1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak się zmienia nasza komunikacja?

123rf
123rf
Lingwiści zaobserwowali, że mamy tendencję do coraz efektywniejszej komunikacji. Widać to w ewoluowaniu wszystkich języków.

Na podstawie swoich obserwacji badacze wysnuli wniosek, że zmiany w językach są odzwierciedleniem zmian w naszych mózgach. Komunikacja między ludźmi staje się tak precyzyjna i zwięzła, jak tylko to możliwe. Zaobserwowano identyczne konwencje gramatyczne w pozornie niepowiązanych językach rozsianych po całym świecie.

-  Nasze badania pokazują, że ludzie przekształcają  język, gdy jego struktura jest zbyt skomplikowana, znikają również zbędne słowa - powiedział prof.  T. Florian Jaeger, prowadzący badania. - Okazuje się, że chcemy przekazywać informacje efektywnie, przy zachowaniu równowagi między wysiłkiem komunikowania się a jasnością komunikatu. Pod tym kątem zmieniamy również akcent i wymowę. W konsekwencji nauka języków staje się łatwiejsza. Odzwierciedla to coraz większą plastyczność naszych mózgów. Jesteśmy coraz bardziej efektywni, maksymalnie zwięźli i uniwersalni, co widać na przykład w coraz powszechniejszym używaniu skrótów. Wszystkie języki ewoluują w tym samym kierunku. Lingwiści na całym świecie popierają wprowadzanie uniwersaliów językowych, by porozumienie na całym świecie było łatwiejsze.

3 mity na temat komunikacji w związku - TUTAJ

Źródło: University of Rochester

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze