1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania

Taylor Swift Osobą Roku 2023 tygodnika „Time” – za „bycie źródłem światła”

Taylor Swift na koncercie w Sao Paulo w Brazylii (Fot. Buda Mendes/TAS23/Getty Images for TAS Rights Management )
Taylor Swift na koncercie w Sao Paulo w Brazylii (Fot. Buda Mendes/TAS23/Getty Images for TAS Rights Management )
Taylor Swift została Osobą Roku tygodnika „Time”. Już po raz drugi – wcześniej wyróżniono ją w 2017 roku. Tym samym dołączyła do niewielkiego grona osób nagrodzonych dwukrotnie oraz czwórki tych urodzonych w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat. Nie wspominając już o tym, że jest jedną z niewielu kobiet z tą nagrodą. „Rok 2023 był rokiem ze znacznym udziałem ciemności. Taylor Swift znalazła sposób na przekraczanie granic i bycie źródłem światła” – napisano w uzasadnieniu jury.

Wybór Taylor Swift na Osobę Roku niektórych zaskakuje (zwłaszcza tych przyzwyczajonych do starego porządku, w którym tego typu nagrody odbierają starsi mężczyźni w garniturach), innych cieszy (piosenkarka ma miliony fanów na całym globie), innym daje poczucie ulgi – biorąc pod uwagę, że w finałowej dziesiątce znalazł się Władimir Putin. Nominowani byli jednak także prokuratorzy oskarżający Donalda Trumpa, Xi Jinping, Karol III oraz… lalka Barbie.

Do kogo trafia nagroda Osoby Roku „Time”? Do postaci, która – zdaniem jury – w największym stopniu wpłynęła w danym roku na nagłówki gazet. Nie musi być wcale postacią pozytywną! Nie dziwi więc obecność Władimira Putina na liście nominowanych. Przez dłuższy czas wybrana osoba reprezentowała władzę w jej tradycyjnym znaczeniu. Jak piszą dziennikarze „Time” w uzasadnieniu wyboru: „On – i tak, zwykle był to »on« – bardzo często był politykiem lub tytanem przemysłu. Wybrano czternastu prezydentów USA, pięciu przywódców Rosji lub Związku Radzieckiego i trzech papieży”.

W 2017 roku Taylor Swift po raz pierwszy otrzymała nagrodę Person of the Year „Time” jako jedna z kobiet, które głośno przerwały ciszę w kwestii molestowania seksualnego i zapoczątkowały ruch #metoo. Był to wyraźny sygnał, że coś zaczyna się zmieniać. Za co odbiera nagrodę sześć lat później? „Każdy rok zawiera światło i ciemność; rok 2023 był rokiem ze znacznym udziałem ciemności. W podzielonym świecie, w którym upada zbyt wiele instytucji, Taylor Swift znalazła sposób na przekraczanie granic i bycie źródłem światła. Nikt inny na świecie nie potrafi tak dobrze poruszyć tak wielu ludzi” – czytamy w uzasadnieniu na stronie.

Taylor Swift jest jedną z największych gwiazd muzyki na świecie. Zaczynała jako piosenkarka country, obecnie eksploruje nurt pop, soft rock i indie pop. Nie tylko śpiewa, ale też komponuje i pisze teksty – w większości autobiograficzne. Jest multiinstrumentalistką. Ma stale powiększające się, milionowe grono fanów na całym świecie. Intensywnie koncertuje. W 2023 trzy jej albumy trafiły na pierwsze miejsca list przebojów. Jest tak popularna w Stanach Zjednoczonych, że na Uniwersytecie Harvarda powstał poświęcony jej osobie cały kurs semestralny. Z samej sprzedaży biletów na koncerty wygnerowała 850 milionów dolarów zysku.

Tegoroczny wybór Taylor Swift na Osobę Roku „Time” jest nie tylko ukłonem w stronę milionów jej fanów, ale też sygnałem, że coś się w naszej mentalności zmienia. Sztuka lekka, budząca nadzieję, niosąca radość okazuje się równie wartościowa co ta, która budzi cięższy kaliber emocji i zmusza nas do katharsis. Może to być dla nas wskazówka, że zwłaszcza w trudnych czasach, w których przyszło nam żyć, powinniśmy wyostrzać soczewkę na to, co piękne, dobre i radosne.

Źródła:

Sam Jacobs, „The Choice 2023. Taylor Swift”: https://time.com/6342816/person-of-the-year-2023-taylor-swift-choice/ [dostęp: 7.12.2023]

„Rzeczpospolita”, „Rok temu Zełenski, teraz Taylor Swift. Magazyn „Time” wybrał „Człowieka roku”: https://sukces.rp.pl/muzyka/art39526361-rok-temu-zelenski-teraz-taylor-swift-magazyn-time-wybral-czlowieka-roku [dostęp: 7.12.2023]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze