1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Sztuka przyjaźni - 7 zasad

Sztuka przyjaźni - 7 zasad

123rf
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Prawdziwa przyjaźń pełna ciepłych uczuć, zaangażowania, lojalności jest nie do przecenienia. Jak o każdą relację warto o nią dbać. Jak?

1. Stały kontakt

Dobrzy przyjaciele mają ze sobą kontakt. Jest on różny, ale jest. Nie chodzi o to, żeby codziennie się spotykać czy zawsze długo rozmawiać. SMS z pytaniem, czy wszystko w porządku lub e-mail podobnej treści to miłe gesty, podtrzymujące przyjaźń.

2. Równowaga sama się wydarza

Przyjaciele nie zastanawiają się, kto ostatnio dzwonił czy przysłał SMS-a lub kto komu dał droższy prezent na urodziny. Mają bowiem pewność, że w dłuższej perspektywie wszystko będzie się zrównoważyć, czasem w nieoczekiwany sposób.

3. Poczucie równości

W dobrej przyjaźni nie ma ustalonych ról, na przykład jedna osoba tylko pomaga, a druga z tej pomocy korzysta. Czasem tak bywa, wiadomo, ale przyjaciele nie wpadają w stałe role. Autentyczne relacje są płynne, reagują na samo życie i jego zmiany. Przyjaciele nie mają wobec siebie poczucia niższości czy wyższości, są równi, chociaż świadomi swoich różnic.

4. Lojalność

Przyjaźń wymaga lojalności. Przyjaciele nie mówią o sobie w negatywny sposobów z innymi. Nie tworzą plotek, nie zdradzają tajemnic. Przy przyjacielu można się odprężyć, bo akceptuje on i szanuje nasze słabości.

5. Pamięć o ważnych datach

Małe gesty naprawdę się liczą. Przyjaciel pamięta, kiedy masz urodziny, imieniny i potrafi obdarować prezentem od serca. Miłe gesty są w przyjaźni na porządku dziennym, nie tylko od święta.

6. Umiejętność radzenia sobie z konfliktem

Konflikt jest nieunikniony w każdej ludzkiej relacji. Przyjaciele mogą się ze sobą nie zgadzać, mieć różnice zdań, bywa że mają do siebie o coś żal. Potrafią się jednak z tym skonfrontować, jasno komunikować, nie raniąc się wzajemnie. Potrafią przebaczać i iść dalej w przyjaźni.

7. Bycie fanem Dobrze jest, jeśli podziwiamy się nawzajem i jesteśmy po jego stronie. Sukces przyjaciela jest naszym sukcesem, bo życzymy mu jak najlepiej. Traktujemy przyjaciela tak, jak byśmy my chcieli być traktowani.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze