1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania

Nowa Rzeczniczka Praw Dziecka. Kim jest Monika Horna-Cieślak?

Monika Horna-Cieślak (Fot. Jacek Szydłowski/Forum)
Monika Horna-Cieślak (Fot. Jacek Szydłowski/Forum)
Mecenas Monika Horna-Cieślak została wybrana na nową Rzeczniczkę Praw Dziecka. Jest prawniczką z powołania, a do tego, jak sama przyznaje, poszła na prawo, by bronić dzieci. Jej poprzednik zasłynął z dyskryminujących i popierających przemoc wypowiedzi. Ona – wprost przeciwnie – od lat staje po stronie najmłodszych, pokrzywdzonych i bezbronnych.

Monika Horna–Cieślak jak mało kto jest przygotowana do wypełniania powierzonej jej roli. Jest członkinią Komisji Praw Dziecka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej i przewodniczącą Sekcji Praw Dziecka. Od piętnastu lat działa społecznie. Współpracowała z fundacjami Dajemy Dzieciom Siłę, Nastoletni Azyl, Autism Team oraz Przyszłość dla Młodych. Jest też współautorką niedawnej „ustawy kamilkowej”, zapobiegającej przemocy wobec dzieci.

Wywodzi się ze środowiska organizacji pozarządowych. Od zawsze działa na rzecz młodych osób i zamierza mówić w ich imieniu, powołując radę młodzieżową, która będzie wspierać ją w działaniu. Te zmiany już się dzieją. Na sali sejmowej towarzyszył jej nastoletni rzecznik fundacji Autism Team Jan Gawroński. Jak przyznaje, jest w niej „bunt i niezgoda na łamanie praw dzieci”.

Monika Horna-Cieślak na stanowisku zastąpi Mikołaja Pawlaka, który zasłynął z wypowiedzi usprawiedliwiających przemoc, jakie nigdy nie powinny paść z ust rzecznika praw dziecka – m.in. usprawiedliwiających stosowanie klapsów i dyskryminujących osoby LGBTQ+. Dla wielu osób Mec. Horna-Cieślak jest nadzieją na zmianę – tę prawdziwie dobrą.

W pracy rzeczniczki zamierza skupić się na przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci, która w naszym kraju jest problemem systemowym, a także przemocy rówieśniczą, w tym hejtem w sieci. Występuje przeciwko ocenom z zachowania, krzywdzącym zwłaszcza dla dzieci z neuroróżnorodnością, które w szkołach traktowane są jako bardziej niegrzeczne. Deklaruje, że będzie wspierała Tęczowe Piątki w szkołach, ale też sprzeciwiała się dyskryminacji kogokolwiek, niezależnie czy chodzi o dzieci z neuroróżnorodnością, osoby LGBTQ+ czy wyznające katolicyzm. Zamierza też działać na rzecz wprowadzenia w szkołach rzetelnej edukacji seksualnej. Jak powiedziała: „każde dziecko jest ważne, każde dziecko jest autentyczne, mądre, a urząd Rzecznika Praw Dziecka nie może nikogo segregować, dyskryminować i poniżać”.

Źródła: Instagram; Karolina Słowik, „Tęczowe Piątki tak samo ważne jak Święto Zmarłych. Kim jest Horna-Cieślak, nowa rzeczniczka praw dziecka”, wyborcza.pl/7,75398,30451204,mamy-nowa-rzeczniczke-praw-dziecka-teczowe-piatki-tak-samo.html [dostęp: 29.11.2023]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze