1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania
  4. >
  5. „Ustawa o refundowaniu in vitro jest symbolem powrotu do normalności” – Małgorzata Rozenek-Majdan w Sejmie RP

„Ustawa o refundowaniu in vitro jest symbolem powrotu do normalności” – Małgorzata Rozenek-Majdan w Sejmie RP

Małgorzata Rozenek w Sejmie o in vitro (Fot. Jacek Szydlowski/Forum)
Małgorzata Rozenek w Sejmie o in vitro (Fot. Jacek Szydlowski/Forum)
Wczorajsze obrady Sejmu RP odbyły się pod hasłem dyskusji o in vitro. Głos zabrała m.in. Małgorzata Rozenek-Majdan, która przez kilka miesięcy współpracowała przy projekcie obywatelskiej ustawy „Tak dla in vitro”.

„Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała niepłodność za chorobę cywilizacyjną. Dotkniętych nią może być 60–80 milionów par na świecie. W Polsce to około trzech milionów osób. Dzietność jest u nas dziś niska, jedna z najniższych w Europie” – pisze w grudniowym „Zwierciadle” (wciąż w kioskach) w artykule „Niepłodność nie jest winą. Jest chorobą” Joanna Derda.

Małgorzata Rozenek-Majdan jest matką trzech synów poczętych metodą in vitro. – Gdyby nie możliwość, którą in vitro mi stworzyło, prawdopodobnie nigdy nie zostałabym mamą. A to najważniejsza rzecz, którą mogę w życiu przeżywać – mówiła w czerwcu w Sejmie. Wczoraj pojawiła się tam po raz drugi z okazji pierwszego czytania obywatelskiego projektu o in vitro. Przypomniała, że „wola obywateli w sprawie in vitro jest liczbowo bardzo zgodna z frekwencją [wyborczą]: 70 proc. obywateli popiera nie tylko metodę in vitro, ale też jej refundowanie z budżetu państwa”.

„Profesor Rafał Kurzawa, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii, uważa, że nastawienie do in vitro jest w naszym społeczeństwie generalnie dobre. Stopień akceptacji tej metody sięga 70–80 procent. I nie maleje, raczej ewoluuje w kierunku podejścia jeszcze bardziej liberalnego. O ile wcześniej ludzie mieli pewne zastrzeżenia do mrożenia zarodków, o tyle teraz te kwestie przestają być istotne” – czytamy w artykule Joanny Derdy z grudniowego „Zwierciadła”.

Małgorzata Rozenek-Majdan jest ambasadorką inicjatywy „Tak dla in vitro” promującej obywatelski projekt ustawy, według której procedura in vitro miałaby być finansowana z budżetu państwa. Prowadzi też Fundację MRM, której celem jest wyrównywanie dostępu do specjalistycznych usług medycznych i umożliwianie leczenia osobom niezamożnym, a także promowanie rodzicielstwa oraz zabieganie o pomoc państwa w tym zakresie.

– Merytoryczne przygotowanie do tego tematu rozwiewa wątpliwości co do etyczności tej metody [in vitro]. Są możliwości stosowania tej metody w sposób niezwykle restrykcyjny i zgodny z dosyć ortodoksyjnymi wierzeniami, po prostu ograniczając liczbę przygotowanych zarodków. Nie jest to rekomendowane przez środowisko medyczne, ale jest możliwe. Więc tak naprawdę procedura in vitro jest jak najbardziej etyczna – powiedziała Małgorzata Rozenek-Majdan w TVN24, odnosząc się do argumentów przeciwników tej metody.

Więcej o procedurze in vitro przeczytasz w grudniowym „Zwierciadle”.

Źródła: „Małgorzata Rozenek-Majdan w Sejmie. »Procedura in vitro jest etyczna«”, https://tvn24.pl/polska/malgorzata-rozenek-majdan-w-sejmie-procedura-in-vitro-jest-etyczna-7449513; Joanna Derda, „Niepłodność nie jest winą. Jest chorobą” [dostęp: 23.11.2023]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze