1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Jak nie utyć przez święta

123rf.com
123rf.com
Polska rodzina wyda w tym roku na święta 1 121 zł, o 5% więcej niż w 2015. Aż 46% tej kwoty przeznaczy na jedzenie. Jak sprawić, aby rodzinne biesiadowanie nie przyniosło dodatkowych kilogramów, których trudno będzie nam się pozbyć przez kilka tygodni? 

Święta Bożego Narodzenia to czas, który wielu Polakom kojarzy się z długim biesiadowaniem w gronie najbliższych. Nie zwracamy wtedy uwagi na to, kiedy i co jemy,w kąt odchodzą postanowienia dotyczące zdrowego odżywiania. Warto jednak zastanowić się, czy nasze dotychczasowe starania i osiągnięte wyniki warte są zaprzepaszczenia? Okazuje się bowiem, że podczas tych kilku dni możemy przytyć aż 4 kg!

W zgodzie ze sobą Co zrobić, aby święta były dla nas czasem zdrowej przyjemności? Najważniejsze – nie róbmy nic wbrew swoim przekonaniom. „Jeśli jesteśmy w trakcie odchudzania, a zaplanujemy sobie na święta przerwę w tym procesie – jest to nasza decyzja i nie powinniśmy mieć z tego powodu wyrzutów sumienia”, mówi Konrad Gaca, ekspert ds. leczenia otyłości. Nie możemy jednak oczekiwać, że organizm będzie wtedy redukował kilogramy!

Jak zapobiec dodatkowym kilogramom? W Wigilię bardzo często pościmy, żeby wieczorem wręcz „rzucić” się na przygotowane smakołyki. Jeśli jednak zazwyczaj jadamy 4 posiłki, warto spożyć je o stałych porach, ponieważ dzięki temu nasz metabolizm nie zwolni i wigilijna kolacja nie przytłoczy układu trawienia. Zawsze warto też jedzeniu z umiarem - przecież 4. kawałek ciasta czy 3. dokładka barszczu z uszkami będą smakować tak samo jak pierwsze porcje.

Nie możemy zapominać także o aktywności fizycznej. „Zamiast obejrzeć film w telewizji, wybierzmy się rodzinnie na spacer. Każda aktywność jest lepsza niż żadna, a rodzinna aktywność, np. wspólne ulepienie bałwana, jeśli aura będzie sprzyjać, wpłynie pozytywnie i na naszą formę, i na rodzinne relacje”, dodaje ekspert żywieniowy.

Święta w wersji fit? Pyszne i zdrowe Jeśli zdecydujemy się odejść od diety, warto zastanowić się jednak nad wersją fit wszystkich świątecznych potraw. Choćby w internecie można znaleźć wielu dietetycznych przepisów. Dzięki temu będziemy mogli poczuć magię świątecznych potraw, które będą jednak nieco lżejsze i zdrowsze niż ich tradycyjne zamienniki, a ta zmiana nie odbierze im smaku a zwłaszcza radości ze świętowania z najbliższymi.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze