1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Geografia śmiertelnych wypadków

Geografia śmiertelnych wypadków

123rf.com
123rf.com
Co innego śmiertelna choroba, co innego śmiertelny wypadek. Zależnie od szerokości geograficznej ludzie padają ofiarą (śmiertelną!) niefortunnych zbiegów okoliczności.

Świat jest pełen niebezpieczeństw – ten truizm nabiera nowego znaczenia, gdy zostanie przełożony na dane statystyczne. Wtedy okaże się, że śmierć podczas koszenia trawnika najczęściej przytrafia się Amerykanom, a z powodu zatrucia Rosjanom. Natomiast po fatalnym upadku z drabiny, w żadnym miejscu na świecie, ludzie nie umierają tak często, jak w Czechach.

To prawda, że choroby nowotworowe, choroby serca, cukrzyca, otyłość – wiodą prym na liście współczesnych zabójców. Lekarze jak mantrę powtarzają, że receptą na dłuższe i zdrowsze życie jest ruch, dieta i ćwiczenie szarych komórek. Tyle, że najstaranniejsze nawet przestrzeganie ich zaleceń nie uchroni nas przed tragicznym w skutkach wypadkiem. Najpospolitszą na świecie przyczyną nagłej śmierci są wypadki samochodowe. Ale zdarzają się też przypadki niezwykłe, mające bardzo smutne konsekwencje.

Oto opis świata według najbardziej niezwykłych przyczyn śmierci.

Zgon w wyniku użądlenia przez pszczołę najczęściej przytrafia się w Salwadorze, po ugryzieniu pająka w Dominikanie, a jadowitego węża w Indiach. Najwięcej osób pogryzionych przez rekiny ginie w Australii, ryzyko trafienia przez meteoryt najwyższe jest na Antarktydzie, natomiast przez piorun w Suazi – maleńkim państwie w południowej Afryce. Żadna inna nacja, tak pechowo nie spada z łóżka, jak Węgrzy. Utonięcia największe żniwo śmierci zbierają wśród mieszkańców tropikalnej wyspy Nauru, pożary zaś wśród obywateli Bhutanu. Terroryści w Iraku, a pijani kierowcy w Republice Południowej Afryki zabijają najwięcej osób (na jeden milion mieszkańców). Z ręki mordercy najczęściej giną ludzie w Hondurasie, najwięcej samobójców wśród mężczyzn odnotowuje Litwa, wśród kobiet Korea Południowa.

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze