dać? Daj mi swój czas

W związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka, Grupa LEGO chce zwrócić uwagę na znaczenie zabawy i zachęcić rodziców do poświęcenia czasu na rodzinną rozrywkę. Tak, aby tworzyć więzi rodzinne oraz rozwijać zainteresowania i kreatywność dzieci poprzez wspólne budowanie klockami LEGO. Dzięki kreatywnej zabawie dzieci świadomie kształtują własne zasady, zainteresowania i cechy osobowości.

Dla dzieci czas zabawy to moment, w którym poszerzają swoje horyzonty i rozwijają zainteresowania. Aż 89% dzieci na całym świecie twierdzi, że zabawa pomaga im być sobą, a 85% podkreśla, że kiedy uczą się nowych rzeczy poprzez zabawę, mniej obawiają się popełniania błędów czy bycia ocenianym przez innych. Wyniki badań wskazują również, że zabawa rozwija kluczowe umiejętności niezbędne do rozwoju i odniesienia sukcesu w szkole i dorosłym życiu, a dzięki odpowiednim narzędziom dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Ponadto czas spędzony na zabawie, budowaniu lub wykonywaniu prac plastycznych pobudza wyobraźnię najmłodszych i rozwija kreatywne myślenie.
Czas – ten cenny zasób, który wciąż nam „ucieka”. Gonimy za nim pod presją kolejnych obowiązków, ale zdarza nam się także go tracić. Bywa, że ten „wolny” przepływa przez palce. Ale są sposoby, by tego uniknąć. Wiemy przecież, bo od zawsze powtarzają to psychologowie, że wspólna zabawa jest idealną okazją do pogłębiania więzi rodzinnych. To, czego najbardziej pragną nasze dzieci, to właśnie nasz wolny czas. Lista korzyści się nie kończy i jest to z pewnością nie tylko forma dawania, ale i brania. Dla obu stron, dwóch pokoleń. To bezcenna wymiana. Jak potwierdza 88% ankietowanych polskich rodziców, czas spędzony na zabawie pomaga im lepiej poznać swoje dziecko. Jednak aż 86% dorosłych przyznaje, że chciałoby móc spędzać z dziećmi więcej czasu na takich aktywnościach. To właśnie poprzez współuczestnictwo w rozrywce i dzielenie się emocjami tworzy się więź oparta na wzajemnym zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Wpływa to także na budowanie porozumienia na innych płaszczyznach - aż 89% respondentów przyznaje, że wspólnie spędzony czas poprawia ogólne samopoczucie rodziny.
Aż 54% badanych polskich rodziców uważa, że wymyślanie zajęć dla dziecka może być trudne, dodatkowo aż 46% czasami postrzega zabawę z dzieckiem jako swój obowiązek, a 48% uważa, że dzieci nie zawsze chcą bawić się z rodzicami. W odpowiedzi na wyzwania stojące przed rodzicami i dziećmi, Grupa LEGO w ramach kampanii „Zabawa w Waszych rękach” przekonuje dorosłych do otwarcia się na potrzeby i wybory najmłodszych. Z okazji Dnia Dziecka Grupa LEGO planuje również wyjątkową aktywność dla całej rodziny – strefę zabaw w Warszawie składającą się z tematycznych pokoi.
– Niebawem będziemy obchodzić jedną z najpiękniejszych okazji w roku - Dzień Dziecka. Wielu dorosłych boryka się z problemem, jakie prezenty podarować swoim najmłodszym i jak spędzić ten wyjątkowy dzień. Poprzez nasze działania chcemy powiedzieć rodzicom, że najcenniejszą rzeczą jaką mogą podarować swoim dzieciom jest wspólnie spędzony czas na kreatywnej zabawie oraz swoboda w odkrywaniu pasji i zainteresowań. Poprzez wspólne budowanie nie tylko poszerzamy wyobraźnię i rozwijamy zainteresowania, ale także budujemy trwałe relacje – mówi Maciej Seliński, dyrektor generalny na Polskę, Ukrainę i kraje bałtyckie w Grupie LEGO.

Strefa zabaw LEGO w Warszawie

W ostatnim tygodniu przed Dniem Dziecka, marka LEGO będzie przekonywać mieszkańców Warszawy, aby dali swoim dzieciom możliwość wyboru, w jaki sposób chcą bawić się jako rodzina. W tym celu na Placu Konesera na warszawskiej Pradze powstanie angażująca strefa zabaw, w której maluchy będą mogły odkrywać różne pokoje tematyczne inspirowane LEGO. Dzięki unikalnemu wystrojowi każdego pomieszczenia, dzieci będą mogły zanurzyć się w świecie klocków, wykonywać kreatywne zadania i po prostu znakomicie się bawić. Strefa zabawy LEGO będzie działać od 25 maja do 2 czerwca i będzie dostępna bezpłatnie dla dzieci od 5 roku życia.

Jak wziąć udział w tej niezwykłej przygodzie LEGO? Darmowe bilety będą dostępne w pięciu pulach na stronie www.LEGO.com/DzienDziecka.

O badaniu LEGO Play Well 2024

Wszystkie wyniki raportu zostały przeprowadzono, w ramach 40-minutowego internetowego badanie ilościowego, w okresie od grudnia 2023 r. do stycznia 2024 r. na 36 rynkach, w którym wzięło udział łącznie 61 532 respondentów, w tym 36 000 rodziców z dziećmi w wieku od 1 do 12 lat oraz 25 532 dzieci w wieku od 5 do 12 lat.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze