1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Co zdradza kolor oczu?

fot. iStock
fot. iStock
Kolor oczu mówi wiele o naszej osobowości, a ich wygląd o tym, jak żyjemy na co dzień. Jak pielęgnować oczy, by uwydatnić ich barwę i zachować jasne, przejrzyste spojrzenie?

Kontakt wzrokowy to pierwszy w rozwoju ludzkości sposób komunikacji. Dziś wyparły go słowa, ale pozostaje najważniejszą formą kontaktu niewerbalnego. Co o tobie mówią światu twoje oczy?

Co mówią tęczówki?

Oczy czarne lub ciemnobrązowe – jesteś urodzonym liderem. Tak właśnie widzą cię inni, nawet jeśli sam tak o sobie nie myślisz.  Wyniki badań opublikowanych przez psychologiczny serwis Current Psychology wskazują, że ludzie o bardzo ciemnych oczach cieszą się dużą sympatią otoczenia. Poza tym im ciemniejsze tęczówki, tym więcej melatoniny w organizmie, a to przyspiesza pracę mózgu.

Oczy brązowe – podobnie jak czarne czy bardzo ciemne wiążą się z wysokim poziomem melatoniny. Ich posiadacze są zarazem przyjemni i władczy, budzą zaufanie. Zdaniem naukowców z Pragi tacy ludzie są bardzo lojalni i łagodni, szanują innych, ale mają problem, by im się podporządkować. Według jeszcze innego badania brązowoocy potrzebują mniej snu niż inni, trudniej im za to rano wstać.

Oczy zielone – pociągające i tajemnicze… Kolor zielony jest wskazywany jako pierwszy przy pytaniach o preferowaną barwę tęczówek. Przyciągają wzrok bardziej niż niebieskie czy brązowe. Zdaniem badaczy zielonoocy są niezależni, nieprzewidywalni i odporni na irytację. Nawet działając pod presją, są twórczy i skuteczni.

Oczy niebieskie  – jesteś silny wewnętrznie i zewnętrznie, nawet jeśli inni tego nie dostrzegają. Zwłaszcza ludzie, którzy cię znają słabo, mogą niesłusznie widzieć w tobie słabość czy nieśmiałość. Podobno posiadacze niebieskich tęczówek to też często typy konkurujące, a nawet przesadnie egoistyczne.

Oczy szare – osoby obdarzone ciemnoszarymi oczami bez problemu przystosowują się do każdego otoczenia. Ciężko pracują i bywają mocno wycofani, ale choć trudno przebić się przez ich skorupę, w gruncie rzeczy są ludźmi, którzy troszczą się o innych.

Co mówi skóra wokół oczu ?

Spojrzeniem łatwiej wyrazić to, co nie może przejść przez usta. Pod warunkiem że będzie to wzrok jasny i przejrzysty. Zmęczone oczy dodają lat i nie zachęcają, żeby w nie spoglądać. Najczęstsze problemy  to cienie pod oczami, zmarszczki w kącikach i podpuchnięte dolne powieki. Zdaniem dermatologów tzw. worki pod oczami to problem dość powszechny wśród Polek. Czasami jest uwarunkowany genetycznie albo wiąże się z chorobą, np. układu krążenia czy tarczycy, ale zdecydowanie częściej wynika z przepracowania, braku snu, niewystarczającego nawodnienia organizmu, złej diety, używek czy nieodpowiedniej pielęgnacji. Zacznij więc od tego, żeby wywietrzyć sypialnię przed snem, w łóżku nie korzystać z komputera ani tabletu (na stoliku nocnym zamiast smartfona połóż analogowy zegarek) i regularnie stosować dobre, dopasowane do twojej cery kosmetyki. W usuwaniu opuchlizny dolnej powieki sprawdzą się zwłaszcza te z dodatkiem witamin i wyciągów naturalnych składników. Oczywiście podstawa to wieczorne oczyszczanie: pamiętaj, żeby robić to dokładnie i delikatnie, nie rozciągając skóry, a jedynie przykładając płatki kosmetyczne z odpowiednim preparatem. Plus nawilżanie: preparat nanieś punktowo i wklepuj delikatnie opuszkami palców. Dodatkowo możesz zafundować sobie masaż powiek (głaszcząc okolice oka w kierunku od kącika zewnętrznego na powiece dolnej i do kącika zewnętrznego na powiece górnej), maski albo kompresy  (wykorzystując gotowe produkty albo robiąc okład np. z esencji herbaty czy bławatka). Oczy są zwierciadłem duszy, a przecież nie chcesz mieć „worów pod duszą”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze