1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Ja tak bardzo, bardzo chcę... Katarzyna Miller o pożądaniu

Pożądamy rzeczy dających nam przyjemność lub pozycję, osób będących spełnieniem naszych fantazji lub podnoszących nasz status społeczny. Pożądamy z miłości, ale i z chciwości. (Fot. iStock)
Pożądamy rzeczy dających nam przyjemność lub pozycję, osób będących spełnieniem naszych fantazji lub podnoszących nasz status społeczny. Pożądamy z miłości, ale i z chciwości. (Fot. iStock)
Ile jesteśmy w stanie zrobić, by zdobyć coś, czego pragniemy? I dlaczego właściwie chcemy to zdobyć? Czy to nasza prawdziwa potrzeba, czy jedynie zachcianka? Takie pytania warto sobie zadać, rozmyślając nad kolejną kartą emocji przygotowaną przez psycholożkę Katarzynę Miller i dziennikarkę Joannę Olekszyk.

Pożądanie to...

…silne pragnienie czegoś lub fizyczny pociąg do kogoś – to słownik. Nauka mówi o powiązaniu pożądania z układem dopaminergicznym w mózgu, czyli prościej mówiąc – z układem nagrody, inaczej przyjemności. Pożądamy rzeczy dających nam przyjemność lub pozycję, osób będących spełnieniem naszych fantazji lub podnoszących nasz status społeczny. Pożądamy z miłości, ale i z chciwości. Pożądamy, by cieszyć się czyjąś obecnością, ale też by mieć, posiąść, posiadać. Pożądając, doceniamy i zachwycamy się, ale też uprzedmiotowiamy drugą osobę. Kiedy czegoś bardzo chcemy, z jednej strony oddajemy temu czemuś władzę nad sobą – wszystko inne przestaje być ważne, jesteśmy w stanie pokonać wszelkie przeszkody w drodze do upragnionego celu. Potrafimy narazić się na wstyd, poniżenie, czyjąś złość czy dezaprobatę. Ba, jesteśmy nawet w stanie łamać obowiązujące zasady czy przepisy. Jednak w momencie gdy cel osiągamy, a upragniony obiekt staje się nasz – nierzadko podporządkowujemy go sobie. W pewnym sensie traci dla nas na wartości, jeśli okazał się jedynie środkiem, nie celem. Psycholodzy nie na darmo ostrzegają, że od pożądania blisko do uzależnienia. Uzależniamy się bowiem nie od przedmiotu naszego pożądania, ale od nagrody za jego zdobycie.

Po co nam to uczucie?

Biologicznie pożądanie jest nam potrzebne do przeżycia, służy bowiem przedłużeniu gatunku. To instynkt. Emocjonalnie (i semantycznie) pożądanie wspiera nasze dążenia, jest naszym wewnętrznym motywatorem i inicjatorem. Mówi nam o tym, co jest dla nas dobre, i dodaje sił, by to osiągnąć.

Zadania:

  • Czy zdarzyło ci się tak pożądać kogoś lub czegoś, by stało się to twoją obsesją? Czego to dotyczyło? Jak udało ci się z tym uporać? Czy sądzisz, że możesz mieć tendencję do zbyt bezrefleksyjnego poddawania się swoim pragnieniom i zachciankom?
  • Jeśli często doświadczasz silnego pożądania, pomyśl, czy ten stan wprawia cię raczej w euforię, czy w niepokój? Czy bierze się raczej z miłości, czy z chciwości?
  • A może od jakiegoś czasu właściwie nie masz na nic ochoty? Nic cię specjalnie nie zachwyca, nie cieszy, nie nakręca? Marzenia zbladły, a wyznaczanie kolejnych celów przestało być twoim kołem napędowym? To może być oznaką zmęczenia, wypalenia lub poważnego spadku nastroju. Jeśli ten stan będzie się utrzymywał, porozmawiaj z kimś bliskim lub rozważ specjalistyczne wsparcie.

Więcej w zestawie z książeczką „Poznaj siebie. Karty emocji”, Katarzyna Miller, Joanna Olekszyk, wyd. Zwierciadło, do kupienia na sklep.zwierciadlo.pl.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Poznaj siebie
Autopromocja
Poznaj siebie Katarzyna Miller, Joanna Olekszyk Zobacz ofertę promocyjną
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze