1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Seks

Jak uratować związek - historia miłości - ćwiczenie

fot.123rf
fot.123rf
Rozmowa o dobrych wydarzeniach z przeszłości często okazuje się pomocna dla ratowania związku. Kwestionariusz prof. Johna M. Gottmana, współtwórcy Instytutu Małżeńskiego i Rodzinnego w Seattle, pozwoli wam cofnąć się do początków waszej znajomości i przypomnieć sobie wszystko to, co sprawiło, że staliście się parą.

Na wykonanie tego ćwiczenia przeznaczcie kilka godzin, zróbcie je wspólnie. Możecie rozmawiać sami albo poprosić przyjaciela lub kogoś z rodziny, żeby czytał wam punkty i dyskutował z wami.

Część pierwsza: historia waszego związku

 1. Porozmawiajcie o tym, jak się spotkaliście i zeszliście. Czy było coś takiego w partnerze co go odróżniało od innych? Jakie było twoje pierwsze wrażenie po spotkaniu partnera?
 2. Co pamiętacie najlepiej z czasów pierwszych randek? Jakie były najlepsze momenty? Jakie były powody sprzeczek? Co robiliście wspólnie?
 3. Jak zdecydowaliście się na ślub? Co spowodowało, że wybraliście właśnie tę osobę? Czy ta decyzja była łatwa czy trudna? Czy byliście w sobie zakochani?
 4. Pamiętasz ślub? Miesiąc miodowy? Jeśli nie jesteście małżeństwem, to przypomnijcie sobie pierwsze miesiące po wspólnym zamieszkaniu?
 5. Co pamiętacie z pierwszego roku bycia razem? Jaki to był czas dla waszego związku?
 6. Jeśli macie dzieci, przypomnijcie sobie czas kiedy zostaliście rodzicami?
 7. Kiedy spojrzycie w przeszłość, który moment jawi wam się jako najszczęśliwszy? Kiedy było wam ze sobą dobrze? Co się zmieniło przez te lata?
 8. Jakie mieliście wzloty i upadki? Opowiedzcie o niektórych z nich.
 9. Który moment uważacie za najtrudniejszy dla waszego małżeństwa? Jak przerwaliście te trudne chwile? Dlaczego zostaliście wtedy razem?
 10. Czy przestaliście robić wspólnie rzeczy, które kiedyś sprawiały wam przyjemność? Przeanalizujcie to.
Część druga: filozofia waszego związku
 1. Porozmawiajcie o tym, dlaczego waszym zdaniem jedne małżeństwa są udane a drugie nie. Która ze znanych ci par żyje w udanym związku, a która w nieudanym? Co odróżnia te dwie pary?
 2. Porozmawiajcie o małżeństwach waszych rodziców. Czy waszym zdaniem są podobne do waszego związku czy inne?
 3. Wypiszcie punkty zwrotne waszego związku. Jak wasze małżeństwo zmieniło się przez lata?
Więcej w książce „Siedem zasad udanego małżeństwa” autorstwa Johna M. Gottmana, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze