1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. 7 sposobów na gadułę

7 sposobów na gadułę

123rf
Czasem mamy do czynienie z ludźmi, którzy zamiast dialogu prowadzą monolog. Trudno przerwać potok słów, którym nas zalewają. Dr Linda Sapadin, psycholożka i coach, specjalizująca się w relacjach interpersonalnych, poleca 7 sposobów, by poradzić sobie z gadułą.

Kiedy jesteś uwięziony w tego typu „rozmowie”, na początku możesz mieć pokusę ćwiczenia się w byciu dobrym słuchaczem. Jednak po jakimś czasie dociera do ciebie prawda, że interlokutor tak naprawdę nie jest zainteresowany, czy go słuchasz. On prowadzi ze sobą swój wewnętrzny dialog, czyli w odniesieniu do ciebie - jest to monolog. Możesz po prostu nie mieć ochoty być publicznością. Możesz nie mieć czasu, ani nie musisz dobrze się z tym czuć. Jeśli uważnie przyjrzysz się tej sytuacji, zauważysz, że ty nie jesteś tutaj istotna. W ogóle. Możesz mieć do czynienia z toksyczną osobą. Tu i teraz jesteś więźniem gaduły. Rozmówca załatwia swoje sprawy. Jest możliwość, że „pracuje” nad własnym poczuciem wartości, ważności, słowem „robi swoje”. Zwykle, gdy coś takiego ma miejsce, twoje subtelne sygnały świadczące o tym, że chcesz przerwać rozmowę, są ignorowane. Czasem zdarza się, że mamy z gadułą do załatwienia jakąś sprawę. Jak możesz przerwać takiej osobie, nie wykazując się niegrzecznym brakiem taktu? Oto 7 wskazówek:

1. Przejdź do innego tematu „Ciociu, to, co opowiadasz, dotyczy dawnej przeszłości. Teraz chciałabym porozmawiać o bieżących sprawach.”

2. Bądź bezpośrednia „Kasiu, muszę ci przerwać. Teraz jest dla mnie ważne, żeby ci powiedzieć, co się wydarzyło wczoraj.”

3. Przekieruj uwagę od rozmówcy na siebie „Rozumiem, co do mnie mówisz. Słucham ciebie już od dłuższego czasu. Chcę ci przekazać, że....”

4. Podaj ograniczenia czasowe „Aniu, mam jeszcze tylko 10 minut, żeby porozmawiać, a chciałabym ci powiedzić, że...”

5. Operuj konkretami „Tomku, teraz nie jest najlepsza pora, żebyśmy rozmawiali o twojej mamie. Może kiedy indziej. A teraz ...”

6. Powiedz, jak rozmowa wygląda z twojej perspektywy „Mówisz bez przerwy już pół godziny. Przez ten czas nie mogłam powiedzieć ani słowa. Mam ci do powiedzenia...”

7. Złóż deklarację końcową „Muszę iść. Jestem już spóźniona na spotkanie. Pogadamy innym razem.” Kiedy inne sposoby zawiodą, możesz sięgnąć do tego.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze