1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Dr Arnold Mindell o znaczeniu snów

Dr Arnold Mindell o znaczeniu snów

123rf.com
Dr Arnold Mindell, amerykański fizyk i psychoterapeuta, twórca Psychologii Zorientowanej na Proces, od lat zajmuje się badaniami nad znaczeniem snów. Czy bywają prorocze?

Czym jest śnienie?

Nie ma jednej, łatwej definicji. Fizycy próbują zrozumieć sny inaczej niż psychologowie. Na pewno są one procesem umysłu. Ja widzę to tak: twórca snów patrzy na ciebie, na twoje życie, na sytuację, w jakiej się znajdujesz i stara się znaleźć najlepszą dla ciebie ścieżkę.

A twórca snów to…?

To rodzaj wewnętrznej inteligencji, która wie dużo na temat twojego ciała, twoich relacji ze światem.

Czy wszyscy ludzie śnią tak samo? Ma znaczenie ich płeć, wiek, zamożność?

Pracowałem z najbogatszymi i najbiedniejszymi ludźmi na świecie, z ludźmi pochodzącymi z przeciwnych sobie kultur, z Aborygenami i Rosjanami – ich sny niczym się od siebie nie różniły. Dlatego uważam, że są uniwersalnym językiem i najlepszym sposobem na zrozumienie drugiego człowieka.

Skąd się biorą prorocze sny?

Są częścią naszej wrodzonej inteligencji, odziedziczonej po przodkach. Człowiek, który żył 100 tysięcy lat temu, nie miał map drogowych, więc żeby znaleźć drogę do innego miejsca, musiał w sobie rozwinąć zdolność do wyobrażania sobie tego, co się może zdarzyć w przyszłości.

Ludzie dość śnią o tym samym. Jakie jest znaczenie takich snów?

Powracający sen mówi do nas: „proszę, odbierz tę wiadomość, proszę, odbierz tę wiadomość…”. Często łączy się ona z czymś, co nazywamy „dziecięcą mgłą” albo „mgłą indywidualności” i próbuje zwrócić uwagę osoby śniącej: „popatrz, to bardzo istotna część ciebie”. Dlatego sny są tak ważne. Pierwszy sen, który nam się w ogóle przyśni i który pamiętamy, zwykle przewiduje całe nasze przyszłe życie.

To brzmi niewiarygodnie.

Tak! Ja też nie chciałem w to wierzyć. Ale mamy w sobie „mgłę”, która organizuje nam życie. Sam przekonałem się o tym, kiedy wiele lat temu przeprowadziłem eksperymenty z udziałem 300−400 osób. Ich zadaniem było spojrzenie wstecz na swoje dziecięce sny oraz na to, jak dalej potoczyły się ich losy.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze