1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Szansa na miłość w dzisiejszych czasach

 fot. Corbis/ Profimedia
fot. Corbis/ Profimedia
Obecnie trudniej znaleźć fajnego męża niż dobrą pracę. Marzymy o romantycznym uczuciu, a wybieramy takich samych partnerów, popełniamy identyczne błędy i z kolejnego związku wychodzimy zranieni i rozczarowani. A może źle szukamy? W niewłaściwym miejscu? Psycholog Ewa Klepacka-Gryz twierdzi, że przyszedł czas, by na nowo zaufać instytucji swatki.

 fot. Corbis/ Profimedia fot. Corbis/ Profimedia

Dawno, dawno temu, niemal na samym początku świata, żyła tylko jedna istota ludzka – Androgyn. Był on ucieleśnieniem obydwu płci. Jednak jedność ta nie trwała długo, bo srogi Zeus przestraszył się potęgi Androgyna i uznał, że należy podzielić go na dwie połówki: kobietę i mężczyznę. I odtąd rozdzielone dusze błąkają się po świecie w poszukiwaniu swojej drugiej połówki. Tak odwieczną pogoń za miłością tłumaczy Arystofanes, bohater „Uczty” Platona.

Wielu z nas ciągle wierzy w romantyczną wizję miłości, w dwie połówki jabłka (albo cząstki pomarańczy), które powinny się odnaleźć (jak? i gdzie?) i połączyć na wieczność. A potem żyć długo i szczęśliwie, jak to w bajkach bywa. Na szczęście owa iluzja mija wraz z wiekiem. Jak wynika z tegorocznych badań o stanie uczuciowym Polaków, przeprowadzonych na zlecenie kanału Lifetime, Polacy generalnie czują się szczęśliwi w związkach. Najbardziej szczęśliwi czują się starsi (wiekiem i stażem małżeńskim), ci, którzy już wiedzą, że romantyczne uniesienia niewiele mają wspólnego z realnym życiem, a w związku liczą się: przyjaźń, wzajemny szacunek, zaangażowanie i intymność. Zakochanie jest nadal bardzo ważne, ale nie bez znaczenia jest też dzielenie wspólnych pasji, wyznawanych wartości czy wspólnie spędzany czas. Za to młodzi, wychowani w kulturze indywidualizmu i narcyzmu, przyznają sobie prawo do pogoni za szczęściem, rozumianym jako ciągłe fajerwerki, zmiany, przygody, a kiedy namiętność w związku odchodzi w siną dal, oni odchodzą razem z nią. Wierząc, że gdzieś kiedyś spotkają wreszcie tę swoją drugą połówkę.

Dopasowanie to podstawa

Jak sama nazwa wskazuje – moja druga połówka to ktoś, kto idealnie do mnie pasuje, dopełnia mnie. I choć część światłych terapeutów małżeńskich przekonuje, że to błąd, że każdy z nas powinien dążyć do pełni, że dopiero wewnętrznie zintegrowani mamy szansę stworzyć satysfakcjonujący związek, który rozwija, ale nie uzależnia, to realne życie dowodzi, że kiedy mija miłosne zauroczenie i codzienna rutyna dobija się do drzwi, wiele związków ma swój finał w sądzie, a jako powód rozwodu widnieje: „niezgodność charakterów” czy „rozpad pożycia”. O tym, jak ważne jest dobre dopasowanie, doskonale wiedzą twórcy programów kanału Lifetime, proponując widzom np. serial „Małżeński survival”, w którym pary będące o krok od rozwodu zostają wysłane w dzicz i postawione przed zadaniami, gdy konieczne jest wyjście ze swojej sfery komfortu i zdecydowanie się na współpracę, zaufanie i odpowiedzialność. Albo serial „Siedem dni seksu” proponujący parom, w których związek wkradła się rutyna, seksterapię. I nie chodzi tu o przywołanie namiętności z pierwszych tygodni po ślubie, ale o bliskość i intymność. A te wartości możemy dzielić jedynie z osobami, które czują podobnie do nas, wyznają podobne wartości, mają podobną moralność, gotowość na eksperymenty (w sypialni i w życiu).

Na ważność dopasowania w relacji wskazują także single, którzy w badaniu jako powody życia w pojedynkę podają: nieznalezienie odpowiedniej osoby, nieudane związki w przeszłości czy lęk przed porażką i zranieniem. W badaniach respondenci podają, że najbliższa ich sercu metafora związku to „tęcza, czyli związek, który ma wiele płaszczyzn i barw, ale wszystkie do siebie pasują”, lub „błękitne niebo z obłokami – związek, w którym panuje harmonia, nie wyolbrzymia się problemów i wyjaśnia je rozmową”.

Zgoda, tylko jak urealnić mit o znalezieniu drugiej połówki? Już wiemy, że sama wiara w romantyczną miłość to za mało. Prawdopodobieństwo, że pewnego dnia na przejściu dla pieszych mijany mężczyzna spojrzy ci głęboko w oczy i strzała Amora nas dosięgnie, bliska jest zeru.

Cały artykuł dostępny w magazynie SENS o miłości Czytaj więcej "Czego i jak szukają Polacy?" w wydaniu specjalnym SENS o miłości.

Magazyn „Sens o miłości” – wydanie specjalne miesięcznika „SENS” (Wydawnictwo Zwierciadło) jest kompendium wiedzy o miłości, związkach i relacjach, z praktycznymi poradami uznanych ekspertów. W wydaniu m.in. takie tematy jak:
  • Seryjni monogamiści - prof. Bogdan Wojciszke o poszukiwani miłości.
  • Czy wiesz, czego chcesz” - psychoterapeutka Katarzyna Miller namawia, by niekoniecznie być miłą, ale prawdziwą.
  • „Co nas do siebie przyciąga” - terapeutka Joanna Paradowska wyjaśnia co robić, kiedy partner krzywdzi, w związku odczuwamy ból, a mimo to wybieramy drani.
  • W wydaniu także, „miłosny niezbędnik”, w którym znajdują się m.in. przepisy psychoterapeuty Tomasza Srebrnickiego na małżeństwo doskonałe.
 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze