fbpx

Obrazy senne w terapii

Obrazy senne w terapii
123rf

Najnowsze badania mózgu potwierdzają przekonania Carla Gustava Junga na temat wykorzystania obrazów sennych w terapii.
Lance Storm, psycholog i pracownik naukowy University of Adelaide, na podstawie badań monitorujących mózg, potwierdza że obrazy senne mogą stanowić wskazówkę do wglądów psychicznych i znacząco pomóc w psychoterapii. Storm napisał o tym w International Journal of Studies Junga. Jego badania dowodzą, że na przykład ludzie w depresji mają zaburzoną fazę snu REM, co jest bezpośrednio związane z przetwarzaniem emocji w czasie snu. Dotarcie do ich snów zapewnia kontakt z ich wypartymi uczuciami. Badanie mózgu pokazuje, że „przeżywają” je oni w nocy, podczas snu. Odszyfrowanie przekazu snów zapewniłoby informację, jakie wyparte uczucia doprowadziły do depresji.

W teorii Junga symbole senne są wiadomością od naszej nieświadomości, rozszyfrowanie ich pomaga rozwiązać konflikty wewnętrzne.
Według Junga symbole senne można interpretować jako archetypy, czyli obrazi pochodzące z nieświadomości zbiorowej. Występują one we wszystkich kulturach, mitach, religiach, sztuce. Opisane przez Junga archetypy to m.in.: Cień (nasza „ciemna” strona mocy, którą trudni nam zintegrować), Anima (aspekt żeński), Animus (aspekt męski), Mędrzec, Wielka Matka. Tysiące innych obrazów i symboli, które pojawiają się w snach, mają ogólnoludzkie znaczenie, na przykład wąż zjadający własny ogon symbolizuje wieczność. Jednak dla każdego z nas archetyp ma osobiste zabarwienie. Rozszyfrowanie tej wiadomości od naszej nieświadomości pomaga w wewnętrznej integracji, co przekłada się na bardziej pełne życie.

Źródło: University of Adelaide

Logika snów – wywiad z psychoterapeutką Agnieszką Wróblewską – TUTAJ

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze