fbpx

Czy jesteś samotna?

Czy jesteś samotna?

Badania wskazują, że samotność jest źródłem cierpienia emocjonalnego. Psychika ludzka bowiem domaga się doświadczania bliskości. Tymczasem zjawisko samotności przybiera na sile.

Szybkie tempo życia oraz nastawienie na sukces w świecie materii nie skłania do życia wartościami relacyjnymi. W atmosferze rywalizacji i zdobywania trudno skoncentrować się na wspieraniu kogoś czy przyjmowaniu pomocy, nie mówiąc już o pracy nad rozwojem osobistym w związku. Wydaje się to zbyt dużym poświęceniem. Więzi rodzinne czy sąsiedzkie stają cię coraz słabsze, rozwodów jest coraz więcej. Nikt nie uczy nas, jak dbać o relacje. Stąd samotność. Istnieje wiele jej opisów. Ankietowani, zapytani podczas badań o skojarzenia z samotnością, zakreślili następujące słowa: rozpacz, pustka, beznadzieja, tęsknota.

Czy czujesz się samotna? W odpowiedzi na to pytanie mogą pomóc poniższe zdania.

1. Czy masz poczucie, że relacje, które masz są nieistotne?
2. Czy czujesz się odłączona od innych?
3. Czy często jesteś smutna, ponieważ nie masz z kim podzielić się swoimi myślami?
4. Czy doświadczasz uczucia dyskomfortu, gdy jesteś sama?
5. Czy masz odczucie, że nikt się o ciebie nie troszczy?
6. Czy brak ci przyjaciół?
7. Czy masz przekonanie, że nikt nie chce z tobą żyć?
8. Czy doświadczasz poczucie opuszczenia?
9. Czy nie jesteś w stanie zbliżyć się do drugiego człowieka na poziomie uczuciowym?
10. Czy czujesz się pomijana?

Jeśli przynajmniej trzy razy odpowiedziałaś twierdząco, jest duże prawdopodobieństwo, że dokucza ci samotność. Może to świadczyć o braku równowagi między byciem z innymi a byciem ze sobą. Pierwszy krok, by wyjść z samotności, jest wewnętrzna decyzja o zmianie stanu rzeczy. Zadaj sobie pytanie, czy naprawdę tego chcesz? Opowiadając sobie na nie, skontaktuj się z uczuciami, które ci towarzyszą. Czy jest tam lęk? Jeśli tak, czego się boisz? Gdy rozpoznasz ten strach, który jest twoim wrogiem, będzie ci łatwiej otworzyć się na ludzi, by świadomie poszukać kontaktu z nimi.

Źródło: American Psychological Association

Kiedy dokucza samotność – TUTAJ

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze