Większość z nas wie jak zdrowo żyć, co jeść, w jakich ilościach oraz w jakim stopniu być aktywnym. Okazuje się jednak, że sama wiedza nie wystarczy. Na pomoc przychodzi diet coaching - metoda świadomego rozwoju w obszarze zdrowego odżywiania
Wiele osób podkreśla, że zjada śniadanie a potem zapomina o jedzeniu – mówi Urszula Mijakoska, diet coach, dietetyk i trener – Takim przykładem może być jedna z moich klientek, właścicielka firmy, która miała nadwagę. Jadła głównie przed pracą i po pracy. W ciągu dnia były to zwykle szybkie posiłki, najczęściej fastfoody. Porządek w działaniu i konsekwencja były dla niej niezmiernie istotne w zarządzaniu własną firmą. Opowiadała m.in. jak to zawsze pamięta o swoich spotkaniach i nigdy się nie spóźnia. Kiedy skończyła mówić, spytałam: „skoro w biznesie panują ład i porządek, co powoduje, że o siebie nie dbasz tak jak o firmę?” Zwykle, dopiero w obliczu tak zadanego pytania, ludzie zaczynają własną podróż ku zmianie. Towarzyszy im diet coach.
Osoba, która przychodzi na Diet Coaching ma już swój cel. To nie diet coach wymyśla jej sposoby działania czy motywacje. Sami chcemy przyjrzeć się swojemu sposobowi odżywiania, mamy potrzebę utraty paru kilogramów, albo jesteśmy w trakcie diety odchudzającej i na przykład obawiamy się efektu "jo-jo". A diet coaching pozwala m.in. dowiedzieć się i zrozumieć kiedy oraz w jakich sytuacjach sięgamy po jedzenie.
Kluczowe jest odpowiedzieć sobie na pytanie: czy ja w ogóle chcę zastanowić się nad sobą...? Problem jednak polega na tym, że ludzie raczej martwią się o to, co inni o nich myślą ...
– Chodzi tu o kluczowe rozróżnienie, kiedy mamy do czynienia z motywacją fizjologiczną do jedzenia i zarazem kiedy się z nią liczymy a kiedy to świat zewnętrzny dyktuje nam pewne zachowania, a my je nieświadomie realizujemy – wyjaśnia diet coach – Wyobraźmy sobie, że wchodzimy do sklepu, gdzie w powietrzu unoszą się sugestywne zapachy, np. na Boże Narodzenie często unosi się w powietrzu zapach wypieków domowych. Jeżeli na kogoś działają takie bodźce, automatycznie zaczyna mieć ochotę na te wypieki. Ale to wcale nie oznacza, że jest głodny! I tu diet coaching uczy i pokazuje nam możliwość zwrócenia się ku sobie samym , możliwość świadomego nie ulegania zewnętrznym bodźcom.
Unikalność metody polega na tym, że w odróżnieniu od większości programów kontrolujących wagę nie koncentruje się wyłącznie na utracie masy ciała, lecz stawia sobie za cel docierać do przyczyn i motywacji.
– Każdy posiłek ma za zadanie dać nam energię i siłę do działania. Gdy czujemy się po nim ospali, świadczy to o tym, że albo cały posiłek albo niektóre jego składniki nam nie służą. – tłumaczy Urszula Mijakoska – Kiedy pytam osoby przychodzące do mnie jak się czuły po zjedzeniu danej potrawy, często odpowiadają mi: dobrze. Gdy jednak proszę, by wytłumaczyli mi co to dla nich oznacza, pojawia się trudność. Wynika to z faktu, że nie obserwowały wcześniej jak zachowuje się ich ciało po zjedzeniu np. chipsów, pizzy, ciastka z kremem, batonika, etc. Zawsze, kiedy zjemy coś, co nie odpowiada naszemu organizmowi, ten stara się po swojemu to komunikować, wówczas np. mamy wzdęcia, gazy, nieprzyjemny posmak w ustach, etc. Są to wskazówki naszego ciała, na które można zwracać uwagę przy ustalaniu własnej diety. Kolejnym krokiem jest wybór potraw, które odpowiadają naszemu organizmowi i ich ilość. Uważam też za kluczowe obserwowanie swojego ciała w trakcie jedzenia, a więc odczytywanie sygnałów wysyłanych przez ciało wtedy, kiedy jest: głodne, najedzone, przejedzone.
Dlaczego diety nie działają?
Badania przeprowadzane w wielu krajach świata potwierdzają, że diety są nieskuteczne. Stwierdzono, że 98% osób na diecie znowu tyje w ciągu pięciu lat po zakończeniu kuracji.
- Wiele razy słyszałam historie o kryzysach w trakcie diety. Wtedy najczęściej osądzamy siebie mówiąc, że jesteśmy do niczego, lub że nie mamy silnej woli. Nie możemy zmienić wielu aspektów naszego życia, ale możemy zmienić nasze przekonania, postawy, zachowania, które wpływają na sposób odbierania siebie. Zmiana zaczyna się od wewnątrz, tzn. od szacunku dla siebie, od tego czy żyjemy zgodnie z własnymi wartościami i potrzebami.
Poznanie siebie, swojego ciała to nie jest "dieta cud". W procesie diet coachingu nie ma gwarancji, że w ciągu tygodnia schudnie się 5 kg, a w ciągu miesiąca 10 kg. Gwarancją jest poznanie siebie i swojego ciała. Jak się tego nauczyć?
– Odpowiadając na wiele pytań np.:
• Czy smakujesz to co jesz?
• Czy jedząc spieszysz się, bo szef czeka, bo dziecko płacze itp.?
• Czy jedząc myślisz o tym CO jesz, JAK, PO CO i GDZIE?
• Czy twoim pożywieniem na pewno jest to, co masz na talerzu, czy może najadasz się irytacją, stresem i poczuciem krzywdy...?
Wszystkie te odpowiedzi połączone, z uważnością na siebie i własnym doświadczeniem dają poczucie sprawczości. Coraz więcej wiesz na swój temat i jesteś świadomy tej wiedzy – podsumowuje pierwszy Diet Coach w Polsce.
Co obejmują sesje Diet Coachingu?
-
Analizę aktualnego stylu życia/sposobu żywienia – rozmowa dotycząca nawyków żywieniowych, stylu życia i aktualnego stanu zdrowia. Początkowe 60 minutowe spotkanie skoncentrowane jest na analizie aktualnego stylu życia i nawyków żywieniowych. Służy ona identyfikacji mocnych stron twojego zdrowego odżywiania i obszarów, które potrzebują uwagi.
-
Cele osobiste – coach pomoże Ci w identyfikowaniu strategii do osiągania celów niezależnie od tego czy chcesz schudnąć czy przytyć oraz w poprawie odżywiana i wzroście energii do działania.
-
Osobisty Plan Odżywiania – w zależności od oceny odżywiania, stylu życia i celów Diet Coach pomoże Ci stworzyć własny plan żywienia, którym będziesz się cieszył przez całe życie.
-
Otrzymasz informacje dostosowane do twoich potrzeb. Indywidualne uwagi i wskazówki posłużą ci w realizacji własnych celów związanych ze zdrowym odżywianiem.
-
Spotkanie follow up (po trzech miesiącach po zakończeniu coachingu) – po to by omówić postępy, porozmawiać o przeszkodach, otrzymać wsparcie i zachętę.
Definicja Diet Coachingu
Diet coaching to profesjonalnie prowadzony cykl rozmów, w którym klient stopniowo rozwija swoje kompetencje (wiedzę, umiejętności i postawy) w zakresie nowego, zdrowego sposobu odżywiania i stylu życia. Diet Coach pomaga klientowi zrozumieć potrzeby żywieniowe oraz stworzyć taki plan odżywiania, który będzie odpowiadał jego stylowi życia. Istotą diet coachingu jest wzbudzenie motywacji do zmiany sposobu odżywiania, postępowania i zachowania oraz ugruntowanie tych umiejętności. Diet Coach jest również specjalistą w zakresie żywienia człowieka.