1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Objawy i wyzwalacze stresu

123rf
Zanim będziemy w stanie skutecznie wdrożyć techniki redukcji stresu, musimy rozpoznać jego oznaki. A także zrozumieć, co w naszym życiu wyzwala stres.

Objawy stresu są u poszczególnych osób bardzo zróżnicowane, jednak najczęściej stres manifestuje się poprzez:

1. drażliwość, 2. powtarzające się napady złości, 3. brak apetytu lub przejadanie się, 4. apatię i ospałość, 5. bezsenność, 6. szybki, spłycony oddech, 7. bóle głowy bądź migreny, bóle brzucha, bóle pleców, problemy żołądkowo-jelitowe i inne fizyczne dolegliwości, 8. picie alkoholu, palenie papierosów, zażywanie narkotyków, 9. permanentną frustrację lub uczucie, że zaraz nastąpi emocjonalny „wybuch”, 10. bierną agresję, 11. brak zainteresowania seksem, 12. postawę walki, 13. brak motywacji do działania.

Co wyzwala stres? Najogólniej:

1. praca, 2. relacje, 3. rodzina.

Ale żeby zmniejszyć skutki stresu i wyeliminować go z życia, konieczne jest, aby wejrzeć w jego bezpośrednie źródło. Oto przykłady niektórych popularnych wyzwalaczy stresu:

1. konflikty z partnerem życiowym, 2. poczucie przytłaczającego obciążenia jakąś konkretną sytuacją, 3. trudności w podejmowaniu decyzji, 4. niezdolność skutecznego zorganizowania się i ustalenia priorytetów zarówno w domu, jak i w pracy, 5. trudności w wychowywaniu dzieci, 6. kontrolujący rodzice, 7. problemy finansowe, 8. toksyczna atmosfera w pracy.

Nie zawsze jesteśmy w stanie wskazać najistotniejszy dla nas stresor. W tym przypadku pomocna może okazać się psychoterapia. Jest szansa, że podczas sesji z psychoterapeutą zrozumiemy naszą rolę w tworzeniu stresu i odkryjemy, jak można zmienić nasze życie, żeby nie doświadczać jego szkodliwych skutków.

Jutro tekst o tym, jak zmniejszyć stres?

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze