Czy ludzie o prospołecznym nastawieniu tacy się rodzą, czy też te cechy zyskuje się z wiekiem? Zagadnieniu przyjrzeli się naukowcy.
Zbadano, że typy społeczne wyróżniają się następującymi cechami osobowości: ekstrawersją, ugodowością, sumiennością, stabilnością emocjonalną i otwartością. Są także pracowici, odpowiedzialni, przyjaźni dla ludzi i aktywni. Osoby te mają jednocześnie silne poczucie przynależności do jakiejś grupy społecznej, są znane w swoim otoczeniu, lubią organizować spotkania i akcje, mają przekonania, że życie społeczne jest istotne, są w nie zaangażowani.
Brent Roberts i Patrick Hill, naukowcy z University of Illinois, sprawdzili na ile te cechy są wrodzone, a na ile można je wykształcić. Okazało się, że dzieci społeczników, które z natury są bardziej indywidualistyczne, przejmują od rodziców postawę prospołeczną. Buntuje się niewielki procent młodzieży. Badacze udowodnili również, że społeczne cechy osobowości nasilają się u większości z nas z wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym bardziej społeczni. Więzi z innymi ludźmi są dla nas ważniejsze niż w młodości. Udowodniono również, że im więcej w nas społecznego nastawienia, tym jesteśmy zdrowsi. Starsze osoby, które są samotne, cierpią na więcej poważnych chorób, niż te które nie żyją w izolacji.
Źródło: Social Psychological and Personality Science