1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Uroda
 4. >
 5. Laminacja włosów: efekty, wady i zalety zabiegu. Na czym polega laminowanie?

Laminacja włosów: efekty, wady i zalety zabiegu. Na czym polega laminowanie?

Na czym polega laminacja włosów? Przeczytaj! (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Na czym polega laminacja włosów? Przeczytaj! (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Systematyczna laminacja włosów to sprawdzony sposób na gładką, błyszczącą i elegancką fryzurę. Dzięki zastosowaniu specjalnie dobranych składników preparat nie tylko wnika głęboko we wszystkie pasma, wzmacniając je od środka, ale także tworzy film chroniący przed czynnikami zewnętrznymi. Na czym polega laminowanie włosów? Czy zabieg można zrobić w domu?

Laminacja włosów – co to za zabieg?

Słowo „laminowanie” oznacza nasączenie lub wzmacnianie czegoś cienką warstwą ochronną. Obecnie większość salonów fryzjerskich oferuje laminowanie włosów – zabieg pozwalający w krótkim czasie znacznie poprawić kondycję pasm przesuszonych albo zniszczonych częstą stylizacją, trwałą, farbowaniem czy rozjaśnianiem. Głównym celem laminacji jest wypełnienie łusek oraz utworzenie warstwy ochronnej na powierzchni każdego pasma, w wyniku czego każdy włos staje się bardziej odporny nie tylko na stylizacje i farbowanie, ale także większość niszczących fryzurę czynników atmosferycznych.

Co daje laminacja włosów – korzyści z zabiegu

Zarówno laminacja brwi, jak i włosów poprawia ogólną kondycję poprzez uzupełnienie ubytków w strukturze, wygładzenie łusek oraz stworzenie filmu ochronnego. Zabieg sprawdza się nie tylko niemal na wszystkich typach porowatości włosów, ale także na fryzurach matowych, zniszczonych codziennym modelowaniem czy ze skłonnością do puszenia. Jakie jeszcze korzyści przynosi laminowanie włosów? Do największych zalet tej niezwykle popularnej w ostatnich latach metody należą:

 • Ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi – niewidoczny gołym okiem film ochronny uodparnia włosy na działanie promieni słonecznych, wilgoci, wysokiej temperatury czy chlorowanej wody.

 • Łatwiejsza stylizacja – działające intensywnie składniki preparatów laminujących sprawiają, że włosy suche i zniszczone odzyskują dobrą kondycję, dzięki czemu po kuracji z łatwością dają się rozczesać czy układać.

 • Regeneracja i wzmocnienie pasm – dzięki regenerującej sile kosmetyku niesforne, połamane czy puszące się włosy stają się dobrze odżywione i nawilżone. Dobroczynny efekt laminowania najbardziej widoczny jest w przypadku pasm pozbawionych blasku, zniszczonych częstymi zabiegami stylizacyjnymi czy farbowaniem.

 • Efektowny połysk i wygładzenie – laminacja pozwala naprawić uszkodzone włosy już w trakcie pierwszego zabiegu, czego rezultatem są lepiej dociążone, aksamitnie gładkie i naturalnie lśniące pasma.

 • Zabezpieczenie końcówek – w trakcie zabiegu odżywcze składniki wypełniają łuski włosów oraz drobne ubytki, zwiększając w ten sposób odporność pasm na rozdwajanie lub łamanie końcówek.

Na czym polega laminowanie włosów w salonie?

Zastanawiasz się, czym tak naprawdę jest laminacja włosów? Co to za sposób poprawy kondycji pasm i jak przebiega? Na początek warto zauważyć, że celem laminowania jest przede wszystkim wypełnienie ubytków lub zniszczeń spowodowanych farbowaniem, trwałą czy układaniem fryzury przy pomocy sprzętu wytwarzającego wysoką temperaturę oraz pokrycie każdego loka specjalną powłoką ochronną. Ponadto w przeciwieństwie do keratynowego prostowania włosów laminacja nie wymaga użycia prostownicy, a jedynie ręcznika czy czepka pomagającego zachować podczas terapii odpowiednie ciepło na całej długości pasm.

Jak przebiega laminacja włosów w salonie? Cały zabieg trwa około godziny i odbywa się przy użyciu profesjonalnych produktów, mających na celu nie tylko poprawę ogólnej kondycji pasm, ale także zniwelowanie konkretnego problemu, np. zbytnią łamliwość, zmatowienie albo puszenie.

 1. Pierwszym etapem laminacji jest dokładne oczyszczenie skóry głowy i włosów z resztek kosmetyków, kurzu, nadmiaru sebum oraz wszelkich zanieczyszczeń, które zdążyły osiąść na powierzchni fryzury.

 2. Po dwukrotnym umyciu szamponem oczyszczającym włosy zostają delikatnie wysuszone ręcznikiem, a następnie ostrożnie rozczesane.

 3. Najważniejszą częścią zabiegu jest nałożenie preparatu na każdy włos. Fryzjerzy najczęściej nakładają środek na każde pasmo za pomocą płaskiego pędzla, zaczynając od pasm znajdujących się u podstawy głowy.

 4. Aby preparat wniknął jak najlepiej w strukturę każdego włosa, potrzebne jest ciepło, dlatego po aplikacji głowę nakrywa się miękkim ręcznikiem lub czepkiem i pozostawia na jakiś czas (około 15–20 minut).

 5. Po dokładnym spłukaniu nadmiaru preparatu zwykle stosowane są odżywki termoaktywne, które ułatwiają ostateczne ułożenie pożądanej fryzury.

Laminowanie włosów w domu czy u fryzjera?

Pierwszą laminację najlepiej przeprowadzić w profesjonalnym zakładzie, w którym fryzjer dobierze odpowiedni preparat do indywidualnego zapotrzebowania włosów. Efekt zabiegu wykonanego w salonie może się utrzymywać (w zależności od użytego preparatu) nawet do 6 miesięcy, zapewniając włosom wzmocnienie, elastyczność oraz imponujący połysk.

Przeprowadzenie laminacji we własnej łazience również nie jest skomplikowane, a szeroki wybór kosmetyków do zabiegu umożliwia wybranie tego najodpowiedniejszego do konkretnego rodzaju włosów. Wiele osób, zamiast wybierać gotowe preparaty, decyduje się na laminowanie włosów przy użyciu dostępnych w domu produktów spożywczych, takich jak galaretka, olej, żelatyna, kisiel czy siemię lniane zmieszane z maską emolientową lub odżywką. Dzięki nim włosy nabierają elastyczności i zdrowego blasku na około 2–3 tygodnie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze