Esencja kobiecości: jaką jesteś kobietą?

fot.123rf

Każda z nas jest wyjątkowa. Ale wszystkie nas łączy jedno – esencja naszej kobiecości. Instynktowna i intuicyjna. Kiedy nie masz z nią kontaktu, odcinasz się od pełni bycia kobietą. Możesz temu zapobiec.

1. Stara mądra kobieta w tobie

Aspekt własnej psychiki, który może być bardzo pomocny na ścieżce budzenia kobiecości, nazywany jest Starą Mądrą Kobietą. To intuicyjna, pierwotna, wszystkowiedząca i wspierająca cię na ścieżce rozwoju kobieta, którą możesz prosić o wskazówki i inspiracje. Jedną z technik pomagających nawiązać kontakt z tym mądrym, wewnętrznym aspektem jest twórcza wizualizacja.

Usiądź lub połóż się wygodnie. Zamknij oczy i wraz z kolejnymi wydechami rozluźniaj całe ciało. Wyobraź sobie dróżkę w lesie. Poczuj, jak idziesz nią przed siebie. Zauważ, jak wyglądają drzewa i jaka jest pora dnia. Dochodzisz do dużej, porośniętej roślinami skały, w której znajduje się otwór, wejście do ciemnego tunelu. Idziesz w stronę delikatnie migoczącego światła. Tunel się kończy, a ty widzisz otwarte drzwi i palące się za nimi ognisko. Przechodzisz przez próg. Widzisz kobiecą postać siedzącą przy ognisku. Ma długie włosy oraz zmarszczki na twarzy. Wygląda jak prastara, rdzenna Indianka. Daj sobie chwilę na oswojenie się z jej obecnością. Następnie przywitaj się z nią i podejdź bliżej. Teraz zadaj jej ważne dla siebie pytania, możesz też poprosić, aby przekazała ci coś. Po uzyskaniu odpowiedzi pożegnaj się i wróć tą samą drogą, którą przyszłaś. Zobacz ponownie las, następnie powiedz do siebie: „wracam całkowicie do tu i teraz”. Poczuj podłoże, na którym leżysz lub siedzisz. Przeciągnij się. Jeśli chcesz, możesz zapisać inspiracje ze swojej wewnętrznej podróży.

2. Wilczyca, czyli dziki aspekt kobiety

Clarissa Pinkola Estés w książce „Biegnąca z wilkami” pisze o archetypie wilczycy w każdej kobiecie. Reprezentuje on naszą naturalną potrzebę przebywania blisko przyrody, spędzania czasu w samotności, celebrowania wolności i dzikości, wyrażania siebie poprzez twórczość. Jeśli tłumimy w sobie te impulsy, możemy odczuwać huśtawki nastrojów, a nawet depresję, czyli symboliczne „zamrożenie” życiowej energii. Wilczyca potrzebuje przestrzeni na wyrażanie wszystkich uczuć i emocji. Jej archetyp może obudzić się w przyrodzie, kiedy jesteś sama i w pełni otwierasz się na kontakt z żywiołami: wody, powietrza, ziemi i ognia. W samotności możesz najlepiej poczuć, czego tak naprawdę pragnie twoje serce oraz dusza, i co powinnaś zrobić, aby zacząć żyć pełnią własnych możliwości. Szanuj swoją potrzebę wolności. Dzięki świadomemu kontaktowi z aspektem wilczycy możesz przebudzić pokłady twórczej energii.

3. Jakie boginie w tobie tańczą?

Zdaniem Carla Gustava Junga w naszej psychice, a dokładniej w nieświadomości zbiorowej, zakorzenione są archetypy boginiczne, związane z mitologiami kultur świata. W zachodniej kulturze najbardziej znane są archetypy wyrażane przez greckie boginie: np. Atenę, Afrodytę czy Persefonę. Każdy z tych wzorców może się obudzić na różnych etapach życia.

ARTEMIDA – niezależność i samodzielność życiową stawia na pierwszym miejscu. Lubi aktywność fizyczną, sport i kontakt z przyrodą. Nie potrzebuje relacji uczuciowej, aby czuć się dobrze w życiu. W związki wchodzi niełatwo, ponieważ obawia się utraty wolności. Jej idealny partner powinien mieć własne pasje i akceptować jej potrzebę wolności. Artemida może inspirować się Afrodytą i otworzyć bardziej na świat zmysłów i swoją seksualność.