1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Kąpiel noworodka - krok po kroku

123rf.com
123rf.com
Pierwsze kąpiele dziecka to stres, nie ma co ukrywać. Są dzieci, które z lubością się pluskają, są takie, które wody nie lubią, co oznajmiają wrzaskiem. Kąpiel dzieciaczka to rytuał, potrzeba trochę czasu, żeby się go nauczyć.

Zobacz: płyny do kąpieli

  1. Dobrze, żeby kąpiel odbywała się codziennie o tej samej porze. Pozwoli to wam złapać pewien rytm w chaosie, który ogarnia rodzinę po pojawieniu się potomka
  1. W pomieszczeniu powinno być 22 st. C.
  1. Przed przystąpieniem do kąpieli, przygotuj wszystkie potrzebne rzeczy. Kosmetyki, ręcznik, waciki, pieluchę, ubranko. Jeśli kikut pępka jeszcze nie odpadł, do łazienki przynieś gazik i spirytus 70-proc.
  1. Kąpanie ułatwić może leżaczek, na którym kładziemy dziecko w wanience.
  1. Wanienkę warto umieścić na stojaku, żeby się nie schylać. Nalej wody, termometrem sprawdź, czy ma temperaturę około 37 st. C.
  1. Połóż malucha na ręczniku. Specjalne niemowlęce ręczniczki z kapturami są może ładne, ale przydają się przez krótki czas, często już w czwartym miesiącu życia są za krótkie. Można więc dziecku kupić zwykły, mięciutki ręcznik kąpielowy.
  1. Przed kąpielą przemyj dziecku buzię i oczy. Powieki noworodka skleja czasem lepka żółta wydzielina, którą należy zmywać solą fizjologiczną. Uszy czyścimy co kilka dni specjalnymi patyczkami z ogranicznikami, żeby nie uszkodzić ucha środkowego.
  1. Rozbierz dziecko i przenieś do wanienki. Najwygodniej trzymać je od tyłu, lewą ręką za lewe ramię, tuż pod pachą. Główka opiera się o ramię mamy, która ma wolną prawą rękę. Umyj dziecku główkę, ramiona, piersi, brzuszek, plecy, nogi i pośladki. Używaj bezbarwnego, bezzapachowego mydła dla niemowląt. Wygodniejsze jest w płynie, w butelce z dozownikiem. Myj dziecko ręką, twój dotyk jest dla niego przyjemniejszy, niż kontakt z myjką. Unikaj gąbek, które są siedliskiem grzybów. Jeżeli kąpiel sprawia malcowi przyjemność, pozwól, żeby trochę się nią nacieszyło.
  1. Wyjmij malucha z wanienki, podtrzymując go prawą ręką pod pupą. Połóż na ręczniku, wytrzyj dokładnie wszystkie fałdy skóry, posmaruj pupę kremem lub maścią i załóż czystą pieluchę. Ciałko dziecka możesz posmarować mleczkiem lub balsamem dla niemowląt. Ostrożnie używaj kosmetyków dla niemowląt. Spośród oliwek, mleczek, kremów, wybieraj jak najmniej perfumowane, bez sztucznych barwników, o neutralnym pH skóry. Zanim użyjesz nowego kosmetyku, posmaruj dziecku stópkę i za kilka godzin obejrzyj czy nie ma zmian na skórze. W pierwszych dniach życia przemywaj buzię kilka razy dziennie przegotowaną wodą. Odradza się częstego używania oliwki, gdyż pozostawia tłustą warstwę, na której gromadzą się bakterie. Lepsze są na przykład mleczka z dodatkiem oliwki, parę jej kropli możesz dodać do kąpieli.
  1. Jeśli skórę dziecka kosmetyki podrażniają, stosuj oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno. Gdy maluszek ma suchą i popękaną skórę (to zdarza się często u dzieci, które urodziły się po terminie) przygotuj mu kąpiel z dodatkiem wyciągu kory dębowej. Na alergiczne wysypki mogą pomóc wywary ze skrzypu, bratka, nagietka lekarskiego. Po kąpieli ubrane do snu dziecko, otul kocykiem lub zawiń w rożek i nakarm.
  1. Pewnie zdarzy ci się dzień, kiedy będziesz zmęczona, a dziecko marudne, możesz zrezygnować z kąpieli. Nic się nie stanie. Przemyj buzię, pupę i wszystkie fałdki dziecka wilgotną myjką, nasmaruj oliwką, mleczkiem lub balsamem i utul do snu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze